Jak dbać o fiołka alpejskiego?
Fiołek alpejski (a właściwie cyklamen perski) to jedna z najpiękniejszych roślin ozdobnych. Najczęściej uprawiamy ją w doniczkach – kwitnie od jesieni aż do wiosny. Jej cechą charakterystyczną są ciemnozielone, dekoracyjne liście w kształcie serca. Największą uwagę przykuwają jednak fioletowe, różowe, czerwone lub białe kwiaty. Niestety zdarza się, że fiołek alpejski nie kwitnie lub więdnie, a jego liście żółkną. Jak dbać o fiołka alpejskiego? Poznaj triki, dzięki którym ta wyjątkowa roślina zawsze będzie wyglądać zachwycająco.
Pielęgnacja fiołka alpejskiego
Cyklameny preferują chłodne i wilgotne powietrze (najlepiej 15 stopni Celsjusza w dzień), dlatego najlepiej umieszczać je w półcieniu – z daleka od okien lub w ekspozycji północnej. Nadają się do uprawy na korytarzach, a nawet klatce schodowej. Cieplejsze pomieszczenia należy regularnie wietrzyć, jednocześnie pamiętając o odpowiedniej wilgotności. Fiołka najlepiej umieścić na podstawce z wodą i warstwą kamieni.
Błędy w pielęgnacji fiołka alpejskiego
Jeśli fiołek alpejski więdnie i marnieje, przyczyną najczęściej jest zbyt wysoka temperatura panująca w pomieszczeniu. Cyklamenów nie powinno się więc umieszczać w pobliżu grzejników ani na parapecie, gdzie często docierają promienie słoneczne. Innym błędem jest moczenie kwiatów i liści w trakcie podlewania rośliny. W efekcie mogą one zacząć chorować. Najlepszym sposobem jest nalewanie wody do podstawki na kilka minut. Warto wiedzieć, że zbyt wilgotna gleba przyczynia się do opadania kwiatów, więdnięcia liści i gnicia bulw.
Jak przedłużyć kwitnienie fiołka alpejskiego?
Fiołek alpejski kwitnie od października do marca, jednak czas ten można jeszcze nieco wydłużyć. Wystarczy, że usuniemy więdnące pędy kwiatowe, w których zawiązały się nasiona. Pęd należy zdecydowanym ruchem wykręcić i oderwać od bulwy. Trzeba jednak uważać, by przez pomyłkę nie usunąć pędu z pąkiem kwiatowym.