Reklama

Reklama

Jak odpowiednio dobrać oświetlenie

Wydaje się, że planowanie oświetlenia do domu nie jest łatwym zadaniem. W głowie pojawiają się tysiące pytań: gdzie zrobić punkty oświetleniowe? Jakie lampy wybrać? Na które źródło światła się zdecydować? Wystarczy jednak poznać kilka prostych wskazówek, aby zaprojektowane oświetlenie było nie tylko funkcjonalne, lecz także nadało wnętrzu wyjątkowy klimat.

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne powinno w całym pomieszczenie zapewniać jak najlepszą widoczność. Możemy zdecydować się na jedną lampę, żyrandol lub plafonierę umieszczoną centralnie, kilka lamp rozrzuconych po suficie lub np. źródła światła ukryte w szczelinach sufitu podwieszonego. W większych wnętrzach rolę ogólnego oświetlenia mogą też pełnić lampy stołowe czy podłogowe, na przykład te emitujące światło całą swoją powierzchnią. Ustawione na różnych poziomach doskonale rozświetlą obszar wokół.

 Oświetlenie funkcjonalne

Oprócz oświetlenia ogólnego, nie zapominajmy także o oświetleniu funkcjonalnym, zwanym też roboczym. Jego rolą jest kierowanie światła na ograniczoną przestrzeń tak, by umożliwić wykonywanie konkretnych czynności, jak gotowanie, pracowanie przy biurku, czytanie, itp. W każdym pomieszczeniu w domu zanalizujmy nasze poszczególne potrzeby i oczekiwania, tak, aby do każdej sytuacji i czynności dopasować rodzaj oświetlenia i lampy.

Reklama

Jeśli miejsca jest mało i nie chcemy mnożyć opraw, rozwiązaniem są lampy o dwóch funkcjach, np. do oświetlenia ogólnego i czytania. W takie lampy wkręćmy źródła światła o różnej barwie: chłodniejsze i ostrzejsze - do oświetlenia ogólnego, cieplejsze i bardziej łagodne do czytania. Światło skierowane na sufit to też sposób, by optycznie podwyższyć niskie wnętrze.  Zastanówmy się też nad oświetleniem punktowym. Umieszczone na komodzie lub w szafce wyeksponuje nam ważne przedmioty i stworzy przyjemny nastrój. Do podświetlenia półek, stolików czy grafik idealnie nadadzą się np. zestawy pasków LED z możliwością naklejenia na meblach (np. OSRAM LEDs Deco Flex) i sterowania kolorami emitowanego światła.

Jakie źródło światła wybrać

Jak wynika z badania, przeprowadzonego w kwietniu przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy OSRAM, 67% Polaków wciąż w swoich domach stosuje, wycofane już z obrotu, tradycyjne żarówki. Z punktu widzenia wydajności światła, stosowanie klasycznych żarówek jest jednak mało korzystne - pobierają dużo prądu i ich trwałość jest znacznie krótsza niż energooszczędnych źródeł światła, do których należą: lampy LED, świetlówki kompaktowe, czy żarówki halogenowe. 

Lampy LED - technologia przyszłości

Lampy LED to z pewnością przyszłość oświetlenia domowego. Dzięki swoim  zaletom w ciągu kilkunastu, a może nawet kilku najbliższych lat, mają szansę stać się podstawowymi źródłami światła w wielu obszarach oświetlenia. Różnorodne kształty, wymiary i trzonki, ciepłobiała i jednolita barwa światła oraz wysoki wskaźnik oddawania barw powodują, że można je stosować jako zamienniki dotychczas używanych, popularnych żarówek.

Lampy LED kosztują więcej niż tradycyjne źródła światła. Jednak ich zakup szybko okazuje się ekonomiczny. Ilość energii zużywanej przez lampę LED jest aż do 90% mniejsza, niż w przypadku tradycyjnej żarówki, która wytwarza taką samą ilość światła. Dodatkowo trwałość LED jest nieporównywalnie dłuższa niż tradycyjnych źródeł światła. Nowoczesne produkty markowych producentów mają trwałość nawet do 25 000 godzin. Dla porównania - zwykła żarówka ma trwałość wynoszącą 1000 godzin.

Nowoczesne świetlówki kompaktowe

Nowoczesne świetlówki kompaktowe pozwalają obniżyć koszty eksploatacji oświetlenia nawet o 80% w porównaniu z kosztami, jakie należałoby ponieść w przypadku stosowania tradycyjnych żarówek. Różnorodność kształtów i form zadowoli zarówno wielbicieli tradycji, jak i entuzjastów nowoczesnych kształtów. W świadomości wielu konsumentów istnieje mit, że w związku ze zwiększonym poborem energii podczas nagrzewania świetlówek kompaktowych nie powinno się stosować ich w miejscach, gdzie często włącza i wyłącza się światło. W rzeczywistości każde urządzenie elektryczne podczas uruchamiania pobiera większą ilość energii. Trwa to jednak tylko ułamki sekund. W przypadku zastosowania świetlówek kompaktowych koszt za same włączenia rośnie o kilka do kilkudziesięciu groszy na przestrzeni ... dziesięciu lat.

Żarówki halogenowe - tradycyjne światło

Żarówki halogenowe są kolejną, bardziej tradycyjną alternatywą dla wycofanych klasycznych żarówek. Zapewniają taką samą jakość światła i wyglądają tak samo, jak powszechnie znane tradycyjne żarówki, ale potrzebują średnio o 30% mniej energii elektrycznej do wytworzenia takiej samej ilości światła. Kształty żarówek halogenowych są identyczne jak ich mniej ekonomicznych odpowiedników. Ich brylantowe światło ukryte jest zarówno w tradycyjnych jak i nowoczesnych formach.

 Przy zakupie energooszczędnych źródeł światła, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość produktu, którą często odzwierciedla marka i cena. Na półkach sklepowych znajdziemy duży wybór produktów różnych producentów, jednak tylko te markowe gwarantują wysoką trwałość, energooszczędność i bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto tylko w przypadku produktów znanych producentów mamy pewność, że informacje umieszczone na opakowaniach będą zgodne z prawdą.

 Jaka barwa światła

Nieprawdą jest, że dobrze oświetlone wnętrze to takie, w którym jest dużo ciepłego światła. Nie potrzebujemy ani światła o takim samym natężeniu, ani światła o takiej samej temperaturze barwowej o każdej porze dnia i do każdej czynności. Gdy jesteśmy w pracy, do działania pobudzi nas światło chłodne (6500K), a podczas odpoczynku w domu zrelaksuje i wyciszy światło ciepłe (2500-2700K).

 Stylowe wnętrze w tradycyjnej kolorystyce wymaga światła cieplejszego, miększego i rozproszonego. Wyjątkiem jest oświetlenie miejsc pracy. Niezależnie od stylu wnętrza, jego barwa powinna być chłodna. Zminimalizuje wysiłek oka, pozwoli dostrzec detale, zapobiegnie bólom głowy podczas pisania, czytania, czy pracy przy komputerze.

Również w łazience do makijażu i golenia,  w kuchni do krojenia, tarcia i innych precyzyjnych zajęć, polecane jest światło o barwie zimnej.

 Jak zaplanować obwody elektryczne

By mieć jak największe możliwości kreowania przestrzeni i nastroju światłem dobrze jest lampy, czy grupy lamp, umieścić na różnych obwodach elektrycznych. Na jednym - oprawa centralna dająca światło ogólne, na drugim - oświetlenie boczne, a na kolejnym np. lampy stołowe. Jak najwięcej obwodów wyposażmy też w ściemniacze.

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: światło

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje