Jak odmłodzić anturium? Piękny, ale wymagający kwiat. Jeden trik i przestanie gubić liście
Anturium to jedna z częściej wybieranych roślin doniczkowych do naszych domów i mieszkań, choć jej pielęgnacja może czasem przysporzyć nam kłopotów. Jednak gdy odpowiednio o nią dbamy, odwdzięczy się nam pięknym wyglądem. Aby jej to zapewnić, konieczny będzie zabieg odmładzania. W jaki sposób odmłodzić anturium?
Spis treści:
Anturium jako kapryśna królowa kwiatów. Jak pielęgnować anturium?
Anturium to jeden z rodzajów roślin zielonych z rodziny obrazkowatych. Charakteryzuje się rozgałęzioną sympodialnie łodygą, osiąga około 40 cm wysokości, a jej najbardziej rozpoznawalnym elementem jest czerwony kwiatostan z żółtą kolbą.
Zobacz również:
- Tak pozbywają się chwastów na plantacjach truskawek. Zrób to na grządce, a krzaki wydadzą bogate plony
- Nie wyrzucaj! To idealny nawóz do pelargonii, będą kwitły jak szalone
- Tuje opanowały polskie ogrody. Maja Popielarska radzi, co posadzić zamiast nich
- Anturium w domu - przesądy. Przynosi sukces i szczęście w miłości?
Roślina ta lubi dużo rozproszonego światła, ale nie przepada za bezpośrednimi promieniami słońca. Należy też zapewnić jej znaczną wilgotność powietrza oraz temperaturę dzienną na poziomie około 20-22°C.
Jeśli postawimy anturium w doniczce w półcieniu, może w ogóle nie wytworzyć kwiatów. Jak widać, jest dość kapryśnym kwiatem, który nie lubi ani półcienia, ani bezpośredniego światła.
Odmładzanie anturium. Co to za zabieg?
Jednym z problemów tej pięknej, ale wymagającej rośliny, jest gubienie liści z niższych pędów. Wówczas traci ona na swej objętości, a co za tym idzie - również na atrakcyjności.
Proces ten jednak można zahamować dzięki jednemu zabiegowi. Anturium możemy poddać odmładzaniu, ale czym wobec tego jest odmładzanie anturium i jak to zrobić?
Zobacz też: Anturium nie kwitnie? Zastosuj domowy sposób
Odmładzanie anturium polega na ścięciu wierzchołka rośliny, pozostawiając pewną liczbę międzywęźli. Odcięty wierzchołek należy ukorzenić w wodzie albo wilgotnym podłożu.
Dzięki temu zyskamy "nową" sadzonkę. Należy ją jednak odciąć możliwie blisko nasady, zachowując jak najwięcej zawiązków korzeni przybyszowych. Pamiętajmy jednak, że powinno przycinać się tylko uschnięte liście albo pędy kwiatowe, bo anturium nie przepada za ostrym cięciem.
Przeczytaj również: Co lubi hortensja bukietowa? W takich warunkach rozkwitnie bajecznie