Jak ochronić rośliny balkonowe przed zimą?

Przed nadejściem zimy musimy uporządkować nasz balkon i taras. Jeśli wiosną i latem były ozdobione pięknymi kwiatami, musimy podjąć pewne prace związane z ich usunięciem. Rośliny jednoroczne możemy spisać na straty albo pobrać od nich nasiona, aby mogły cieszyć nasze oko przyszłą wiosną. Mając rośliny i krzewy wieloletnie, musimy przygotować je odpowiednio przed mrozem. Dzięki temu będą się świetnie prezentować przez wiele lat. Jak ochronić rośliny balkonowe przed zimą? Przekonajmy się.

Balkon jesienią
Balkon jesienią ©123RF/PICSEL
Gulasz z dynią - przepis nie tylko na jesieńInteria Kulinaria

Dokładna ochrona przed mrozem

Tuja
©123RF/PICSEL

Większość naszych roślin doniczkowych musimy ochronić przed pierwszymi przymrozkami. Te, które rosną w ogrodzie, np. i popularne krzewy i drzewa iglaste, berberysy oraz azalie, mogą zimować bez żadnych zabezpieczeń. Jednak te, które rosną w doniczkach, wymagają dodatkowej ochrony przed zimnem. Jak przygotować osłonę? Jeśli istnieje możliwość, przenieś wszystkie doniczki z roślinami w miejsce wolne od wiatru i słońca. Całość rośliny warto zakryć dokładnie materiałem, który nie będzie dopuszczał promieni słonecznych. W tym celu pomocna będzie juta, tektura albo szary papier. Całość owijamy sznurkiem, aby zabezpieczenie się nie rozpadło. Pamiętajmy, żeby nie ściskać za mocno rośliny i nie połamać jej gałęzi.

Osłona doniczek

Niektóre rodzaje drzewek i krzewów iglastych, takie jak świerki i sosny, wytrzymają niskie temperatury. Jednak uprawiane w doniczkach nie mają należytej ochrony – korzenie od zimnego powietrza osłonięte są tylko cienką warstwą podłoża i doniczką. Dlatego należy dokładnie zabezpieczyć pojemniki przed ekstremalnymi temperaturami. Jak to zrobić? Jest kilka niezawodnych i prostych patentów. Można obłożyć dokładnie doniczkę kawałkami styropianu, który sprawdza się świetnie jako izolator. Innym sposobem jest przeniesienie pojemników z roślinami do dużej skrzyni i zasypania ich liśćmi, trocinami oraz gazetami. Łatwym i skutecznym pomysłem jest owinięcie doniczek za pomocą grubej warstwy folii bąbelkowej. Aby taka osłona była skuteczna i estetyczna, można zamaskować izolację matami bambusowymi albo wikliną.

Rośliny kwitnące

Przycinanie pelargonii
©123RF/PICSEL

Kwiatami, którymi najczęściej zdobimy nasze balkony, są pelargonie. To rośliny bardzo odporne na niekorzystne warunki panujące w latem. Niestety, nie mogą być pozostawione zimą na zewnątrz. Przed pierwszym przymrozkami te fantazyjne kwiaty trzeba odpowiednio przygotować. Istnieją dwa sposoby zimowania roślin. Pierwszy z nich zakłada usunięcie jedynie części chorych i suchych rośliny oraz przeniesienie jej w chłodniejsze miejsce, takie jak np. weranda albo klatka schodowa. Pamiętajmy, aby pilnować temperatury – nie może ona spaść poniżej 5 stopni Celsjusza. Drugą metodą zimowania pelargonii jest radykalne cięcie rośliny: pozostawiamy jedynie 2 cm łodygi powyżej linii gleby. Skrzynki przenosimy do piwnicy, w której jest umiarkowane światło. Nie podlewamy jej za często, jedynie raz na miesiąc, aby nie dopuścić do całego przesuszenia bryły korzeniowej..

Pnącza

Ozdobne pnącza stanowią nie lada wyzwanie do przezimowania na balkonie. Różne rodzaje bluszczów oraz powojników, zazwyczaj wspinają się po kratkach umieszczonych na ścianie. W przypadku takiej instalacji, przeniesienie roślin w cieplejsze miejsce nie ma sensu, dlatego musimy zapewnić im odpowiednie warunki na zewnątrz. Najlepiej, aby zapewnić osłonę doniczce (wykorzystując folię albo styropian), a na wierzchu umieścić stroisz (gałązki sosny), które osłonią dokładnie delikatne korzenie.

Osłona balkonu

Rośliny na balkonie
©123RF/PICSEL

Mając balkon z ekspozycją południową i zachodnią, możemy osłonić go całkowicie przed promieniowaniem słonecznym. Zimą słońce nie daje tyle ciepła, ale nasłoneczniony balkon może spowodować, że osłonięte przed mrozem rośliny stracą zbyt dużo wody w doniczce. W takim wypadku może dojść do uschnięcia rośliny. Jak osłonić balkon? To proste. Jeśli mamy możliwość, okryjmy go agrowłókniną albo cieniówką, którą trzeba rozłożyć na hakach rozmieszczonych na ścianach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas