Rozłóż w zakamarkach domu. Szczur wyniesie się na dobre

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Szczur w domu niczym przyjemnym nie jest, ale jeśli już się pojawi, to trzeba się go natychmiast pozbyć. Nieproszony gość często pojawia się niespodziewanie, a także często chowa się przed naszym wzrokiem, więc zadanie jego eksmisji jest utrudnione. Jeśli mamy choć cień podejrzeń, że mamy dzikiego lokatora, trzeba zastosować ekologiczny sposób, aby sam wyniósł się z naszego domu. Co zrobić, kiedy mamy szczura w domu? Sprawdźmy.

Szczury w domu nie są mile widziane. Dewastują dom i roznoszą choroby
Szczury w domu nie są mile widziane. Dewastują dom i roznoszą choroby123RF/PICSEL

Szczur w domu? Działaj szybko

Szczury to bardzo inteligentne stworzenia i raczej trudno przyłapać je na gorącym uczynku, gdy uszczuplają nasze zapasy żywności i niszczą wyposażenie wnętrza. Dlatego nie zawsze mamy świadomość tego, że dziko zamieszkują nasze lokum. Jak poznać, że szczur jest w naszym domu? Przede wszystkim wieczorem i nocą słyszymy dziwnie dźwięki dochodzące z zakamarków albo pomieszczeń, w których pojawiamy się sporadycznie. Dodatkowo gryzoniom towarzyszy charakterystyczny, ostry zapach: bardzo wyczuwalny. Ponadto szczury zostawiają dowody swojej obecności: nadgryzione jedzenie, jego resztki schowane w katach oraz zniszczone meble bądź kable.

Obecności szczura nigdy nie wolno bagatelizować, ponieważ może być nosicielem pasożytów i chorób, które są niebezpieczne dla życia ludzi.

Cytryna w syropie - jak ją zrobić w domu?Interia Kulinaria

Jak pozbyć się szczura?

Już sama świadomość faktu, że szczur może być obecny w domu, przyprawia niektórych o ciarki i nie wszyscy czują się na siłach, aby się z tym problemem uporać. Wtedy nie pozostaje nic innego jak skorzystać z pomocy specjalistów. Firmy deratyzacyjne skutecznie wyproszą szczury z domu, które łapczywie uszczuplają nasze zapasy w spiżarniach. Mimo wszystko nie wolno spoczywać na laurach, ponieważ gryzonie mogą powrócić. Dlatego pierwszym krokiem będzie zabezpieczenie domu przed ewentualną inwazją nieproszonych gości. Warto przyjrzeć się kondycji domu i usunąć wszelkie szczeliny, które mogą być potencjalną drogą do wtargnięcia.

Szczur w domu? Oto domowe sposoby

Szczury mogą dostać się do domu także przez kanalizację
Szczury mogą dostać się do domu także przez kanalizację123RF/PICSEL

Okazuje się, że szczury można wypłoszyć z naszego domu naturalnymi sposobami. Okazuje się, że gryzonie są wrażliwe na pewne zapachy, a dla ludzkiego nosa są albo całkowicie obojętne, albo wręcz przyjemne. Co zatem działa odstraszająco na szczury?

  • Cytryna,
  • Olejek mentolowy,
  • Pieprz cayenne,
  • Sierść kota lub psa,
  • Lakier do włosów.

Wystarczy porozkładać wyżej wymienione przedmioty, nasączyć nimi waciki lub spryskać zakamarki, aby szczury wyniosły się z naszego domu. Jeśli mamy ogród, to również warto zadbać o to, aby szczury już w tym miejscu wiedziały, że są niemile widziane. Dlatego warto na rabatach sadzić pachnące rośliny: miętę, rumianek lub oleander pospolity.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas