Jak czyścić kratkę wentylacyjną? Niezawodne patenty

Kratka wentylacyjna zapewnia właściwą cyrkulację i obieg powietrza w domu. Niestety, z racji gromadzącej się w kuchni czy w łazience wilgoci w szybkim tempie staje się siedliskiem kurzu, brudu oraz osadów z tłuszczu; a te z kolei prowadzą do rozwoju pleśni, grzybów, roztoczy czy bakterii. Stąd już tylko krok od problemów ze zdrowiem. Z tych powodów kratka wentylacyjna powinna być czyszczona regularnie i z dużą starannością. Jakich środków w tym celu użyć? Poniżej kilka podpowiedzi.

Kratka wentylacyjna wymaga regulacyjnego czyszczenia
Kratka wentylacyjna wymaga regulacyjnego czyszczenia123RF/PICSEL

Dlaczego kratkę wentylacyjną należy regularnie czyścić?

W przestrzeniach kratki gromadzą się kurz, brud, roztocza i inne alergeny
W przestrzeniach kratki gromadzą się kurz, brud, roztocza i inne alergeny123RF/PICSEL

Kratka wentylacyjna - choć niewielkich rozmiarów - pełni bardzo ważne funkcje w mieszkaniu. Jej głównym zadaniem jest oczyszczanie powietrza i usuwanie z pomieszczeń pary, dwutlenku węgla, przykrych zapachów, kurzu i innych alergenów. Najczęściej montowana jest w kuchni, łazience oraz w kotłowniach i w piwnicy. Jeśli kratka wentylacyjna nie jest regularnie czyszczona z wszelkich zanieczyszczeń, dochodzi do gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniach i rozwoju pleśni, grzybów oraz roztoczy. Obecność tych ostatnich źle przekłada się na samopoczucie człowieka i prowadzi do problemów ze zdrowiem. Pojawia się uczucie nadmiernego zmęczenia, ból głowy, podrażnienia gardła i oczu oraz rozwijają się infekcje górnych dróg oddechowych.

Czym czyścić kratkę wykonaną z plastiku?

Kratka wentylacyjna najczęściej wykonana jest z plastiku. Zanim przystąpi się do jej czyszczenia, trzeba ją zdjąć ze ściany i wypłukać w ciepłej wodzie. Gdy pierwsza warstwa kurzu zostanie usunięta, kratkę wentylacyjną należy zanurzyć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Ten ostatni pozwoli uporać się z uporczywym brudem i rozpuści tłuste osady. Do czyszczenia małych otworków i zakamarków kratki można śmiało wykorzystać pędzelek bądź patyczki higieniczne przeznaczone do pielęgnacji uszu. Na koniec kratkę trzeba starannie wytrzeć miękką szmatką, wysuszyć i zamontować ponownie w przeznaczonym dla niej miejscu.

Do czyszczenia kratki wentylacyjnej wykorzystaj tabletki do zmywarki

Do czyszczenia kratki wentylacyjnej można wykorzystać tabletki do zmywarki
Do czyszczenia kratki wentylacyjnej można wykorzystać tabletki do zmywarki123RF/PICSEL

Do czyszczenia kratki wentylacyjnej można także wykorzystać tabletki przeznaczone do zmywarki. Kratkę wentylacyjną należy najpierw zamoczyć w gorącej wodzie, a następnie położyć po jej obu stronach tabletki do zmywarki. Po kilkudziesięciu minutach, gdy te ostatnie się rozpuszczą, trzeba starannie wyszorować całą powierzchnię kratki. Będzie lśnić.

Bywa i tak, że pojawia się konieczność wyczyszczenia kratki wentylacyjnej bez jej zdejmowania. Wtedy należy przygotować cienki nóż, ściereczkę oraz środek przeznaczony do czyszczenia (płyn do mycia naczyń bądź sodę oczyszczoną). Nóż trzeba owinąć dokładnie ściereczką, aby nie przecinał materiału, a następnie zamoczyć go w środku przeznaczonym do czyszczenia. Tak przygotowanym narzędziem należy wyczyścić całą powierzchnię kratki, wkładając go pomiędzy szczebelki.

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną wykonaną z metalu?

Najłatwiejsza w pielęgnacji jest kratka wentylacyjna wykonana z metalu. Można ją wyczyścić w zmywarce. Trzeba tylko ustawić podstawowy program w urządzeniu i gotowe. Oczywiście metalową kratkę można także wyczyścić tradycyjnie. Po zdjęciu jej ze ściany, trzeba zamoczyć ją w gorącej wodzie połączonej z płynem do mycia naczyń. Staranne czyszczenie całej powierzchni szmatką sprawi, że uporczywy brud i osady znikną z wentylacji.

Rozlicz PIT online już teraz lub pobierz darmowy program

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas