Jak dbać o biżuterię ze stali szlachetnej?

Gabriela Kurcz

Opracowanie Gabriela Kurcz

Biżuteria ze stali szlachetnej od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. I słusznie, bo jest hipoalergiczna, odporna na uszkodzenia, pełna blasku i elegancji, a jej kolejnym niewątpliwym atutem jest przystępność cenowa. Jak o nią dbać, żeby cieszyła nas przez długie lata?

Jeśli biżuteria miała kontakt z mocniejszymi zabrudzeniami, np. tłuszczem czy plamami z pokarmów – do jej umycia można użyć płynu do mycia naczyń lub delikatnego mydła i ciepłej wody
Jeśli biżuteria miała kontakt z mocniejszymi zabrudzeniami, np. tłuszczem czy plamami z pokarmów – do jej umycia można użyć płynu do mycia naczyń lub delikatnego mydła i ciepłej wodyINTERIA.PL

Skąd tak duża popularność biżuterii ze stali szlachetnej?

Stal szlachetna, inaczej chirurgiczna, nierdzewna lub jubilerska to materiał chętnie wykorzystywany w produkcji biżuterii. Dlaczego? Jak wyjaśnia Katarzyna Wołek, właścicielka marki Vezzi: "ozdoby ze stali szlachetnej charakteryzują się wysoką jakością, trwałością oraz elegancją i klasą, porównywalnymi z wyrobami ze złota czy srebra. Ich atrakcyjność cenowa pozwala zaś kobietom na zakup większej ilości dodatków, nawet kilka razy w sezonie. Dzięki temu miłośniczki biżuterii i fanki trendów, poszukując własnego stylu, mogą eksperymentować z różnymi formami, motywami, bawić się modą i stylizacjami".

Stal chirurgiczna nie czernieje i nie utlenia się, co zdarza się wyrobom ze srebra. Pierścionki, kolczyki, bransoletki, naszyjniki, nausznice wykonane z tego materiału są wyjątkowo twarde, trwałe, odporne na uszkodzenia, wgniecenia, zarysowania, ścieranie czy pęknięcia. Ozdoby ze stali szlachetnej nie poddają się także korozji - nie rdzewieją. Co ważne - stal chirurgiczna nie uwalnia niklu do organizmu, co sprawia, że wyroby z niej wykonane są hipoalergiczne i bezpieczne dla alergików.

Na co zwracać uwagę przy wyborze dodatków ze stali chirurgicznej?

Jak zauważa Katarzyna Wołek: "Decydując się na zakup biżuterii ze stali szlachetnej warto wybierać sprawdzonych producentów, dla których jakość jest kwestią priorytetową. Sięgajmy po wyroby z wysokogatunkowej, bezpiecznej dla alergików stali, powlekanej 14 - karatowym złotem. Ważny jest także sposób pozłacania – najlepiej sprawdza się metoda PVD, obecnie najtrwalsza z technik powlekania. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty uchronimy się przed rozczarowaniami. Stawiajmy na jakość, nie tylko na wzornictwo, choć i to jest dla nas, kobiet - ważne".

Jak dbać o biżuterię ze stali szlachetnej?

Piękna, elegancka i pełna blasku biżuteria potrafi cieszyć przez długie lata. Ta ze stali szlachetnej wyróżnia się wyjątkową trwałością, ale należy o nią właściwie dbać. Jak? Mimo odporności stali na działanie czynników zewnętrznych, unikajmy styczności biżuterii z chemikaliami czy detergentami. Do sprzątania zdejmujmy pierścionki, zegarki czy bransoletki, a w przypadku pierścionków, gdy wyjątkowo nie lubimy się z nimi rozstawać - zakładajmy ochronne rękawice. Gdy na naszej ulubionej biżuterii zauważymy zacieki, przebarwienia, zabrudzenia czy rysy – należy ją oczyścić.

Jeśli Twoja biżuteria miała kontakt z mocniejszymi zabrudzeniami, np. tłuszczem czy plamami z pokarmów – do jej umycia można użyć płynu do mycia naczyń lub delikatnego mydła i ciepłej wody. W tym celu zwilżamy miękką szmatkę lub gąbkę w roztworze wody z dodatkiem mydła lub płynu i delikatnie przecieramy czyszczoną powierzchnię. Na koniec należy dokładnie przepłukać biżuterię pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha miękką szmatką.

Inną metodą czyszczenia ozdób ze stali nierdzewnej jest wykorzystanie sody oczyszczonej. W szklance wody rozpuszczamy łyżeczkę sody, a następnie umieszczamy swoją biżuterię w przygotowanym roztworze i zostawiamy na ok. 30 minut. Po tym czasie wypłukujemy ozdoby pod bieżącą wodą, a następnie osuszamy czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym. Każdorazowo sięgajmy po miękkie gąbki, ściereczki czy papier.

Nie zaleca się używania różnego rodzaju szczotek, ale w przypadku wyjątkowo silnych zabrudzeń można ewentualnie wykorzystać miękką szczoteczkę, np. do mycia zębów. Jej włosie pozwoli dotrzeć do trudniej dostępnych zakamarków i ułatwi właściwe oczyszczenie.

Niepodważalną zaletą biżuterii ze stali szlachetnej jest fakt, że nie trzeba jej specjalnie konserwować. Należy jednak pamiętać, że ciągły kontakt z detergentami czy chemikaliami będzie wpływał na wygląd dodatków, bez względu na to, z jakie materiału zostały wykonane. Warto zatem dbać o swoją ulubioną biżuterię ze stali nierdzewnej, by jej urok i elegancja towarzyszyły nam w codziennym życiu, a także w wyjątkowych chwilach przez długie lata!

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas