Jak pielęgnować begonię?

Begonie ze względu na swoje atuty cieszą się w naszym klimacie ogromną popularnością. W zależności od odmiany mogą kwitnąć od wiosny aż do późnej jesieni. W dodatku są odporne na choroby i szkodniki. Świetnie nadają się na rabaty, a także balkony i tarasy – z powodzeniem można uprawiać je w pojemniku. Dzięki nim stworzymy w ogrodzie wielobarwne kompozycje. Begonie w zależności od odmiany mogą być niskie (do 30 cm wysokości), wysokie (do 50 cm) i pnące (polecane na balkony). Szczególnie popularne są begonie bulwiaste i begonie stale kwitnące. Te ostatnie posiadają jeszcze jeden atut – odstraszają ślimaki. Sprawdź, jak pielęgnować begonię, by bujnie rosła i obficie kwitła.

Jak pielęgnować begonie?
Jak pielęgnować begonie? ©123RF/PICSEL

Begonia stale kwitnąca – warunki uprawy

Pielęgnacja begonii
©123RF/PICSEL

Begonia stale kwitnąca osiąga do 50 cm wysokości. Zachwyca efektownymi błyszczącymi liśćmi, które mogą być zielone, czerwone i brązowe, a także wielobarwnymi kwiatami w odcieniach, bieli, różu i czerwieni. Roślina potrzebuje słonecznego miejsca, a także żyznej, próchniczej gleby o lekko kwaśnym odczynie. Źle znosi suszę, a jej podłoże stale powinno być lekko wilgotne. Aby jednak nie dopuścić do przemoczenia korzeni, na dnie donicy warto umieścić solidną warstwę drenażu. Begonia stale kwitnąca skutecznie odstrasza z ogrodu ślimaki.

Jak pielęgnować begonię bulwiastą?

Pelargonia balkonowa
©123RF/PICSEL

Jeszcze bardziej dekoracyjna jest begonia bulwiasta, jednak ma nieco większe wymagania pielęgnacyjne. Warto jednak mieć ją w ogrodzie – uwagę przykuwa pełnymi i dużymi kwiatami, które przypominają puszyste pompony. Jej odmiany kaskadowe osiągają nawet 1 metr długości. Dobrze rośnie w lekko zacienionym miejscu – intensywne słońce powoduje poparzenia liści. Potrzebuje żyznej, próchniczej gleby i osłoniętego od wiatru i deszczu stanowiska. Zmienne warunki pogodowe jej nie służą – ulewne deszcze i silny wiatr mogą uszkodzić delikatne pędy.

Nawożenie i podlewanie begonii

Nawożenie begonii
©123RF/PICSEL

By begonie obficie kwitły, od wiosny aż do jesieni powinno się je nawozić regularnie co 2-3 tygodnie. Najlepsze będą preparaty bogate w fosfor. Z kolei gatunki, których głównym walorem są dekoracyjne liście, potrzebują nawozów bogatych w azot. Podlewając begonię, powinno się uważać, by nie moczyć ich liści i kwiatów – to częsta przyczyna plam i przebarwień.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas