Jak działa lodówka?

Każdy z nas ma ją w swoim mieszkaniu, bo bez niej, nasze produkty spożywcze nie przetrwałyby długo. No chyba, że mieszkasz w miejscu, gdzie zima trwa cały rok. Jak działa lodówka? Jak lodówka chłodzi? Jak działa lodówka turystyczna? Jakie są typy lodówek? Świat lodówek i chłodziarek odtąd nie będzie dla was tajemnicą!

Jak działa lodówka?
Jak działa lodówka?©123RF/PICSEL

To nie tak, że lodówka tylko chłodzi!

Nie tylko chłodzeniem lodówka żyje
©123RF/PICSEL

Z tyłu lodówki znajduje się specjalna konstrukcja, która umożliwia lodówce wymianę ciepła. Wystarczy, że ją dotkniesz a przekonasz się, że lodówka wydziela też ciepło. Dlatego ważnym jest, aby z tyłu lodówki była pewna przestrzeń, która zapewni całemu systemowi chłodniczemu odpowiednią pracę. Jeżeli nie zwrócimy na to dostatecznej uwagi, nasza lodówka szybko wyląduje na śmietniku!

Jak działa lodówka?

Jak działa lodówka?
©123RF/PICSEL

Lodówka chłodzi dzięki chłodziwu i sprężarce, która powoduje, że substancje chemiczne znajdujące się w obiegu na przemian parują i skraplają się. Podczas tego procesu owe substancje zmieniają swoją temperaturę.

Gdy chłodziwo jest ciepłe, jest daleko od komory chłodzącej, zaś gdy jest zimne, przybliża się do komory i ją schładza.

Jak działa sprężarka w lodówce?

Sprężarka
©123RF/PICSEL

Sprężarka to serce lodówki. Dzięki niej chłodziwo wędruje przez cały układ chłodzący lodówki i sprawia, że w jej komorze panuje niska temperatura. To dzięki niej chłodziwo jest też pod odpowiednim ciśnieniem. Im jest ono wyższe, tym wyższa temperatura chłodziwa, które w momencie "przelotu" przez sprężarkę, ma postać gazu.

Ze sprężarki gaz trafia do skraplacza, czyli pofalowanych rur z tyłu lodówki.

Czym lodówka chłodzi?

art
©123RF/PICSEL

Substancja chłodząca w lodówce to czysta chemia. Dawniej stosowano w lodówkach freony, jednakże, gdy odkryto, że te powodują powiększanie się dziury ozonowej, wycofano je z użycia.

Dzisiaj producenci stosują zazwyczaj izobutan czy mniej szkodliwe freonowe związki.

Aby gaz odpowiednio zadziałał, konstrukcja lodówki musi mu pozwolić na zamianę w ciecz. Dzieje się to, gdy chłodziwo ma kontakt z chłodniejszym powietrzem na zewnątrz urządzenia. Jednak to nie wszystko!

Zanim gaz zamieni się w ciecz, musi zostać odpowiednio schłodzony. Dzieje się to za sprawą bardzo cienkiej rurki - kapilary.

Jak chłodzi lodówka?

art
©123RF/PICSEL

Kiedy już kapilara skropli gaz, chłodziwo trafia do parownika. Tam, dzięki niskiej temperaturze i niskiemu ciśnieniu, wrze. Powstaje wtedy zimny gaz, który pochłania ciepło z otoczenia, czyli z komory, gdzie znajduje się jedzenie.

Chłodziwo, pobierając ciepło z komory, wciąż jest gazem, dlatego cały układ chłodniczy lodówki, musi być szczelnie zamknięty. Z komory, gdzie mieści się jedzenie, gaz wędruje do sprężarki, gdzie cały proces chłodzenia, zaczyna się od nowa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas