Jak dbać o pralkę? Co zrobić, żeby nie skakała po łazience?

Pralka to bardzo przydatne urządzenie w domu, które powinno służyć nam przez lata. Nie każdy jednak pamięta, by wystarczająco o nie dbać i chronić je przed uszkodzeniami. Pralka to dość duży wydatek, więc warto wyrobić sobie kilka nawyków, dzięki którym nie będziemy musieli jej oddawać do naprawy. Należy nie tylko dobrze ją ustawić, ale też regularnie czyścić i uważać na to, co się do niej wrzuca. Jak ustrzec ją przed awarią? Co zrobić, gdy pralka skacze i wędruje po łazience? Jak ją czyścić, by ubranie było zawsze świeże i pachnące? Podpowiadamy.

Jak dbać o pralkę, by służyła jak najdłużej?
Jak dbać o pralkę, by służyła jak najdłużej?123RF/PICSEL

Gdzie i jak ustawić pralkę?

Odpowiednio ustaw pralkę
Odpowiednio ustaw pralkę123RF/PICSEL

Pralka ma dość duże gabaryty, dlatego należy znaleźć jej odpowiednie miejsce w domu. Najczęściej ustawia się ją w łazience, ale czasami mały metraż pomieszczenia może być problemem. Pralka wciskana jest między umywalkę a wannę, aby znalazła się blisko podłączeń kanalizacyjnych. Jednak przy takim ustawieniu może dojść do uszkodzenia obudowy pralki, gdy ta wpadnie w wibracje, np. podczas wirowania. Należy więc zadbać o kilkunastocentymetrowy odstęp. To pozwoli również utrzymać czystość przy wannie. Pralka może stać także w kącie między drzwiami i sedesem. Należy wtedy wybierać modele płytsze o głębokości 35-40 cm, aby otwierane drzwi nie uderzały w urządzenie. Aby nie marnować miejsca nad pralką, warto powiesić tam szafkę lub zamontować kilka półek. Jeśli łazienka jest większa i ma wnękę lub uskok głębszy od pralki, można zbudować w pomieszczeniu szafę wnękową. Będzie to idealne miejsce dla pralki i kosza na pranie. 

Co zrobić, żeby pralka nie skakała?

Podczas wirowania pralka pracuje na wysokich obrotach, dlatego może lekko drgać. Jest to całkowicie normalne, jednak problem pojawia się, gdy pralka zaczyna skakać i wędrować po całej łazience. Może wtedy dojść do uszkodzenia urządzenia lub większych szkód w pomieszczeniu. Aby temu zapobiec, należy odpowiednio wypoziomować pralkę. Powinna przede wszystkim stać na równym, stabilnym podłożu i mieć wyregulowane nóżki. Warto też upewnić się, że zostały usunięte fabryczne blokady, które zabezpieczają ruchome elementy na czas transportu. Należy przeczytać w instrukcji, gdzie są umiejscowione i jak je usunąć. Ich pozostawienie uniemożliwia amortyzację bębna, co może skutkować podskakiwaniem pralki, ale też poważną awarią. 

Nie przepełniajmy bębna

Nie wkładaj za dużo rzeczy do bębna
Nie wkładaj za dużo rzeczy do bębna123RF/PICSEL

Jeśli pralka nie ma już fabrycznych blokad i jest dobrze wypoziomowana, a mimo to dalej skacze po łazience, warto poszukać innej przyczyny. Być może jest to wynik zbyt dużego obciążenia bębna, np. jak ładujemy do niego za dużo ciężkich rzeczy (koce, grube kurtki). Przepełniony bęben to także wyższy pobór prądu i wody, a do tego prane tkaniny mogą się pognieść i ulec zniszczeniu. Pralka może przesuwać się również wtedy, gdy pierzemy jednorazowo zbyt mało rzeczy. 

Sposób na śliskie podłoże

Jeśli podłoże w łazience jest śliskie, warto przemyć nóżki pralki acetonem lub płynem do szyb, aby zminimalizować poślizg. Warto też co jakiś czas sprawdzać, czy nóżki pralki się nie obluzowały i nie wymagają dokręcenia. Można też zakupić specjalne nakładki na nóżki lub matę antywibracyjną, które dostępne są w marketach budowlanych i z wyposażeniem łazienkowym.

Pierzmy z odpowiednią częstotliwością

Aby ustrzec pralkę przed awarią, należy też robić pranie z odpowiednią częstotliwością. Zbyt krótkie odstępy między kolejnym praniem mogą powodować przegrzewanie się podzespołów urządzenia. Przez to pralka może się szybko zepsuć. Dlatego najlepiej zachować co najmniej godzinę odstępu pomiędzy cyklami prania.

Usuwanie kamienia z pralki

Osad z kamienia może doprowadzić do awarii pralki
Osad z kamienia może doprowadzić do awarii pralki

Częstą przyczyną psucia się pralki jest twarda woda i osadzający się na podzespołach urządzenia kamień. Ten może uszkodzić nie tylko bęben i grzałkę, ale też wąż odpływowy. Aby więc zapobiec jego osadzaniu się, należy stosować preparaty odkamieniające lub środki zmiękczające wodę. Do odkamieniania pralki warto wykorzystać również sprawdzony domowy sposób, czyli sodę oczyszczoną. Wystarczy wsypać do podajnika na proszek ¾ szklanki produktu i ustawić cykl prania na najwyższą temperaturę. Soda nie tylko zapobiegnie powstawaniu kamienia, ale też usunie istniejący już osad. Tę metodę warto stosować raz w miesiącu.

Regularne czyszczenie pralki

Niezwykle ważne jest także regularne czyszczenie pralki z pozostałości brudu z ubrań i środków piorących. Warto więc często czyścić szufladkę na detergenty, uszczelki i bęben. Natomiast po każdym praniu należy wycierać do sucha drzwiczki i uszczelki oraz pozostawiać otwartą pralkę, aby przewietrzyć urządzenie. Należy też pamiętać o czyszczeniu filtra, który zatrzymuje drobne przedmioty, m.in. monety, guziki czy strzępy tkanin. Te zabrudzenia mogą z czasem zatkać wąż odpływowy i sprawić, że z pralki będzie wyciekać woda. Filtr najlepiej czyścić co 12 cykli prania.  

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas