Ile wynosi najmniejsza emerytura po 30 latach pracy? ZUS wyjaśnia

Do pobierania polskiej emerytury upoważnieni są seniorzy, którzy ukończyli 60 (w przypadku kobiet) i 65 lat (w przypadku mężczyzn) i mogą udowodnić minimalny, wymagany staż pracy. Wynosi on 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn. Na wysokość świadczenia wpływa nie tylko staż pracy, ale także kwota zwaloryzowanych składek czy tablice średniego dalszego trwania życia. Na jakie świadczenie będzie mógł liczyć senior po 30 latach pracy za najniższą krajową?

Długość stażu pracy nie zawsze gwarantuje wysoką emeryturę
Długość stażu pracy nie zawsze gwarantuje wysoką emeryturę123RF/PICSEL

Jeśli chodzi o sam proces przyznawania emerytury, to osób urodzonych przed 1949 rokiem obowiązują świadczenia emerytalne oparte na zasadach sprzed wprowadzonej reformy w 1999 roku, a osób urodzonych po 1949 roku - świadczenia rozdzielone na dwa systemy. Część środków trafiała na konto indywidualne prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a część uzyskiwał Otwarty Fundusz Emerytalny. Od 2014 roku OFE stał się opcją dobrowolną, więc wciąż można z niego korzystać, ale nie ma już takiego obowiązku.

Od czego zależy wysokość emerytury?

Wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego oraz:

  • zwaloryzowanego kapitału początkowego,
  • środków zapisanych na subkoncie,
  • średniego dalszego trwania życia.

Środki odprowadzane na konto, podlegające kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, są waloryzowane. Wskaźnik waloryzacji ogłaszany jest przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Osoby, które osiągnęły wymagany wiek emerytalny i mają wystarczający staż pracy, mają prawo do minimalnej gwarantowanej emerytury. Wynosi ona obecnie 1780,96 złotych brutto.

Jaka najniższa emerytura po 30 latach pracy?

Kluczowy wpływ na wysokość emerytury ma staż pracy oraz wysokość wynagrodzenia. Osoba, która pracowała przez 30 lat i osiągnęła wiek emerytalny otrzyma emeryturę, której kwota zależna będzie także od zwaloryzowanych składek. Przy założeniu, że przez wszystkie te lata otrzymywała ona najniższą krajową, przyznana jej będzie minimalna emerytura, która od 1 marca 2024 roku wynosi 1780,96 zł brutto.

Na jakie świadczenie będzie mógł liczyć senior po 30 latach pracy za najniższą krajową?
Na jakie świadczenie będzie mógł liczyć senior po 30 latach pracy za najniższą krajową?Marek BazakEast News

W sytuacji, gdy przyszły emeryt zarabiał więcej, niemożliwe jest dokładne określenie wysokości świadczenia po 30 latach pracy bez szczegółowych danych, dotyczących tej osoby.

W tym miejscu warto więc przypomnieć, ze długość stażu pracy nie zawsze gwarantuje wysoką emeryturę. Osoby, które pracowały przez całe życie za najniższą krajową, otrzymają równie niską emeryturę. Przybliżoną wysokość przyszłej emerytury można oszacować, korzystając z kalkulatora emerytalnego, który jest dostępny na platformie ZUS.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc.104: Iwona PavlovićINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas