Jak napisać kondolencje?

W życiu każdego człowieka przychodzi smutny okres pożegnania z osobą, która zajmowała szczególne miejsce w naszym sercu. W tych trudnych chwilach często zastanawiamy się, jak napisać kondolencje, które będą wyrazem smutku i bólu, który nosimy w sobie. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne wskazówki, jak się do tego zadania przygotować.

article cover
©123RF/PICSEL

Kondolencje powinny być szczere

©123RF/PICSEL

Zanim napiszemy kondolencje, musimy zebrać wszystkie wspomnienia związane z osobą, której dotyczą. Ostatnie pożegnanie jak sama nazwa wskazuje, jest jedno. Dlatego nasze kondolencje muszą być nie tylko szczere i prawdziwe, ale również jak najściślej związane z uczuciem, którym darzyliśmy zmarłą osobę. W naszej poradzie znajdziecie kilka przykładów kondolencji.

Kondolencje: Na co zwrócić uwagę?

©123RF/PICSEL

Pogrzeb kościelny lub świecki niesie za sobą konkretne wskazówki, co do napisania kondolencji. Oprócz uhonorowania zmarłej osoby musimy mieć na względzie również i rodzinę, która z różnych przyczyn, może sobie nie życzyć zawarcia w kondolencjach kwestii religijnych czy światopoglądowych.

Pogrzeb kościelny

©123RF/PICSEL

Najczęściej podczas pogrzebu kościelnego nie ma miejsca na publiczne wygłoszenie kondolencji czy mowy pożegnalnej. Wówczas nasze kondolencje powinniśmy osobiście złożyć bliskim zmarłego. Możemy je także opublikować w lokalnej gazecie, bądź na Facebooku, oznaczając w poście bliskich zmarłej osoby.

Pamiętajmy, że kondolencje składane w formie ogłoszenia w gazecie czy na Facebooku nie powinny być zanadto rozbudowane i nie powinny zawierać zbyt wiele szczegółów na temat naszej relacji czy wspomnień związanych ze zmarłą osobą.

Pogrzeb cywilny

art
©123RF/PICSEL

Taki pogrzeb odbywa się z udziałem pracownika urzędu stanu cywilnego, nie trwa tak długo jak pogrzeb kościelny, gdyż nie ma w jego programie mszy świętej ani modlitwy nad grobem. Najczęściej można podczas niego wygłosić mowę pożegnalną, lub po prostu złożyć publiczne kondolencje rodzinie osoby zmarłej.

Pamiętajmy, że podczas takiej mowy nie powinniśmy poruszać kwestii religijnych czy światopoglądowych. Nasze kondolencje pod tym względem powinny być neutralne.

Jakie kondolencje?

art
©123RF/PICSEL

Przede wszystkim nasze kondolencje powinny być zwięzłe i krótkie. Nie powinniśmy poruszać w nich nazbyt osobistych czy rodzinnych spraw, a tym bardziej nie wspominać o sporach czy negatywach, które pojawiły się w naszej relacji ze zmarłym.

Układ kondolencji

art
©123RF/PICSEL

W lewym górnym rogu wpisujemy nasze dane adresowe, zaś w prawym, miejscowość i datę.

Kilka linijek niżej, po prawej stronie, wpisujemy dane odbiorcy adresata.

Poniżej, na środku wpisujemy odpowiednią frazę grzecznościową, np. ,,Z głębokim żalem pragniemy złożyć wyrazy współczucia”.

Pisz prosto z serca

art
©123RF/PICSEL

Kiedy fundament adresowo-grzecznościowy mamy już za sobą, przystępujemy do pisania kondolencji.

Zaczynamy od nawiązania do śmierci osoby, o której piszemy. Możemy nawiązać do dnia, kiedy się o tym dowiedzieliśmy, jakie wywołało to w nas emocje. Jakie uczucia i wspomnienia pojawiły się w naszej głowie. Najważniejsze jest to, ażeby wszystkie te słowa pisać prosto z serca.

Jak zakończyć kondolencje?

art
©123RF/PICSEL

Kondolencje kończymy wyrażeniem naszego bólu związanego ze stratą, spróbujmy także w delikatny sposób pocieszyć rodzinę kilkoma ciepłymi słowami. Możemy także załączyć nasze zapewnienie o dyspozycyjności, jeżeli chodzi o spotkanie, rozmowę czy zwykłą pomoc w nadchodzących, jakże trudnych dniach.

Kondolencje kończymy zwrotem grzecznościowym, np. ,,Z wyrazami szacunku”, następnie składamy własnoręczny podpis.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas