Jak konserwować plastikowe okna?
W większości domów okna plastikowe zastąpiły te wykonane z drewna. Nic dziwnego, posiadają bowiem wiele zalet: są bardziej szczelne, łatwiej jest je utrzymać w czystości, nie wymagają malowania, a co najważniejsze, są trwalsze. Odpowiednio zamocowane okna mogą bez problemów służyć przez wiele lat oraz znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania. O czym trzeba pamiętać w czasie konserwacji okien plastikowych? Sprawdźmy.
Regulacja okien
Z czasem mechanizm, który znajduje się we wnętrzu plastikowych okien, może się rozregulować, co poznasz po działaniu klamki. Gdy jej ruch nie jest płynny, zacina się i stawia opór, to znak, że nie działa prawidłowo. Poza tym w ramie powstają szpary, przez które przedostaje się chłodne powietrze z zewnątrz. Aby wyregulować okna, należy odpowiednio dokręcić śruby kluczami imbusowymi. Jeśli producent dodał instrukcję, jak to zrobić – skorzystaj z niej. Pamiętaj, by robić to delikatnie i nie używać nadmiernej siły. W wypadku, gdy nie jesteś pewny swoich możliwości, skorzystaj z pomocy fachowca.
Okucia okienne
Okucia okienne umożliwiają otwieranie oraz uchylanie okien. Należy utrzymywać je w nienagannym stanie, ponieważ pełnią także funkcję antywłamaniową (zamknięte skrzydło trudniej wyważyć). Na nią składają się wszystkie części metalowe, które znajdują się w rogach okna. Przynajmniej raz w roku należy je konserwować i porządnie naoliwić, co zapobiegnie powstaniu korozji oraz kosztownej wymianie okien. Najlepiej sięgnąć po przeznaczone i rekomendowane przez producenta środki. W zastępstwie można wykorzystać biały smar maszynowy lub grafitowy, białą wazelinę czy oliwę do maszyn. Pod żadnym pozorem nie korzystaj z olejów jadalnych oraz smarów, które mogą przyczynić się do powstania rdzy
Uszczelki
Gumowe uszczelki, które okalają ramę okna oraz te na ościeżnicy, są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Wilgoć czy wysokie i niskie temperatury, mogą wpłynąć negatywnie na ich stan: twardnieją, pękają i tracą elastyczność. Skutkuje to przepuszczaniem zimnego powietrza oraz wody. Aby zapobiec odkształcaniu się uszczelek, minimum raz w roku należy zastosować dedykowane środki do ich pielęgnacji albo glicerynę czy olej do maszyn. Jeśli uszczelki odchodzą od ram czy ościeżnic, wystarczy je docisnąć lub wymienić. Nie warto ich doklejać, gdyż to utrudnia ich ewentualną wymianę.
Mycie uszczelek
Prócz corocznej konserwacji uszczelek, należy pamiętać o dokładnym ich umyciu. W tym celu można posłużyć się zwykłym płynem do mycia szyb. Uszczelki należy umyć również od spodu – jeśli nie można dotrzeć w trudno dostępne miejsca, warto posłużyć się wacikiem kosmetycznym. Po ich oczyszczeniu należy całość wytrzeć do sucha.
Mycie okien
Należy pamiętać, żeby do mycia ram i szyb okiennych, używać delikatnych środków czyszczących, takich jak płyn do mycia szyb, czy odrobina płynu do mycia naczyń rozcieńczona w ciepłej wodzie. Szczególną uwagę należy zwrócić na górną część ramy, gdyż nadmiar wilgoci może uszkodzić znajdujące się tam okucia. Najlepiej wyczyścić ją za pomocą suchej ścierki do kurzu. Jeśli jest bardzo zabrudzona i użycie wody jest nieuniknione, całość należy później wytrzeć do sucha i użyć preparatu do konserwacji okuć.