Jak kupić dobry dezodorant?
Dezodoranty różnią się składem zależnie od formy, w jakiej występują – nieco inny jest skład produktu w sprayu, w kulce czy w sztyfcie. Jednak są pewne substancje wspólne dla wszystkich rodzajów. Nie wszystkie są korzystne dla naszej skóry albo nawet dla naszego zdrowia. Warto więc dokładnie czytać, co zawiera dezodorant.
Co musi mieć w składzie?
Wodę - najczęściej jest podstawą składu dezodorantu i znajduje się na początku listy składników.
Kompozycje zapachowe - mogą być syntetyczne (i wtedy opisane są jako "parfume", "fragrance") lub oparte na naturalnych olejkach eterycznych.
Zagęstniki, konserwanty - do łagodnie działających należą np. potassium sorbate, guma ksantanowa.
Co może mieć w składzie?
Alkohol - zwykle zawierają go nawet te dezodoranty, które oznaczone są jako "0% alkoholu", występuje on jednak w innej formie chemicznej, niż etanol czy alkohol denaturowany, i ma za zadanie zabijać bakterie.
Propan, butan, izobutan - znajdują się w dezodorantach w sprayu, są potrzebne, by uzyskać z płynu aerozol.
Czego nie powinien zawierać?
Soli aluminium (np. aluminium chloride, aluminium sulphate, aluminium chlorhydrate)
Parabenów (to rodzaj konserwantów).
Czym różni się dezodorant od antyperspirantu?
Na półkach w sklepie wyglądają tak samo. Antyperspiranty mają poza nazwą często także oznaczenie, że działa 24, 48 lub nawet 72 godziny.
Dezodorant - jego zadaniem jest maskowanie nieprzyjemnego zapachu. Nasz pot sam w sobie nie ma silnego zapachu, ale na skórze bytują bakterie, które sprawiają, że zaczyna ona nieprzyjemnie pachnąć. Dezodorant ma za zadanie zmniejszyć ich liczebność i odświeżyć naszą skórę substancjami zapachowymi.
Antyperspirant - ogranicza miejscowo potliwość, blokując ujścia gruczołów potowych. Z uwagi na to, że jego podstawą są sole aluminium podejrzewane o udział w powstawaniu raka piersi, antyperspiranty nie są polecane dla kobiet po 50-tce.