Jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni?

W gorące dni często szukamy ochłody, dlatego zwykle spędzamy czas na świeżym powietrzu - w lasach albo nad akwenami. Jednak nie zawsze możemy opuścić domowe pielesze, gdzie powietrze jest suche, a temperatura nieznośna. Nie każde mieszkanie wyposażone jest w klimatyzację, stąd trzeba ratować się innymi metodami. Niestety, często próby obniżania temperatury wewnątrz są nieskuteczne i popełniamy ogromne błędy. Sprawdźmy, jak szybko i skutecznie ochłodzić pomieszczenia w upalne dni.

Upał w domu
Upał w domu ©123RF/PICSEL
Szybki i lekki makijaż na latoInteria DIY

Wietrzenie pomieszczeń

Montaż rolety
©123RF/PICSEL

By skutecznie obniżyć temperaturę w domu, trzeba zadbać o szybką wymianę powietrza. Często popełniamy duży błąd, ponieważ otwieramy okna podczas upałów. Owszem, następuje wtedy cyrkulacja, ale zamiast ulgi otrzymujemy temperaturę wyższą niż na zewnątrz. Dlatego najlepiej je otwierać nocą, aby mury się ochłodziły, a zamykać je jeszcze zanim wpadnie do mieszkania pełne słońce.

Zasłanianie okien

Aby powstrzymać promienie słoneczne, które drastycznie podnoszą temperaturę wewnątrz mieszkania, szczelnie zasłońmy okna. Najlepiej wykorzystać w tym celu grube zasłony albo żaluzje. Niestety, metoda ta może się nie sprawdzić podczas wyjątkowo upalnych dni. Dlaczego? Ponieważ słonce ogrzewa szyby, tworząc efekt szklarni. Dlatego jeśli posiadamy rolety zewnętrzne, korzystajmy z nich w ciągu dnia. Tańszym rozwiązaniem jest zainstalowanie specjalnej folii przeciwsłonecznej, która ogranicza przenikanie promieni do pokojów. Jeśli domowy budżet nie pozwala na ich montaż, można w tym celu wykorzystać białe tkaniny, które pozwolą uzyskać podobny efekt. Oczywiście, pod warunkiem, że zawiesi się je po zewnętrznej stronie otworu okiennego.

Nawilżanie powietrza

Telewizor
©123RF/PICSEL

Obniżenie poziomu suchego powietrza w domu daje skuteczną ulgę. W tym celu można włączyć nawilżacze, które w krótkim czasie sprawią, że temperatura wewnątrz skutecznie spadnie. Mając wcześniej zamknięte okna, warto też włączyć wiatrak albo wentylator – stały ruch powietrza zapewni ochłodę. Jeśli nie mamy takiego urządzenia pod ręką, najprostszym sposobem będzie zrobienie prania. Rozwieszone w pokoju da podobny efekt.

Wychładzanie pomieszczeń

Metoda ta jest przydatna zwłaszcza, jeśli mieszkasz w bloku wybudowanym z wielkiej płyty. Polega na tym, aby szybko ochłodzić jedno pomieszczenie. Najłatwiej ten sposób sprawdzi się w łazience. Jak? Wystarczy nalać do wanny dużo zimnej wody i pozostawić otwarte drzwi. Różnica temperatur w pozostałych pokojach szybko zostanie wyrównana. Zawartość wanny można później wykorzystać do prania ręcznego ubrań albo do podlania domowych roślin doniczkowych.

Urządzenia elektryczne

Działające urządzenia elektryczne, pobierając energię wydzielają dużo ciepła. Jeśli posiadasz te zbędne: odłącz je od zasilania. Wiadomo, że niektóre z nich, szczególnie podczas upałów, nie mogą być wyłączone, ale zastanów się, czy nie lepiej wtedy zrezygnować z oświetlenia i oglądania telewizji.

Gotowanie

Gotowanie
©123RF/PICSEL

Wysokie temperatury nie sprzyjają spożywaniu gorących pokarmów. Lepiej tak zaplanować obiad, by posiłek składał się z pokarmów, których nie trzeba długo gotować. Nie zapominajmy, że działająca kuchenka wydziela ogromną ilość energii cieplnej. Jeśli jednak nie możemy obejść się bez gorącego obiadu, warto ugotować go rano albo wieczorem i później tylko szybko odgrzać.

Uprawa kwiatów

Niektórzy sądzą, że uprawia wielu roślin doniczkowych obniża temperaturę wewnątrz pomieszczeń. W procesie fotosyntezy wydzielają dużo tlenu oraz przyczyniają się do zwiększenia wilgotności powietrza. Najlepiej mieć w domu kilkanaście doniczek roślin takich jak: paprocie, bluszcze, sansewiery, skrzydłokwiaty albo draceny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas