Jak nawozić hortensję?
Hortensja nie bez przyczyny nazywana jest „królową ogrodów”. Bajczenie kwitnie przez całe lato - zachwyca kulistymi kwiatostanami o białym, różowym lub intensywnie niebieskim kolorze. Efektowne krzewy szybko się rozrastają i sprawiają, że ogrodowe aranżacje stają się eleganckie i jednocześnie wyraziste. W naszym klimacie najpopularniejsze są hortensje ogrodowe i bukietowe. Aby zapewnić im prawidłowy wzrost, niezbędne jest regularne i odpowiednie nawożenie. Dzięki temu zabiegowi roślina jest odporna na choroby i szkodniki, bujniej i dłużej kwitnie, jej liście są intensywnie zielone, a pąki kwiatowe lepiej się zawiązują i wybarwiają. Sprawdź, jak nawozić hortensję, by pięknie kwitła aż do jesieni.
Wymagania hortensji
Hortensje preferują żyzne, próchnicze i kwaśne gleby. Ziemia o podłożu zasadowym wymaga regularnego zakwaszania. Roślina najlepiej rośnie w rozproszonym świetle i miejscach osłoniętych od wiatru. Kluczowym zabiegiem w pielęgnacji hortensji jest jej regularne nawożenie. Roślina potrzebuje przede wszystkim azotu, fosforu i potasu.
Nawozy organiczne do hortensji
Najlepsze dla hortensji będą nawozy organiczne. Wiosną i latem świetnie sprawdzi się kompost, który dostarczy roślinie wszystkich niezbędnych składników, a w dodatku poprawi jakość gleby. Podobny efekt zyskamy przy użyciu biohumusu – można go stosować kilka razy w sezonie (podobnie jak kompost). Jesienią (w październiku lub listopadzie) najlepszy będzie obornik zmieszany z wierzchnią warstwą podłoża.
Nawozy mineralne do hortensji
Nawozy organiczne są dla roślin najzdrowsze i nie prowadzą do ich uszkodzeń. Mimo wszystko czasem mogą być niewystarczające. Dlatego warto też stosować specjalne preparaty do nawożenia hortensji. Skutecznie zakwaszają one glebę i dostarczają roślinie niezbędnych składników. Łatwe w użyciu są na przykład nawozy w granulkach, które wystarczy zaaplikować raz na 3 miesiące. Powinno się je rozsypać w promieniu 80 cm od rośliny i wymieszać z podłożem za pomocą grabi. Następnie glebę należy obficie podlać. Hortensje warto też ściółkować za pomocą kory. Dzięki temu podłoże będzie dłużej utrzymywać wilgoć i kwaśne podłoże.
Nawozy a wybarwianie hortensji
Warto wiedzieć, że kwiaty hortensji ogrodowej mogą się wybarwiać pod wpływem nawozów. Kwaśne pH zabarwi je na niebiesko, a bardziej zasadowe – na różowo. Dlatego zawsze należy dokładnie sprawdzić rodzaj nawozu, by uzyskać pożądany kolor. Wielobarwne, różowo-niebieskie kwiatostany uzyskamy, stosując roztwór ałunu potasowego. Mieszanką należy podlewać roślinę co 2 tygodnie od momentu pojawienia się kwiatostanów.