Jak oszczędnie myć naczynia w zmywarce?
Mycie w zmywarce czy mycie ręczne? Który sposób zużywa mniej energii? Cóż, zależy to od tego, ile lat ma twoja zmywarka, jakich używasz ustawień i jak myjesz naczynia ręcznie. Badania coraz częściej wykazują, że kiedy używamy ustawień oszczędzających maksymalnie energię, nowoczesne zmywarki mogą być bardziej oszczędne niż najbardziej oszczędne mycie ręczne. Jeśli zmywasz naczynia ręcznie i napełniasz zlew lub miskę wodą, łatwo sobie wyobrazić, czy zużyjesz mniej wody niż w zmywarce. Po prostu sprawdzasz, ile wody potrzebujesz do umycia i spłukania naczyń. Jeśli zmywasz naczynia dwa lub trzy razy dziennie, będziesz zaskoczona, ile wody zużywasz. Nowsze zmywarki zużywają tylko od 1,5 do 5 litrów wody na cykl.
Ścieraj, nie spłukuj
Badania pokazują, że większość ludzi spłukuje naczynia przed włożeniem ich do zmywarki. Nowoczesne zmywarki – zakupione w przeciągu ostatnich pięciu, dziesięciu lat – doskonale zmywają nawet silnie zabrudzone naczynia. Oprzyj się pokusie spłukiwania naczyń przed załadowaniem zmywarki; po prostu zetrzyj resztki jedzenia i wylej płyny, a zmywarce pozwól zająć się resztą. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, wodę i energię. Jeśli już musisz spłukać naczynia, użyj do tego zimnej wody.
Kiedy ładować zmywarkę
Ładuj zmywarkę zgodnie z instrukcjami podanymi przez producenta. Zapełnij ją całą, aby zużyć optymalnie wodę i energię, ale zadbaj o to, aby była w niej odpowiednia cyrkulacja wody. Dzięki temu naczynia będą dokładnie umyte.
Nastawiaj tylko pełną zmywarkę
Zmywarka zużywa taką samą ilość wody bez względu na to, czy jest wypełniona w połowie, czy w całości. Wkładanie naczyń w ciągu dnia do zmywarki i nastawianie cyklu wieczorem jest bardziej oszczędnym rozwiązaniem niż zmywanie ręczne w ciągu dnia. Jeżeli zebranie pełnej zmywarki zajmuje ci cały dzień lub nawet dwa, nastaw program na płukanie, a następnie zatrzymaj zmywarkę – taka opcja jest dostępna w większości nowszych modeli. Dzięki temu zapobiegniesz wysuszeniu się resztek, a ponadto zaoszczędzisz czas i wodę bardziej niż podczas płukania każdego naczynia osobno. Opcja płukania zużywa zwykle nie więcej niż 0,5 do 1 litra wody.
Używaj opcji oszczędzających energię
Zwróć uwagę na opcje cykli w swojej zmywarce i wybieraj te, które zużywają najmniejszą ilość energii do zmywania. Wybieraj opcję suszenia zimnym powietrzem, jeśli jest taka możliwość. Jeśli masz starszą zmywarkę, która nie ma takiej opcji, możesz wyłączyć zmywarkę po ostatnim cyklu płukania i otworzyć jej drzwiczki, aby naczynia same wyschły. Zarówno stosowanie suszenia zimnym powietrzem, jak i suszenie na powietrzu może przedłużyć czas suszenia oraz prowadzić do większych plam na naczyniach. Zobacz jednak, która z metod będzie dobra w przypadku twojego urządzenia.
Zmniejsz temperaturę
Od wczesnych lat dziewięćdziesiątych większość zmywarek w Stanach Zjednoczonych sprzedaje się z wbudowanymi grzałkami, które mogą podnieść temperaturę do 60-65 stopni Celsjusza. Jest to optymalna temperatura zalecana przez producentów do zmywania naczyń. Zaletą możliwości regulacji temperatury jest fakt, iż można obniżyć temperaturę, znacznie zmniejszając koszty ogrzewania wody. Nastawienie regulacji na 50 stopni Celsjusza (zwykle pomiędzy „średnią” i „niską” temperaturą) zapewni wystarczająco gorącą wodę w gospodarstwie domowym.