Jak myć okna bez smug?

Banalnie prosta czynność, jaką na pierwszy rzut oka wydaje się mycie okien, potrafi przywrócić o zawrót głowy niejedną panią domu. Staranne polerowanie - nawet mimo użycia najlepszych i najdroższych detergentów - często daje efekt przeciwny do zamierzonego i zamiast podziwiać lśniące czystością powierzchnie, zmagamy się z uporczywymi i wszędobylskimi smugami. Powody naszych problemów mogą być rozmaite. Począwszy od nieodpowiedniej pory dnia, jaką wybraliśmy na mycie okien i niesprzyjających warunków atmosferycznych, po niewłaściwie dobrane płyn i ściereczkę do mycia. Podpowiemy wam, jakich błędów unikać i jak - przy użyciu prostych metod, których skuteczność przetestowały nasze mamy i babcie - nie tylko usunąć z okien kurz i brud, ale i pozbyć się z szyb smug, wykorzystując w tym celu starą gazetę i nylonowe rajstopy.

article cover
©123RF/PICSEL

Kiedy najlepiej myć okna?

©123RF/PICSEL

Bardzo często o tym zapominamy, a kluczowy wpływ na ostateczny rezultat mycia okien mają warunki atmosferyczne i wybrana przez nas na porządki pora dnia. Mroźna i deszczowa aura sprawia, że jakiekolwiek prace przy oknach w ogóle nie wchodzą w grę. Wbrew pozorom mycia szyb nie ułatwią nam też silne promienie słoneczne, które ogrzewając szyby zwiększą ryzyko pojawienia się na nich mało estetycznych plam i smug. Praktyka pokazuje, że najlepszy efekt uzyskamy przy bezdeszczowej, lekko pochmurnej aurze.

Niemałe znaczenie ma też pora dnia:

- okien skierowanych na wschód nie należy myć przed godziną 11.

- okien skierowanych na południe nie należy myć między godziną 11. a 15.

- okien skierowanych na zachód nie należy myć od godziny 11. aż do zachodu słońca;

- okna skierowane na północ można myć o dowolnej porze dnia

Umyj ramy okienne

Zanim przystąpisz do mycia szyb, usuń wszelkie pajęczyny, kurz i dokładnie wyczyść ramy okienne przy użyciu bawełnianej szmatki zamoczonej w letniej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Dzięki tej prostej czynności okna będą lśnić czystością znaczenie dłużej.

Czym najlepiej myć okna?

©123RF/PICSEL

Aby pozbyć się uporczywego brudu i kurzu z szyb okiennych, wcale nie musisz sięgać po silne detergenty. Równie skuteczne mogą okazać się domowe środki, na które receptury sporządziły i z powodzeniem wykorzystywały nasze babcie.

Płyn do mycia szyb na bazie octu

Doskonałym środkiem do mycia okien jest sprawdzony w kuchni ocet, na bazie którego możesz sporządzić płyn. Do ośmiu szklanek ciepłej wody wlej 1/8 szklanki octu i 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Zgodnie z drugą recepturą do 1 szklanki ciepłej wody musisz wlać półtorej szklanki octu i 1/4 łyżeczki płynu do mycia naczyń.

Mieszankę najlepiej rozprowadzać na szybach miękką szmatką - bawełnianą lub wykonaną z mikrofibry. Domowy płyn możesz też przelać do butelki z atomizerem, spryskać nim szyby, a następnie wyczyścić je miękką szmatką.

Płyn do mycia szyb na bazie wódki

Przy myciu okien świetnie sprawdzi się też spirytus salicylowy lub wódka. Do sporządzenia płynu na bazie tego pierwszego będzie potrzebne siedem szklanek ciepłej wody, 1/4 szklanki amoniaku, jedna szklanka spirytusu salicylowego oraz jedna łyżeczka płynu do mycia naczyń. Preparat można przelać do butelki z atomizerem, spryskać nim szyby i wyczyścić je szmatką.

Uporczywy brud i kurz z szyb usunie także wódka. Roztwór z niej należy przyrządzić w proporcjach jeden do dwóch i uzupełnić 12-24 kroplami olejku zapachowego. Po połączeniu wszystkich składników płyn należy przelać do butelki z atomizerem, spryskać nim szyby i wytrzeć miękką szmatką.

Czym myć szyby zimą?

©123RF/PICSEL

Jeśli myjesz okna zimą, nie używaj w tym celu ciepłej wody, bo zwiększasz ryzyko uszkodzenia szyby. Skutecznym rozwiązaniem może okazać się sporządzenie roztworu z zimnej wody z dodatkiem soku z cytryny (4 łyżki soku na 2,5 litra wody) lub mieszaniny zimnej wody z octem lub denaturatem, który zapobiegnie zamarzaniu szyb. Można również stosować amoniak – 1 łyżka na 3 litry wody.

Jak uniknąć smug na szybach?

Do polerowania szyb najczęściej wykorzystuje się ręczniki papierowe, ale one nie uchronią cię przed ryzykiem powstania uporczywych smug i mało efektownych zacieków. W tym przypadku znacznie lepiej sprawdzą się stare gazety, najlepiej czarno-białe. Zrób z nich kulkę i poleruj nimi szyby. Efekt miło cię zaskoczy.

Podobne rezultaty uzyskasz wykorzystując do polerowania szyb stare nylonowe rajstopy. Twoje okna nie tylko będą lśnić czystością, ale nie pojawi się też na nich żadna smuga czy zaciek.

Efekt lśniących szyb bez smug można uzyskać także stosując - już po myciu okien - wodę z niewielką ilością płynu do płukania tkanin. Po użyciu jej szyby należy dokładnie osuszyć i wypolerować szarą gazetą lub nylonowymi rajstopami.

Dodatkowe wskazówki:

Jeśli na twojej szybie pojawiły się lepkie ślady po taśmie klejącej, bez trudu usuniesz je wykorzystując zmywacz do paznokci. Z kolei farby olejnej z szyby, która została po malowaniu ram okiennych, bez trudu pozbędziesz się za pomocą soli amoniakalnej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas