Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów? Jak dbać o jej higienę?

Mycie zębów to podstawa zachowania higieny jamy ustnej, o czym większość z nas jest uczona od najmłodszych lat. Częstotliwość i technika szczotkowania zębów oraz wybór odpowiedniej pasty nie są jedyny kwestiami, jakie powinny zaprzątać nasze myśli podczas codziennych czynności higienicznych. Równie ważne jest dbanie o samą szczoteczkę do zębów. Okazuje się, że łatwo o błędy, przez które staje się ona siedliskiem bakterii. Ich obecność może prowadzić nie tylko do nieświeżego oddechu, ale również wielu znacznie poważniejszych schorzeń. Dowiedz się, jak poprawnie dbać o szczoteczkę do zębów: w jakich warunkach ją przechowywać i jak często wymieniać.

Poznaj zasady przechowywania i czyszczenia szczoteczki do mycia zębów
Poznaj zasady przechowywania i czyszczenia szczoteczki do mycia zębów123RF/PICSEL

Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?

Na pierwszy rzut oka wygląda w porządku, więc nie widzisz konieczności kupowania nowej? Szacuje się, że wymiany szczotki do zębów dokonujemy raz lub dwa razy w roku. To jednak zdecydowanie za rzadko. Warto uświadomić sobie, że nie wszystko widać gołym okiem!

Jak każdy przedmiot, szczoteczka do zębów ulega zużyciu. Włosie wygina się i odkształca, przez co mycie nie jest już tak efektywne. Ponadto zamienia się w środowisko idealne do rozwoju groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Szczoteczkę należy wymieniać nie rzadziej niż raz na dwa lub trzy miesiące.

O tym musisz pamiętać: Jeśli w ostatnim czasie borykałeś się z infekcją gardła, chorobą dróg oddechowych czy opryszczką, szczoteczkę należy wymienić od razu po ustąpieniu dokuczliwych objawów. Szkodliwe bakterie mogą bowiem osadzać się na włosiu i w ten sposób ponownie trafiać do jamy ustnej. Weź to pod uwagę, zwłaszcza gdy zmagasz się z nawracającymi infekcjami.

Jak dbać o higienę szczoteczki do zębów na co dzień?

Przed użyciem warto opłukać ją mocnym strumieniem ciepłej wody, by usunąć ewentualny kurz. Najważniejsze jest jednak odpowiednie potraktowanie szczotki do zębów po zakończeniu jej używania.

  • Należy dokładnie usunąć resztki pasty do zębów i żywności. Opłukać trzeba całość, nie tylko włosie, ale także rękojeść.
  • Szczoteczkę należy ustawiać pionowo - włosiem do góry, by mogła swobodnie wyschnąć. Ograniczy to rozwój bakterii, grzybów i pleśni. Nie może mieć styczności z akcesoriami innych domowników. Pożyczanie szczoteczki również nie wchodzi w grę. Szczoteczka do zębów należy do przedmiotów osobistych, a jej współdzielenie (nawet okazjonalne) sprzyja zarażeniu próchnicą.
  • Ze względów higienicznych co jakiś czas szczoteczkę warto zanurzyć we wrzątku lub wypłukać w płynie do płukania ust zawierającym alkohol.
  • Pod żadnym pozorem nie można również używać szczoteczki, która spadła na podłogę w łazience! Nadaje się wyłącznie do wyrzucenia.

Domowa dezynfekcja szczoteczki

Choć płyn do płukania jamy ustnej czy wrzątek sprawdzą się bardzo dobrze, warto poznać prosty przepis na miksturę, która pomoże zadbać o czystość szczoteczki do zębów. Wymieszaj w szklance ocet i wodę w proporcjach 1:1, następnie dodaj dwie łyżki sody oczyszczonej. W takiej miksturze zanurz szczoteczkę na 20-30 minut.

Zamiast sody możesz wykorzystać zwykłą sól kuchenną, która znana jest ze swoich antybakteryjnych właściwości. Warto przetestować też dodanie kilku kropli olejku eterycznego, np. miętowego lub eukaliptusowego. Działają dezynfekująco, a dodatkowo pozostawiają na włóknach odświeżający aromat.

Brudna szczoteczka to zagrożenie dla zdrowia

Regularne mycie zębów służy niwelowaniu działania drobnoustrojów zasiedlających jamę ustną. Ich obecność sprzyja tworzeniu płytki nazębnej, która z kolei prowadzi do powstawania próchnicy. Jeśli więc nie zadbasz o wyczyszczenie samej szczoteczki, bakterie te wrócą do twoich ust przy kolejnym szczotkowaniu.

Trzeba wziąć pod uwagę również warunki panujące w łazienkach. Ciepło i wilgoć tworzą raj dla rozwoju grzybów, bakterii oraz pleśni. Ponadto szczoteczki często są przechowywane w okolicach umywalek i toalet, które także z powodzeniem można zaliczyć do siedlisk groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Samo spuszczenie wody przy nieopuszczonej klapie powoduje błyskawiczne roznoszenie się zanieczyszczeń prosto z ubikacji na całą przestrzeń łazienki.

Nie bagatelizuj znaczenia utrzymania szczoteczki do mycia zębów w czystości
Nie bagatelizuj znaczenia utrzymania szczoteczki do mycia zębów w czystości123RF/PICSEL

Jakie konsekwencje niesie za sobą brudna i źle przechowywana szczoteczka? W pierwszej kolejności skupić się trzeba na nieświeżym oddechu i chorobach zębów oraz dziąseł. Częste wizyty u dentysty nie należą do przyjemnych, więc starajmy się robić wszystko, by unikać bolesnych i często kosztownych zabiegów.

Niektóre bakterie są w stanie przedostawać się do krwioobiegu przez uszkodzone błony śluzowe, które zazwyczaj towarzyszą zapaleniu dziąseł. To z kolei może prowadzić do groźnych stanów zapalnych atakujących kości i szpik, a nawet układ sercowo-naczyniowy. Choć brzmi to zaskakująco, brak właściwej higieny jamy ustnej i szczoteczki do zębów może skutkować zakażeniami płuc i układu moczowego, a także grzybicą jamy ustnej i układu pokarmowego.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas