Idealny nawóz do lawendy masz w kuchni. Skorupki od jajek sprawią, że obsypie się kwiatami

Opracowanie Agnieszka Kasprzyk

Lawenda obłędnie kwitnie, a jej zapach działa na nas kojąco. Przyciąga również do ogrodu pszczoły i inne owady zapylające. Aby cieszyć się jej kwiatami, warto zasilić jej krzaczki. Do odżywiania lawendy doskonale nadaje się nawóz, który zrobisz ze skorupek od jajek.

Domowy nawóz do lawendy zrobisz ze skorupek od jajek.
Domowy nawóz do lawendy zrobisz ze skorupek od jajek.123RF/PICSEL

Choć lawenda kojarzy nam się z fioletem, niektóre jej odmiany mogą mieć różowe lub białe kwiaty. Kojące działanie zapachu tej rośliny jest szeroko wykorzystywane w aromaterapii. Lawenda kwitnie od czerwca do września. Jej kwiaty będą dorodniejsze, jeśli wspomożesz roślinę domowym nawozem ze skorupek od jajek.

Czym najlepiej nawozić lawendę?

Lawenda w naturze porasta skaliste zbocza i tereny nieszczególnie urodzajne. Niestraszna jest więc jej nawet jałowa gleba. Jeśli jednak chcesz, by wyjątkowo obficie zakwitła, zadbaj o jej nawożenie jesienią i wiosną.

Jesienią najlepiej nawieźć ziemię wokół lawendy kompostem. Ochroni ją to nieco przed mrozami, a kompost będzie uwalniał składniki odżywcze bardzo powoli. To zapobiegnie przenawożeniu rośliny.

Wiosną lawendę pobudzi do wzrostu długo działający nawóz mineralny. Są one dostępne w sklepach w formie granulatu, który należy wymieszać z ziemią. Wówczas granulat pod wpływem podlewania będzie stopniowo uwalniał substancje odżywcze.

Po męczącym dniu lawenda pomoże ci się zrelaksować
Po męczącym dniu lawenda pomoże ci się zrelaksować123RF/PICSEL

Czy lawenda lubi skorupki od jajek? Ta roślina potrzebuje wapnia

Lawenda najlepiej rośnie w podłożu o odczynie zasadowym, między 6,5 a 7,5 pH. Do odkwaszania gleby często stosuje się wapno i nawozy wapniowe. Tymczasem skorupki od jajek zawierają bardzo dużo wapnia, dlatego lawenda je lubi.

Poza wapniem skorupki są cennym źródłem fosforu, potasu, cynku, magnezu, żelaza i miedzi. Brzmi znajomo? Taki skład mają często kupne nawozy. Fosfor działa jak profesjonalny ukorzeniacz, natomiast potas decyduje o pobieraniu wody i bujnym kwitnieniu.

Zamiast więc wyrzucać skorupki od jajek do śmieci, składaj je w jednym miejscu. Zrobisz z nich naturalny nawóz do roślin. Pomogą nie tylko lawendzie, ale również wielu innym roślinom w twoim ogrodzie. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że stanowią doskonałą zaporę przed ślimakami.

Skorupki jajek sprawdzą się jako idealny nawóz do lawendy
Skorupki jajek sprawdzą się jako idealny nawóz do lawendy123RF/PICSEL

Jak przygotować nawóz ze skorupek od jaj dla lawendy?

Przygotowanie nawozu ze skorupek od jaj do lawendy jest bardzo proste. Skorupki umyj i wysusz, a potem wysyp pokruszone wokół krzaczków. W ten sposób nie tylko odżywisz roślinę, ale też zniechęcisz do jej odwiedzania ślimaki. Pod wpływem podlewania, ze skorupek powoli będą się uwalniały substancje odżywcze. Taki zabieg możesz stosować raz w miesiącu.

Innym sposobem na zrobienie nawozu ze skorupek od jajek jest zalanie ich wrzątkiem. Wywar odstaw na tydzień. Po tym czasie możesz miksturę przecedzić i podlać nim krzaczki lawend. Staraj się przy tym nie moczyć kwiatów i liści rośliny. Nawozem ze skorupek od jajek podlewaj lawendę raz w miesiącu.

Dobrym pomysłem jest również wyrzucanie skorupek od jaj na kompost. Możesz go użyć do jesiennego nawożenia krzaczków swojej lawendy.

Jakie inne rośliny lubią nawóz ze skorupek od jajek?

Jeśli twoja rodzina zjada dużo jajek, to twój ogród ma szczęście. Będą one stanowiły najlepszą naturalną odżywkę dla wszystkich roślin, które preferują zasadowy odczyn gleby. Domowy nawóz ze skorupek od jajek lubią rośliny ozdobne, takie jak kosaćce, zawilce, dzwonki karpackie, róże czy piwonie.

Nie pogardzą nim również warzywa takie jak fasola, sałata, pomidory, cukinie, pomidory czy kapusta. Skorupki od jajek warto rozsypać też wokół winorośli, jabłoni, grusz i brzoskwiń.

Źródło: deccoria.pl 

„Ewa gotuje”: Sałatka jajeczna z ogórkiemPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas