Jak dbać o truskawki na wiosnę? Nawożenie i pielęgnacja byliny po zimie

Czy wiesz, że prawidłowy rozwój truskawek, a następnie bujne plony, zależą od dobrze dobranej pielęgnacji? Początek wiosny to odpowiedni moment na wdrożenie kilku podstawowych kroków oraz przygotowanie rośliny na kolejny udany sezony. Jak prawidłowo zadbać o rozbudzone po zimie truskawki, by odwdzięczyły się dużymi i słodkimi owocami? Sprawdź teraz.

Pielęgnacja truskawek wiosną
Pielęgnacja truskawek wiosną123RF/PICSEL

  • Wybierając odpowiedni zasilacz do truskawek, zadbajmy o to, by w składzie znalazły się przede wszystkim: azot, fosfor, potas, magnez, siarka, bor, żelazo oraz miedź.
  • Wieloskładnikowe nawozy mineralne możemy podawać truskawkom w ramach jednej dużej dawki lub rozbić ją na dwa razy - wczesną wiosną oraz po zakończeniu owocowania.
  • Zanim na dobre wystartujemy z domową plantacją truskawek, zacznijmy od poprawy właściwości gleby oraz podniesienia zawartości próchnicy. W tym celu sięgnijmy po obornik.

Wiosenne wybudzanie

Połowa marca to czas powolnego wybudzania się truskawek po długim śnie zimowym. Po czym rozpoznamy, że rośliny są gotowe do wznowienia aktywności? Główną oznaką jest wypuszczenie nowych listków z samego środka korony. To sygnał, że możemy zabrać się za pierwsze kroki pielęgnacyjne. Od czego zacząć? W pierwszym kroku usuwamy osłonę, która chroniła truskawki zimą. Najczęściej jest to agrowłóknina lub gruba warstwa słomy. Kolejnym etapem będzie dokładne i staranne wygrabienie oraz usunięcie starszych liści, chroniących szyjkę korzeniową.

Truskawki wolne od chwastów

Odchwaszczanie truskawek umożliwi im zdrowy rozwój
Odchwaszczanie truskawek umożliwi im zdrowy rozwój123RF/PICSEL

Kiedy uporamy się z głównymi zadaniami, przechodzimy do odchwaszczania. To szczególnie ważny zabieg, który utrzyma chwasty w ryzach oraz uniemożliwi im zarośnięcie truskawek. Pamiętajmy, by do tego kroku podejść wyjątkowo ostrożnie i delikatnie. Nieumiejętne usuwanie niechcianych roślin może uszkodzić korzenie truskawek.

Na koniec wykonujemy spulchnianie podłoża, ale jedynie do głębokości ok. 2-3 cm. Co ciekawe, nie wszystkie chwasty musimy doszczętnie niszczyć lub wyrzucać. Dzięki temu zabiegowi pielęgnacyjnemu pozyskamy sporo mniszka lekarskiego, który stanowi świetną bazę do przygotowania odżywczego wyciągu lub gnojówki, które posłużą roślinie jako naturalna tarcza przed szkodnikami oraz przenoszonymi przez nie chorobami.

Wapnowanie byliny

Jeśli chcemy, by posadzone truskawki wydały dorodne plony, należy poświęcić czas na zapewnienie im odpowiedniej kwasowości gleby. Przyjęło się, że optymalne dla truskawek pH ziemi powinno wynosić od 5,5 do 6,5. Co stanie się, jeśli spróbujemy uprawiać bylinę w podłożu o niskim lub za wysokim odczynie pH? Tak wyhodowana truskawka będzie miała utrudniony dostęp do niezbędnych składników odżywczych.

Gleby kwaśne, w których dominuje niskie pH, należy dokładnie zwapnować. Ogrodnicy doradzają, by zrobić to jeszcze zanim wsadzimy do ziemi pierwsze sadzonki. Do gleb ubogich w magnez wybieramy wapno magnezowe. Podłoże cięższe lepiej potraktować wapnem tlenkowym, a lekkie - węglanowym.

Dokarmianie dolistne i nawóz potasowy

W jaki sposób nawozić truskawki wiosną?
W jaki sposób nawozić truskawki wiosną?123RF/PICSEL

Jedną z najbardziej podstawowych form nawożenia jest dostarczanie roślinom składników odżywczych wprost do gleby. Niekorzystne warunki pogodowe oraz brak cennych składników w glebie utrudnia roślinie prawidłowy wzrost i zdrowy rozwój. Do złego stanu rośliny przyczynia się m.in. niedobór wapnia, który ma problem z przemieszczeniem się z podłoża do owoców. Brak tego oraz innych elementów szybko rozwiąże nawożenie dolistne. Pamiętajmy, by stosować je w odstępach co 7 do 10 dni. W ten sposób uchronimy liście przed przypadkowym poparzeniem.

Odpowiednio przygotowana gleba, czyli nawieziona jeszcze przed założeniem domowej plantacji truskawek, nie wymaga wiosną zasilania dodatkową ilością fosforu. Doświadczeni ogrodnicy zawsze pamiętają, by po zimie uzupełnić poziom potasu w uprawach. Wczesną wiosną sięgają po: nawozy potasowe bezchlorkowe, których bazą są siarczany, lub zasilacze wieloskładnikowe. Pozytywny wpływ na truskawki ma także saletra wapniowo-potasowa.

Nawadnianie i ściółkowanie truskawki

Odpowiednio wilgotna gleba, w której rosną truskawki, ma ogromny wpływ na przyszłe plony. Truskawka jest rośliną o sporych potrzebach wodnych. Niedostatek powoduje nie tylko drobnienie owoców, ale także zasychanie oraz zamieranie całej byliny. Zadbanie o prawidłowy poziom nawodnienia gleby ma szczególne znaczenie zwłaszcza w okresie wyrastania, a następnie dojrzewania młodych owoców.

Co ciekawe, na przestrzeni lat udowodniono, że dbanie o regularne podlewanie truskawek może przynieść zwyżkę plonów nawet o 50%. Dostarczanie roślinie większej ilości wody pozytywnie wpływa na wzmocnienie odporności oraz ochronę przed zachorowaniem. Tzw. deszczowanie najlepiej wykonywać rano lub w porze wieczornej. Ogrodnicy polecają także użycie metody kropelkowej, która nawilża ziemię, pozostawiając suche liście.

Ściółkowanie najlepiej przeprowadzić za pomocą słomy wcześniej pociętej na dość długą sieczkę. Zabieg wykonujemy jeszcze przed kwitnieniem truskawek lub najpóźniej w momencie jego rozpoczęcia - kiedy kwiatostany będą już podniesione. Ważne, by usunąć ściółkę oraz ścięte liście tuż po zbiorach dojrzałych owoców.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas