Jak obniżyć koszty energii zimą?

Nadchodzi zima a wraz z nią wzrastają koszty ogrzewania domu. Sprawdź, w jaki sposób można obniżyć rachunki za energię.

ogrzewanie
ogrzewanie© Photogenica

Uszczelnianie

ogrzewanie w domu
© Photogenica

Najlepszym sposobem, aby zatrzymać ciepłe powietrze to upewnienie się, że nie ucieka. Należy dokładnie sprawdzić szczelność okien i drzwi wejściowych. Wszystkie luki należy dokładnie uszczelnić. Można do tego użyć gotowych uszczelek, pianki czy silikonu.

Zmniejszenie temperatury ogrzewania

Można zmniejszyć temperaturę ogrzewania przynajmniej o jeden stopień. Będzie to minimalnie odczuwalne a na pewno wpłynie na obniżenie rachunków. Programowany termostat pozwala ustawić wybraną temperaturę. Jeśli nikogo nie ma we domu temperatura może być jeszcze niższa.

Grubsze ubranie

uszczelnianie
© Photogenica

Długie rękawy, spodnie i grube skarpetki są idealnym rozwiązaniem na zimowe chłody. Warto zainwestować w gruby polarowy koc na noc. Ciepło utrzymuje również pościel z flaneli i wełny.

Strefa zamknięta

Mała rodzina mieszkająca w dużym domu na czas zimy może wyłączyć z ogrzewania niektóre pomieszczenia. Zwłaszcza te, z których nie korzysta się często. Im mniejsza powierzchnia do ogrzania, tym więcej pieniędzy zostaje w kieszeni.

Zasłony

ogrzewanie jak oszczędzić
© Photogenica

W ciągu dnia można skorzystać z promieni słonecznych odsłaniając okna, zwłaszcza jeśli okna znajdują się od strony południowej. Natomiast w godzinach wieczornych zasłony rozciągnięte na całą szerokość okna pomogą utrzymać ciepło w środku.

Czyszczenie pieca

Piec czyszczony regularnie każdego roku pozwala zaoszczędzić pieniądze i zapobiec niespodziewanym awariom. Jest to również kwestia bezpieczeństwa, ponieważ z pieca może wydobywać się tlenek węgla.

Izolacja

Jeśli w domu jest zimno warto sprawdzić jakość izolacji na strychu. Właściwa izolacja zatrzymuje ciepło w domu i nie pozwala mu uciec. Warto zainwestować w w gruby zwój włókna szklanego, które doskonale izoluje.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas