Reklama

Jak dbać o łamliwe paznokcie?

Z paznokci możemy wyczytać wiele informacji o ich właścicielu i jego stanie zdrowia. Pięknie i zadbane są naszą wizytówką. Co zrobić, kiedy stają się łamliwe?

- W paznokciach jest schowanych dużo różnych informacji o człowieku, o tym jak się prowadzi i chorobach. A nawet, czy jest nerwowy - uważa dermatolog dr Łukasz Preibisz. - Często przykrywamy je lakierami czy hybrydą po to, żeby się trochę schować. Kiedy się je zdejmie, to można paznokieć dokładnie obejrzeć.

Stan paznokci może nas informować o niektórych chorobach serca, płuc, chorobach autoimmunologicznych, łuszczycy czy liszaju płaskim.

- To wszystko widać w paznokciach jako linie poprzeczne, linie podłużne, pęknięcia, zmiany koloru - wyjaśnia dermatolog.

Reklama

Wiele kobiet boryka się z problemem łamliwych i rozdwajających się paznokci. Częstą przyczyną są niedobory witamin i składników mineralnych. Dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta oraz właściwa pielęgnacja. Powinnyśmy jednak pamiętać, by nie przesadzić.

- Często, dbając o paznokcie, przesadzamy z kosmetykami i detergentami. A musimy wiedzieć, że wchłaniają one o 20 proc. więcej niż skóra - tłumaczy dr Łukasz Preibisz.

Na rynku jest wiele suplementów, które mają wzmacniać, paznokcie, ale wiele z nich nie ma udowodnionego naukowo działania. Jakie są zatem zalecenia? Jak najczęściej smarujmy dłonie najzwyklejszą oliwką, ponieważ tłuszcz zmniejsza wchłanianie detergentów, a także stosujmy ochronne kremy, odżywki i witaminy, zwłaszcza B3 i B2.

Co jeszcze poprawi stan naszych paznokci? Obejrzyj poniższy materiał.

x-news/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kruche paznokcie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy