Jadalne kwiaty z ogrodu - zbiór, zastosowanie w kuchni
Często nawet sobie nie zdajemy sprawy z tego, jak wiele kwiatów z naszego ogródka możemy wykorzystać w kuchni i to nie tylko do dekorowania potraw, ale jako ich składnik. Z kwiatów zebranych z drzew, krzewów czy bylin można robić wymyślne ciasta, soki czy desery, którymi wprawimy w zdumienie naszych gości. W poniższym tekście znajdziecie podstawowe i najbardziej znane rośliny ogrodowe oraz możliwości ich wykorzystania w kuchni.
Zasady zbioru kwiatów
Najważniejsze, aby zbierać kwiaty tylko z tych gatunków, które jesteśmy pewni że są jadalne i nam nie zaszkodzą. Alergicy powinni też uważać, aby nie zbierać kwiatów z roślin, które ich uczulają, szczególnie rośliny takie jak nagietki, mniszek czy stokrotka mogą uczulać osoby wrażliwe.
Jeśli nasz ogród leży przy ruchliwej drodze również nie powinniśmy zbierać do jedzenia kwiatów, które w nim rosną (nie nadają się również kwiaty zakupione w kwiaciarni lub niewiadomego pochodzenia, które mogą być przesiąknięte szkodliwą chemią). Nie powinniśmy zbierać też kwiatów z roślin, które były opryskiwane.
Kwiaty zbieramy w słoneczną, bezdeszczową pogodę uważając przy zbiorze na owady (szczególnie żądlące), które są częstymi na nich gośćmi. Zbiór przeprowadzamy przed samym przygotowaniem potraw, ponieważ nie zachowują one długo świeżości. Nie powinno się ich myć, jedynie w razie potrzeby delikatnie można je opłukać wodą.
Korzyści z wykorzystania kwiatów w kuchni
Kwiaty stanowią doskonały dodatek do wielu dań, sprawiają że nawet zwykłe potrawy nabierają oryginalności.
Wiele kwiatów ma niespotykany, ciekawy smak.
Kwiaty zawierają wiele witamin oraz innych substancji, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie, jak np. białka, cukry i sole mineralne. Wiele z kwitnących roślin ozdobnych jest uznawanych za rośliny lecznicze.
Mają wszechstronne zastosowanie, można z nich robić skoki, kompoty, wina i nalewki oraz sałatki, ciasta i surówki. Można ich używać do dekoracji potraw a nawet robić kostki lodu z zamrożonymi kwiatami np. fiołka czy stokrotki.
Jadalne kwiaty z ogródka i ich zastosowanie
Malwa, ma słodkawy smak. Kwiaty stanowią doskonały dodatek do galaretek, soków oraz sałatek owocowych i z warzyw liściowych.
Z płatków róży można robić wyśmienite soki, kompoty i wina o pięknym różanym aromacie. Róża pomarszczona daje też wystarczająco dużo intensywnie pachnących płatków do produkcji dżemów i konfitur.
Pelargonie mają bardzo intensywny zapach, kwiaty można dodawać do herbat i ciast. Kwiaty poszczególnych odmian pelargonii mają inny zapach i smak, można więc z nimi eksperymentować w kuchni.
Hibiskus, stanowi składnik herbat.
Płatki goździków można wykorzystać do sporządzania sałatek, deserów i napojów oraz do dekorowania potraw.
Z kwiatów bzu czarnego można zrobić wyśmienite naleśniki, oprócz tego nadają się do robienia bardzo zdrowych soków i herbat. Również kwiatów akacji można dodać do ciasta naleśnikowego, dzięki czemu uzyskamy bardzo ciekawy smak.
Fiołki mogą być dodawane do kompotów i sałatek, mają słodko –cierpki, wyrazisty smak.
Kwiaty liliowców dodaje się do potraw smażonych oraz zup.
Aksamitka ma kwiaty o cytrusowym smaku i aromacie, doskonale nadają się one jako dodatek do ziemniaków, ryżu, sosów i pieczonych mięs.
Do sporządzania orzeźwiających napojów można też użyć kwiatów bzu lilaka.
Spośród wielu innych gatunków o jadalnych kwiatach, warto jeszcze wspomnieć perowskię, lawendę, nasturcję, ogórecznik, bratek, mieczyk, pierwiosnek czy begonię.