Reklama

Jak często należy zmieniać pościel? O tym warto pamiętać!

Regularna wymiana pościeli ma wpływ nie tylko na jakość snu, ale także nasze zdrowie. Poszwy powinniśmy wymieniać systematycznie – nawet jeśli nie posiadają widocznych zabrudzeń. Jak często zmieniać pościel? Mikrobiolodzy podkreślają, że odpowiedź na to pytanie jest zależna od kilku czynników.

Dlaczego powinniśmy często zmieniać pościel?

Poszwy poduszek i kołder mają częsty kontakt z naszym ciałem. Chociaż może wydawać się, że jeśli przed snem weźmiemy prysznic lub długą kąpiel, nie jesteśmy w stanie "zabrudzić" pościeli,  nie jest to prawda. Na poszwach osadzają się: martwe komórki skóry, sierść zwierząt domowych, włosy oraz inne zanieczyszczenia (roztocza,  grzyby, bakterie), których często nie jesteśmy w stanie dostrzec. Systematyczna zmiana pościeli jest konieczna do zachowania prawidłowej higieny.

Czym grozi zbyt rzadka zmienia pościeli?

Regularna zmiana  pościeli pozytywnie wpływa na jakość snu. Czyste poszwy zwiększają nasz komfort i sprawiają, że łatwiej jest zasnąć. Spanie w brudnej pościeli może być przyczyną wielu chorób skóry, takich jak: trądzik czy egzema. Jeśli zmieniamy pościel raz na kilka miesięcy, ryzykujemy także nasileniem reakcji alergicznych i astmy.

Reklama

Jak często zmieniać pościel?

Na to, jak często powinniśmy wymieniać pościel, wpływ ma wiele czynników. Najważniejsze z nich to: temperatura w pomieszczeniu,  stan zdrowia, obecność zwierząt domowych,  aktywność w trakcie snu i poza nim. Latem znacznie częściej wietrzymy pościel, a w związku z tym możemy wymieniać ją nieco rzadziej. Z kolei zimą, powinniśmy zwiększyć częstotliwość, zwłaszcza jeśli w łóżku oglądamy seriale, jemy czy relaksujemy się w ciągu dnia.

Mikrobiolodzy podkreślają, że wymiana pościeli rzadsza raz w miesiącu, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Aby mieć pewność,  że poszwy są czyste,  powinniśmy zmieniać je raz na tydzień lub (jeśli nie posiadamy zwierząt domowych) raz na dwa tygodnie. 

***

Przeczytaj również: 

Kuchenne triki ułatwiające przygotowanie jedzenia

Jak umyć lustro bez smug? Oto kilka sposobów!

Chleb. Piec samodzielnie czy kupić w sklepie?

Zobacz również: 

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zmiana pościeli

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy