Reklama

Reklama

Jak dbać o paprotki? Tajniki pielęgnacji paproci domowej

Jak w przypadku wszystkich roślin, by ładnie się rozwijały, paprotkom należy zapewnić warunki bytowania jak najbardziej zbliżone do ich naturalnego środowiska. Jak dbać o paprotki, by były zdrowe? Czego od nas potrzebują?

Dla większości gatunków paproci naturalnym środowiskiem życia jest dolna partia lasu. Nie mają tam dostępu do mocnego światła słonecznego, za to gleba, w której rosną jest wilgotna i próchnicza. Zapewniając im zbliżone do takich warunki w naszym domu, możemy oczekiwać, że będą ładnie wzrastać i zdrowo się rozwijać. 

Zobacz również: Jak podlewać paprocie

Światło dla paproci

Paproć w doniczce powinna być ustawiona na stanowisku dość widnym, ale równocześnie nienarażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Paproć stojąca w pełnym słońcu, na przykład na parapecie południowego okna, w krótkim czasie może mieć poparzone liście. 

Reklama

Zobacz również: Jak przesadzać paprocie

Jaka gleba dla paproci?

Gleba dla paproci powinna być przepuszczalna, wilgotna, a jej odczyn pH powinien być lekko kwaśny. Ziemia kompostowa z dużym udziałem torfu i próchnicy sprawdza się w tym przypadku wyśmienicie. Taką mieszankę możemy przygotować sami, bądź kupić gotową w odpowiednim sklepie. 

Pod warstwą gleby w doniczce należy mieścić drenaż w postaci na przykład niewielkich kamieni. Spełnia on ważną funkcję, bo choć paprocie lubią częste podlewanie i wilgotną glebę, to jednak nie może być ona zupełnie mokra. Drenaż odprowadzi nadmiar wody. 

Zobacz również: Objawy cukrzycy widoczne także w ustach

Wilgotność jest kluczowa

Paprocie powinny znajdować się w temperaturze pokojowej, w przedziale od 19 do 22 C’. Wilgotność w pomieszczeniu z paprotkami powinna być wysoka. Takie warunki trudno zapewnić im zimą, gdy ze względu na ogrzewanie wilgotność powietrza wyraźnie spada. Ratunkiem dla przesuszonych paproci jest sezonowa przeprowadzka do łazienki. Można też przenieść doniczki z dala od grzejnika i umieścić na podstawce wypełnioną wodą. Pomogą również nawilżacze powietrza. 

Zobacz również: 

Odstrasza owady i ułatwia zasypianie. Włóż pod poduszkę

Aksamitka. Pięknie dekoruje, leczy, odstrasza gryzonie i szkodniki

Jak podlewać bazylię?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy