Zrób, zanim osiedlą się pędraki i powstaną łyse placki. To w sierpniu obowiązkowy zabieg
Czy wiesz, że sierpień to czas kiedy szczególną uwagą należy otoczyć przydomowy trawnik? Nawet niewielkie błędy popełnione w tych czasie podczas jego pielęgnacji mogą sprawić, że nie będzie wyglądał atrakcyjnie. Jak dbać o trawnik w sierpniu? O tych kilku zasadach musisz pamiętać, jeśli zależy ci, aby ogródek prezentował się pięknie do końca sezonu.

Spis treści:
Jak pielęgnować trawnik w sierpniu?
Sierpień to moment, kiedy kluczowe staje się regularne koszenie, odpowiednie podlewanie i przemyślane nawożenie trawnika. To jak zadbasz o niego teraz, będzie mieć wpływ na jego wygląd i kondycję aż do późnej jesieni.
Latem, w czasie upałów źdźbła są szczególnie narażone na wysychanie spowodowane niedoborami wody i wysokimi temperaturami. Co zatem robić, aby prezentował się atrakcyjnie? Przede wszystkim w sierpniu pamiętaj o:
- Regularnym koszeniu - co 5-7 dni, nie należy jednak skracać trawy o więcej niż jedną trzecią wysokości.
- Podlewaniu - zwłaszcza podczas suchych i ciepłych dni. Zraszać należy wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. W sierpniu najlepiej nawadniać trawnik w ilości 10-15 litrów na metr kwadratowy.
- Nawożeniu - w sierpniu jest to konieczne ale wymaga też ostrożności. W tym czasie nie należy stosować nawozów wiosenno-letnich - zawierają one bowiem dużo azotu pobudzającego wzrost, a na tym etapie nie jest to potrzebne. W sierpniu nawozimy raczej nawozami z potasem i fosforem, w celu wzmocnienia systemu korzeniowego i przygotowania na sezon jesienno-zimowy.
W przypadku intensywnych opadów deszczu trawnik w sierpniu będzie wymagał również dodatkowego nawożenia oraz zaprzestania podlewania.
Jak radzić sobie z suchymi plamami na trawniku?
Jedną z rzeczy, która bywa utrapieniem dla właścicieli przydomowych trawników są widoczne na nim, szpecące, suche plamy. Mogą one wynikać z obecności chorób czy szkodników, ale również nierzadko być następstwem niewłaściwej pielęgnacji trawy. Mogą świadczyć o przenawożeniu czy braku odpowiedniego nawodnienia. Jeśli zauważysz suche plamy na trawniku, w pierwszej kolejności rozpocznij obfitsze podlewanie, co zagwarantuje wypłukanie nadmiaru nawozu i zminimalizuje uszkodzenia.

Ponadto można:
- Wdrożyć biologiczne środki ochrony roślin (jeśli plamy są okrągłe, może to bowiem świadczyć o obecności szkodników m.in. pędraków).
- Zastosować opryski, które hamują rozwój grzybów.
- Regularnie wygrabiać trawę, co zapobiegnie jej zbijaniu się.
- Dosiać trawę w miejscach, gdzie powstały suche plamy - najpierw najlepiej usunąć martwą trawę i delikatnie spulchnić glebę w tych miejscach. Nasiona umieszczone na glebie delikatnie przykryć cienką jej warstwą i obficie podlać, dbając o regularne nawadnianie przez następne 2-3 tygodnie.
Zobacz także: Dlaczego pomidory nie zawiązują owoców? Ten powód zaskakuje nawet doświadczonych ogrodników
Wertykulacja trawnika w sierpniu
Ważnych zabiegiem, o którym wielu działkowców zapomina w sierpniu, jest wertykulacja trawnika. Jest ona wskazana szczególnie wtedy, jeśli nie miała miejsca na wiosnę. Pionowe nacinanie darni w sierpniu poprawi znacznie ich kondycję, zapewni równomierny wzrost i zapobiegnie żółknięciu źdźbeł.
Ponadto dzięki wertykulacji w sierpniu, trawnik przygotowany zostanie na zbliżającą się jesień i zimę. Najlepiej wykonać ją na początku lub w połowie sierpnia, tuż przed przewidywanymi opadami.