Jak najlepiej zaprezentować siebie?

Aby dostać pracę, musisz być skuteczna. Skuteczne mówienie polega na sile przekonywania innych o naszych zdolnościach i wartościach. Poprzez swój język przekazujesz innym określony obraz siebie samej.

Wygrasz, jeśli będziesz pewna swoich umiejętności
Wygrasz, jeśli będziesz pewna swoich umiejętności

A oto kilka rad, jak mówić np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jeżeli zależy nam na otrzymaniu pracy.

Przekonaj rozmówcę

- Zwracaj uwagę na to, aby twój głos nie brzmiał zbyt wysoko i piskliwie (a w chwili zdenerwowania często tak właśnie się zdarza).Głęboki ton głosu stwarza rozmówcy wrażenie kompetencji. Im bardziej piskliwie brzmi twój głos, tym mniej poważnie jesteś traktowana - chociaż dzieje się to najczęściej poza świadomością rozmówcy.

- Twój ton głosu musi być przekonujący. Uda ci się to wtedy, gdy na końcu zdania zniżysz nieco głos. Jeśli na końcu zdania utrzymujesz tonację na tym samym poziomie (jak przy pytaniu), sprawisz wrażenie niezdecydowanej i niepewnej.

- Utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą. Spuszczony wzrok, gdy mówisz do kogoś, zostanie nieświadomie potraktowany jako twoja niepewność, niekompetencja i niska samoocena. Patrz rozmówcy prosto w oczy, nawet jeśli wydaje ci się to trudne i śmieszne. Nie pozwól, aby czyjeś badawcze spojrzenie wytrąciło cię z równowagi. Pozwól sobie wejść w pojedynek siły wzroku.

- Rób pauzy w trakcie mówienia. Od czasu do czasu zrób przerwę i policz w myślach do trzech. Krótkie przerwy wspierają wagę twoich wypowiedzi. Gdy ktoś mówi bardzo szybko i bez przerw - robi na rozmówcy wrażenie chaosu i zamieszania.

- To, co powiesz na końcu, zostaje zapamiętane. A więc - najważniejsze zawsze na końcu.

Język sukcesu

Te małe tricki przydadzą ci się, ale najistotniejsze jest to, co mówisz, a nie tylko jak mówisz. To, co mówisz, jest ważne nie tylko w chwili starania się o pracę, ale także później - kiedy chcesz tę pracę utrzymać, odnieść sukces i otrzymać awans. Oto najważniejsze reguły "power talking", czyli "języka sukcesu":

- Naucz się słów sukcesu, "języka zwycięzców". Zabronione są takie zwroty jak: spróbuję, nie dam rady, nie mogę. Zastąp te negatywne określenia brzmiącymi pozytywnie, np. mogę, zrobię, dam z siebie wszystko. Ważne jest, aby przekazywana przez ciebie informacja odzwierciedlała pozytywne nastawienie.

- Swoimi wypowiedziami sprawiaj zawsze wrażenie kompetencji i odpowiedzialności. Nie mów: "Jestem tu tylko sekretarką" - w ten sposób sama degradujesz się do roli osoby, która nic nie znaczy. O wiele lepiej jest powiedzieć: "Jestem tu odpowiedzialna za sekretariat". Inni traktują nas tak, jak się prezentujemy. Kiedy po pewnym okresie pracy stwierdzisz, że należy ci się podwyżka i zechcesz o nią poprosić - lepiej zamiast "chciałbym" powiedzieć: "uważam, że zasługuję".

- Nigdy nie sprowadzaj swoich osobistych osiągnięć do przypadku czy szczęścia. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni są skłonne osłabiać swoje osiągnięcia przez takie "usprawiedliwienia". Kobiety często czują się zażenowane, gdy muszą chwalić się swoimi osiągnięciami. Pamiętaj, że w języku "power talking" w miejsce "miałam szczęście, że mi się udało" wstawiasz "uważam, że naprawdę dobrze to zrobiłam".

Lidia Irla

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas