Ile wyniesie emerytura po 35 latach pracy? Na kwotę wpływają trzy czynniki

Większość Polaków przechodzi na emeryturę zaraz po ukończeniu 60 (w przypadku kobiet) i 65 lat (w przypadku mężczyzn). Mają już oni wtedy zazwyczaj na koncie spory staż pracy, uprawniający do pobierania choćby minimalnego świadczenia. Na jaką emeryturę można liczyć z 35-letnim stażem?

Polski system emerytalny jasno określa staż pracy oraz minimalny wiek, który pozwala na pobieranie emerytury
Polski system emerytalny jasno określa staż pracy oraz minimalny wiek, który pozwala na pobieranie emerytury 123RF/PICSEL

Polski system emerytalny, choć dość przejrzysty, wypada średnio w rankingu światowych systemów. Według specjalistów do największych jego wad należą:

  • niska wartość aktywów emerytalnych w relacji do PKB
  • niewielki poziom partycypacji w prywatnych programach emerytalnych
  • niski poziom oszczędności gospodarstw domowych zgromadzonych w trakcie okresu produkcyjnego
  • niska aktywność zawodowa na rynku pracy osób w wieku 55 plus. 

Na stan polskiego systemu emerytalnego wpływa też starzejące się szybko społeczeństwo. To dlatego ZUS przekonuje, że warto w miarę możliwości pracować dłużej - dłuższa praca gwarantuje bowiem wyższą emeryturę. Co ciekawe, różnicę robi już nawet dodatkowy rok aktywności zawodowej!

Od czego zależy wysokość emerytury?

Jeśli chodzi o sam proces przyznawania emerytury, to osób urodzonych przed 1949 rokiem obowiązują świadczenia emerytalne oparte na zasadach sprzed wprowadzonej reformy w 1999 roku, a osób urodzonych po 1949 roku - świadczenia rozdzielone na dwa systemy. Część środków trafiała na konto indywidualne prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a część uzyskiwał Otwarty Fundusz Emerytalny. Od 2014 roku OFE stał się opcją dobrowolną, więc wciąż można z niego korzystać, ale nie ma już takiego obowiązku.

Od czego zależy wysokość emerytury?

Wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego oraz:

  • zwaloryzowanego kapitału początkowego,
  • środków zapisanych na subkoncie,
  • średniego dalszego trwania życia.

Środki odprowadzane na konto, podlegające kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, są waloryzowane. Wskaźnik waloryzacji ogłaszany jest przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Osoby, które osiągnęły wymagany wiek emerytalny i mają wystarczający staż pracy, mają prawo do minimalnej gwarantowanej emerytury. Wynosi ona obecnie 1588,44 zł.

Ile wyniesie emerytura po 35 latach pracy?

Ustawowy wiek emerytalny wynosi w Polsce 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale podczas przejścia na emeryturę równie ważny jest staż pracy. W Polsce ustalono minimalny okres odprowadzania składek i jest to obecnie kolejno 20 i 25 lat dla kobiet oraz mężczyzn.

Osoba, która osiągnęła wiek emerytalny i ma na koncie 35 lat pracy, spełniła wszystkie warunki do otrzymania emerytury. Jej wysokość będzie zależeć od zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie i średniego dalszego trwania życia.

Dla przykładu: po 30 latach zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, w sytuacji gdy miesięczna wypłata jest na poziomie pensji minimalnej, emeryt będzie mógł liczyć na 1338,44 zł emerytury. Kwota ta zostanie jednak podwyższona o kilkaset złotych, do gwarantowanej kwoty minimalnej. Osoba, która przez 35 lat zarabiała więcej niż wynosi minimalna krajowa, odłożyła oczywiście więcej, więc jej emerytura będzie odpowiednio wyższa.

Zobacz również:  

„Zbliżenia”. Remigiusz Mróz o miłości i mroku, magicznym natchnieniu, astrologii i najnowszej książceINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas