Pogromca brudu i kamienia. Użyj raz w miesiącu, zmywarka będzie działać bez zarzutu

Sprawne i bezawaryjne działanie sprzętów gospodarstwa domowego zależy nie tylko od użytkowania ich zgodnie z zaleceniami producenta, ale także prawidłowej konserwacji i czyszczenia. Czemu zmywarka nie domywa naczyń? Przyczyna może być bardzo prozaiczna. Jeśli nie zadbamy właściwie o higienę urządzenia, trudno oczekiwać, by talerze, garnki i sztućce lśniły czystością – nie pomoże nawet ustawienie najdłuższego programu czyszczącego.

Sprawdź, co zrobić, by zmywarka służyła długo i bez zakłóceń
Sprawdź, co zrobić, by zmywarka służyła długo i bez zakłóceń123RF/PICSEL

Pierwszy sygnał, że zmywarka jest zaniedbana

Awarie się zdarzają i nie zawsze musi być to wina niepoprawnej eksploatacji sprzętu. To jednak nie zwalnia nas z wykonywania prostych czynności, które przedłużą żywotność zmywarki i będą sprzyjać jej prawidłowemu działaniu. Niestety, część usterek i nieprawidłowości nadal może być kwestią naszych niedociągnięć. Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń? Częstym powodem jest brud.

Resztki jedzenia, zacieki, smugi i wyczuwalny w dotyku tłuszcz. Jeśli po wyłączeniu urządzenia naczynia wyglądają niewiele lepiej niż przed myciem, musimy pochylić się nad czyszczeniem zmywarki. Tym bardziej że często towarzyszy temu zjawisku brzydki zapach wydobywający się z jej wnętrza.

Zmywarka nie domywa naczyń? Najpewniej sama jest brudna
Zmywarka nie domywa naczyń? Najpewniej sama jest brudna123RF/PICSEL

Jak wyczyścić zmywarkę domowym sposobem?

Brak regularnego czyszczenia zmywarki z czasem prowadzi do gromadzenia się resztek jedzenia i osadów z kamienia w trudno dostępnych zakamarkach. Być może nie zauważysz tego od razu, ale efektywność urządzenia zacznie spadać. Raz w tygodniu oczyszczaj filtr urządzenia, a gruntowne mycie zmywarki przeprowadzaj raz w miesiącu. Nie będzie to kłopotliwe, zwłaszcza że użyjesz domowego środka, którego właściwości dezynfekujące były doceniane już przez nasze babcie.

Jak wyczyścić zmywarkę octem? W pierwszej kolejności wyjmij ze sprzętu wszystkie naczynia oraz koszyki na sztućce. Kolejnym krokiem jest umieszczenie na dnie kubka wypełnionego octem. Ustaw program czyszczący w 70°C. To wszystko. Nie potrzebujesz dodatkowych detergentów. Produkt z kuchennej szafki usunie brud i rozpuści uporczywe osady. Upora się też z problemem niedomytych naczyń. Po skończonym czyszczeniu uchyl drzwiczki zmywarki, a charakterystyczna woń szybko wywietrzeje.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu ze zmywarki? Wykorzystaj owocowy patent

Miły dla nosa zapach powszechnie dostępnego cytrusa rozwiąże problem nieprzyjemnego zapachu unoszącego się ze zmywarki w sposób całkowicie naturalny. Potrzebujesz wyłącznie cytryny. Pokrój ją w grube plastry i rozłóż na półkach zmywarki. Pamiętaj o usunięciu pestek. Włącz krótki program czyszczący — od razu po jego zakończeniu poczujesz, że wnętrze urządzenia jest odświeżone.

Dbaj o higienę zmywarki, by służyła ci przez lata
Dbaj o higienę zmywarki, by służyła ci przez lata123RF/PICSEL

O tych zasadach musisz pamiętać

Co jakiś czas warto przypominać sobie o podstawowych regułach korzystania ze zmywarki — w ferworze codziennych spraw zdarza się je pomijać, co negatywnie wpływa na jakość działania urządzenia.

  • Przede wszystkim nigdy nie wyładowuj zmywarki do granic możliwości. Choć może się to wydawać ekonomiczne, nadmiar naczyń będzie blokować swobodny przepływ wody. Energia potrzebna do uruchomienia sprzętu pójdzie na marne, ponieważ w takich warunkach niemożliwe jest dokładne umycie kuchennych akcesoriów.
  • Po skończonym programie uchylaj drzwiczki, by przyspieszyć suszenie naczyń i ograniczyć ryzyko powstawania brzydkiego zapachu i rozwoju pleśni. Wydłuży to też żywotność uszczelek.
Ekologicznie: Soda oczyszczona w domu
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas