Jak i czym czyścić zlewozmywak?

Bałagan w kuchni nie zachęca do spędzania w niej długich godzin i przyrządzania smacznych posiłków. Tym bardziej, jeśli na zlewie kuchennym widać zacieki, inne zabrudzenia oraz rysy. Urządzając mieszkanie, wiele godzin spędzamy nad wyborem idealnego zlewu do kuchni - niech ten czas i finanse nie pójdą na marne przez błędy w czyszczeniu. Utrzymanie zlewozmywaka w czystości nie jest ani trudne, ani czasochłonne - pod warunkiem, że robi się to regularnie i odpowiednimi środkami.

Akcesoria potrzebne do czyszczenia zlewu
Akcesoria potrzebne do czyszczenia zlewu123RF/PICSEL

Zlewozmywak kuchenny na lata

Obowiązkowa część wyposażenia każdej kuchni, z której korzystamy codziennie. Właściwy sposób czyszczenia zlewozmywaka to nie tylko recepta na utrzymanie kuchennej higieny, ale też przedłużenia jego żywotności. Ze względu na wytrzymałość najczęściej spotykanym rodzajem jest zlewozmywak ze stali nierdzewnej. Wybierać można również spośród zlewów ceramicznych i granitowych. W każdym z tych przypadków ogólne zasady czyszczenia wyglądają podobnie.

Czyszczenie zlewu nie musi być uciążliwe
Czyszczenie zlewu nie musi być uciążliwe123RF/PICSEL

Systematyczne czyszczenie zlewu kluczem do sukcesu

Dzięki regularnemu porządkowaniu uniknąć można trudnej walki z zaschniętymi zabrudzeniami i męczącego szorowania zlewozmywaka. Zadbać należy o to, by w zlewie nie pozostawiać resztek jedzenia i gąbek lub innych akcesoriów do czyszczenia. Po każdorazowym korzystaniu ze zlewu poleca się przemyć go delikatnym detergentem (płyn do mycia naczyń w zupełności wystarczy) i przetrzeć do sucha. Zacieki nie mają szans! Bardziej dokładne mycie zlewu przeprowadzajmy raz w tygodniu. Regularne czyszczenie dotyczy też ociekacza na zlew.

Czym czyścić zlew: Przydatne akcesoria

Sprzątanie domowymi sposobami daje najlepsze rezultaty
Sprzątanie domowymi sposobami daje najlepsze rezultaty123RF/PICSEL

Szorowanie zlewozmywaka twardymi myjkami drucianymi to najkrótsza droga do jego zarysowania i zniszczenia. Gąbka, której zazwyczaj używamy do mycia naczyń, lub bawełniana szmatka nadają się do tego zadania dużo lepiej.

Odłożyć w kąt trzeba wszystkie mocne detergenty, zawierające substancje żrące. Wybielacze i środki do czyszczenia w formie proszku lub granulek odpadają.

Trafionym pomysłem na utrzymanie zlewozmywaka w dobrym stanie jest zaopatrzenie się w nakładkę lub matę silikonową. Być może nie jest związana bezpośrednio z czyszczeniem, ale pomoże uchronić zlew przed zarysowaniami, które mogłyby powstać podczas mycia sztućców (zwłaszcza noży) i ciężkich metalowych garnków.

Jak czyścić zlewozmywak?

Soda oczyszczona i kwasek cytrynowy do czyszczenia
Soda oczyszczona i kwasek cytrynowy do czyszczenia123RF/PICSEL

Do mycia zlewu można użyć płynu do naczyń, lecz jeszcze lepiej sprawdzi się połączenie ciepłej wody, octu i sody oczyszczonej. W pierwszej kolejności zlewozmywak nacieramy octem i obsypujemy sodą. Zostawiamy na kilka-kilkanaście minut, w zależności od stopnia zabrudzenia sprzętu. Przecieramy miękką ściereczką lub gąbką i spłukujemy. Dla odświeżenia zlewu i usunięcia kamienia rekomendujemy kwasek cytrynowy. Wystarczy połączyć go z ciepłą wodą  i tak przygotowanym roztworem wyczyścić zlew i kran.

Czyszczenie zlewu - na co uważać?

Dużo łatwiej będzie utrzymać zlew w czystości, jeśli weźmiemy pod uwagę, że niektóre produkty spożywcze mogą wyrządzić spore szkody i trwale odbarwiać ściany zlewozmywaka. Nie można zbyt długo przechowywać w nim jagód, borówek, buraków oraz fusów z kawy i herbaty.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas