Jak dbać o zmywarkę i pozbyć się przykrego zapachu?

Zmywarka to bardzo przydatny sprzęt w domu – dzięki niej nie tracimy tak dużo czasu na mycie naczyń. Jednak, żeby działała jak należy i służyła przez lata, należy o nią regularnie dbać. Z czasem bowiem zbierają się w niej resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia, a dodatkowo może wydobywać się z niej nieprzyjemny zapach. Taka zmywarka nie umyje dokładnie naczyń, na których może pozostawać nieestetyczny osad. Dlatego konieczne jest jej gruntowne czyszczenie, aby należycie spełniała swoją funkcję. Kluczowe jest przestrzeganie kilku zasad pielęgnacji sprzętu, jak na przykład opłukanie naczyń przed zmywaniem, czyszczenie filtra i uszczelek, odkamienianie czy odświeżanie zmywarki. W jej czyszczeniu pomóc nam mogą tanie i łatwo dostępne produkty, takie jak ocet, soda czy kwasek cytrynowy. Jak więc skutecznie zadbać o zmywarkę i usunąć z niej brzydkie zapachy?

Jak dbać o zmywarkę?
Jak dbać o zmywarkę?©123RF/PICSEL
Tabletki do zmywarki - jak je zrobić w domu?Interia DIY

Jak poprawnie korzystać ze zmywarki?

Filtr ze zmywarki
©123RF/PICSEL

Zmywarka ma nam pomóc zaoszczędzić czas i sprawić, że naczynia będą czyste i lśniące bez naszego wysiłku. Aby jednak spełniała tą funkcję, należy odpowiednio z niej skorzystać. Podstawowo zasadą utrzymania jej w dobrym stanie jest opłukiwanie naczyń z resztek jedzenia przed ich włożeniem do zmywarki. Inaczej mogą one zapchać filtr lub dysze myjące, a także osadzać się na naczyniach. Ważne jest też, by płukać talerze, które miały kontakt z kwaśną żywnością, gdyż kwasy mogą prowadzić do tworzenia się ognisk korozji. Należy także odpowiednio układać naczynia w zmywarce: garnki i miski na duże półki, talerze w przeznaczone na nie przedziałki, a sztućce do koszyczka. Nie upychajmy też na siłę naczyń w zmywarce.

Jak czyścić zmywarkę?

Sprzęt należy regularnie czyścić, gdyż osadzają się w nim resztki jedzenia, tłuszcz i inne zabrudzenia. Zaleca się gruntowne czyszczenie zmywarki przynajmniej raz na miesiąc. Jednak warto przynajmniej odświeżać ją co tydzień, żeby pozbyć się drobnoustrojów, brzydkich zapachów i zapobiec zapychaniu się filtra. Najpierw należy opróżnić zmywarkę ze wszystkich koszy i sitek, które można umyć ciepłą wodą, najwyżej z dodatkiem płynu do naczyń. Tak samo można postąpić z uszczelkami. Może je zarówno wyjąć, jak i umyć bez demontowania. Wtedy warto użyć szczoteczki do zębów, by dostać się do wszystkich zakamarków. Na koniec czyścimy całe wnętrze zmywarki.

Nie można zapominać o filtrze

Przy czyszczeniu zmywarki należy pamiętać, by nie tylko elementy plastikowe (kosz i szuflady na sztućce, półki na naczynia), metalowe ścianki wewnątrz sprzętu, obudowę czy uszczelki, ale też filtr. Zatrzymuje on bowiem resztki jedzenia, aby nie przedostawały się do odpływu i nie uszkodziły pompy. Jeśli nie będzie czyszczony, sam się zapcha, przez co zmywarka nie będzie pracowała efektywnie. Filtr należy wyjąć ze zmywarki, postępując według instrukcji obsługi, a następnie ręcznie usunąć z niego drobinki jedzenia i przemyć pod bieżącą wodą. Jeśli zbiera się na nim kamień, warto zanurzyć go w pojemniku z octem na przynajmniej 30 minut lub nawet kilka godzin, aby pozbyć się osadu. Gdy będzie już czysty, płuczemy go pod bieżącą wodą, osuszamy i montujemy w zmywarce.

Czyszczenie zmywarki octem

Soda i ocet
©123RF/PICSEL

Wnętrze zmywarki można wyczyścić za pomocą detergentu do tego przeznaczonego, ale warto wykorzystać do tego tanie, sprawdzone produkty. Jednym z najlepszych jest ocet, który świetnie usuwa kamień i tłusty osad. Do tego sprawi, że ścianki ze ścianki nierdzewnej będą lśniły, a z wnętrza sprzętu nie będą wydobywały się nieprzyjemne zapachy. Należy przygotować roztwór z 500 ml wody i 100 ml octu oraz dodać kilka kropel olejku eterycznego, aby zapach octu był mniej drażliwy. Moczymy w roztworze gąbkę lub ścierkę i przecieramy zanieczyszczone powierzchnie. Można również skorzystać z drugiej metody czyszczenia octem. Stawiamy kubek z nim na dnie urządzenia i nastawiamy program zmywania na 70 stopni Celsjusza. Nie należy wylewać octu bezpośrednio na dno, gdyż woda wypłucze go podczas mycia wstępnego.

Czyszczenie zmywarki sodą oczyszczoną

Nieprzyjemny zapach i osad świetnie usuwa także soda oczyszczona. Wystarczy rozsypać ją po urządzeniu i zwilżoną gąbką przemyć całe wnętrze. Można także wsypać kilka łyżeczek sody do pojemnika na tabletki do zmywarki i ustawić program zmywania na najwyższą temperaturę. Taki cykl z dodatkiem sody warto ustawić po umyciu zmywarki octem, co pozwoli szybciej zneutralizować zapach octu.

Czyszczenie zmywarki kwaskiem cytrynowym

Równie skuteczny w usuwaniu tłuszczu, osadu i kamienia jest kwasek cytrynowy. Ma też lekkie właściwości żrące, dzięki czemu metalowe części sprzętu będą lśnić. Aby wyczyścić zmywarkę, należy zmieszać go z wodą do uzyskania pasty, nałożyć go gąbką na brudne powierzchnie i wyszorować. Kwasek także można wsypać do pojemnika na tabletki czyszczące (kilka łyżeczek lub małą paczkę) i włączyć program z wysoką temperaturą.

Sól do zmywarek zapobiegnie osadzaniu się kamienia

Używaj soli do zmywarki
©123RF/PICSEL

Aby urządzenie działało sprawnie i jego czyszczenie było o wiele prostsze, warto zapobiegać osadzaniu się kamienia. Jego przyczyną jest twarda woda, która zawiera duże stężenia minerałów. W tym celu dobrze jest stosować sól do zmywarki, która zmiękcza wodę i chroni urządzenie przed osadzaniem się kamienia.

Nabłyszczasz i odświeżacz

W utrzymaniu zmywarki w dobrym stanie pomogą również płyn nabłyszczający i odświeżacz. Ten pierwszy tworzy warstwę ochronną na naczyniach, przez co nie pozostają na nich nieestetyczne zacieki i smugi. Natomiast odświeżacz do zmywarki zneutralizuje nieprzyjemne zapachy i zapewni świeżość oraz piękny zapach urządzeniu podczas dokładania naczyń i po ukończonym cyklu mycia. Można również wykorzystać naturalne odświeżacze, np. umieszczając w koszyku na sztućce połówkę cytryny. Należy jednak wyjąć z niej pestki, by nie zapchać filtra.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas