Jak czyścić liście roślin doniczkowych?
Czyszczenie roślin doniczkowych z kurzu jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie tylko podkreśla walory estetyczne rośliny i pozwala cieszyć się błyszczącymi liśćmi, ale przede wszystkim chroni roślinę przed uszkodzeniami i chorobami. Warto wiedzieć, że kurz zalegający na liściach zatyka aparaty szparkowe, co hamuje proces fotosyntezy, a co za tym idzie – rozwój i wzrost roślin. Dlatego rośliny powinno się czyścić regularnie, nawet kilka razy w miesiącu. Trzeba jednak pamiętać o tym, by metodę usuwania kurzu dostosować do preferencji i rozmiaru danego gatunku. Sprawdź, jak najlepiej czyścić liście roślin doniczkowych.
Mycie liści wilgotną szmatką
Ten sposób najlepiej sprawdza się w przypadku roślin zielonych o dużych liściach, np. monstery, skrzydłokwiatu czy fikusa. Miękką szmatkę (ewentualnie gazę lub wacik kosmetyczny) powinno się nasączyć letnią wodą i często ją płukać, by na roślinie nie pozostały smugi brudu. W sklepach ogrodniczych dostępne są również specjalne wilgotne ściereczki do mycia roślin. Nasączone są one dodatkowo odżywką i środkiem do nabłyszczania.
Mycie roślin pod prysznicem
Pod prysznicem najlepiej jest umyć rośliny o dużej ilości drobnych liści (np. paproć). Ich czyszczenie za pomocą szmatki lub pędzelka byłoby bardzo pracochłonne i mogłoby uszkodzić roślinę. Przed myciem powinno się jednak zabezpieczyć doniczkę tak (na przykład za pomocą folii spożywczej), by do podłoża nie dostało się zbyt dużo wody. W ten sposób uchronimy roślinę przed przemoczeniem i gniciem korzeni. Trzeba też pamiętać, by używać delikatnego strumienia letniej wody. Po zabiegu kwiaty powinno się osuszyć w zacienionym miejscu bez przeciągów.
Czyszczenie roślin za pomocą pędzelka
Pędzelek sprawdzi się w przypadku roślin, których liście pokryte są włoskami (np. begonie czy fiołek afrykański). Dzięki niemu usuniemy kurz z zakamarków, a przede wszystkim nie zaszkodzimy roślinie, która nie toleruje kontaktu z wodą (liście fiołka szybko żółkną i chorują).
Spryskiwanie liści
Rośliny o małych i delikatnych listkach warto myć przy użyciu spryskiwacza, pamiętając by nie zostawiać na roślinie zbyt dużej ilości wody. Jej kropelki mogą powodować żółknięcie i brązowienie liści.
Domowe sposoby na błyszczące liście
Do nabłyszczania liści możemy użyć skórki z banana – jej wewnętrzna część nie tylko zbierze kurz, ale ożywi roślinę. Podobne działanie wykazuje odgazowane piwo. Jeśli jednak wolimy użyć wody, warto dodać do niej odrobinę oleju, by liście były błyszczące i wolniej osiadał na nich kurz.