Jak pielęgnować bratki?
Bratki wiosenną porą stanowią ozdobę wielu parapetów, balkonów i rabat. To rośliny o charakterystycznym wyglądzie, które świetnie komponują się z innymi tworami natury. Aby zachwycały swoim pięknym kwitnieniem, należy zapewnić im odpowiednią pielęgnację oraz troskę. Poniżej podpowiadamy, jakie wymagania mają bratki i czego najbardziej potrzebują do prawidłowego wzrostu.
Spis treści:
Kilka słów o bratkach
Bratek, znany również pod nazwą fiołka ogrodowego, to niewysoka roślina, która dorasta do 15-30 centymetrów. Jej pędy są gładkie i mięsiste, a liście ciemnozielone o kulistym kształcie. Bratki występują w szerokiej gamie kolorystycznej: przyjmują odcienie fioletu, bieli oraz żółci. Są chętnie uprawiane na balkonach, tarasach, ogrodach, a także domowych parapetach.
Kiedy sadzić bratki?
Istnieją odmiany bratków, które kwitną bardzo szybko, dlatego można sadzić je już na początku marca. Ponadto nie są im straszne przymrozki ani nieco niższe temperatury. Jeśli kupujesz bratki pochodzące z upraw szklarniowych, pamiętaj o wcześniejszym ich zahartowaniu. Zbyt gwałtowna zmiana temperatury może spowodować zwiędnięcie rośliny. Dlatego najpierw postaw je na balkonie i osłoń od zimnego wiatru, dopiero potem przesadź do donic lub rabat. Rośliny należy sadzić w odległości 15-20 centymetrów, pamiętając o tym, że dół łodygi ma znaleźć się na poziomie powierzchni ziemi.
Wymagania glebowe bratków
Najlepsza dla bratków jest iłowa ziemia, która powinna być przepuszczalna i mało wilgotna. Kwasowość gleby musi wahać się w granicach 5,0-5,8 pH z domieszką torfu. Do balkonowych lub domowych bratków sprawdzi się również ziemia uniwersalna i przeznaczona do roślin balkonowych.
Jakie wybrać stanowisko?
Najlepszym miejscem dla bratków jest lekko zacienione miejsce, ale z dostępem do słońca. Jeśli zobaczysz, że na kwiatach zaczynają pojawiać się przebarwienia, przestaw roślinę w miejsce mniej nasłonecznione, a te posadzone w ogrodzie częściej zraszaj. Ponadto ich delikatne kwiaty należy chronić przed zbyt intensywnym wiatrem oraz deszczem.
Podlewanie i nawożenie bratków
Bratki z natury są delikatnymi roślinami, dlatego należy je podlewać w umiejętny sposób. Wyjątek stanowią świeżo posadzone fiołki ogrodowe, które trzeba podlać dość intensywnie, aby przyjęły się na swoim stanowisku. Kolejne nawadnianie uzależnione jest od warunków atmosferycznych oraz stanowiska rośliny. Złotą zasadą dotyczącą bratków jest fakt, że ich gleba zawsze musi być dostatecznie wilgotna, a to zapewni im prawidłowy wzrost.
Jeśli chodzi o nawożenie fiołka ogrodowego, świetnie sprawdzą się nawozy rozpuszczalne w wodzie, które zawierają najpotrzebniejsze minerały: fosfor oraz potas. Nawóz wystarczy podawać raz w tygodniu, zgodnie z zaleceniami producenta.
Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów
Warto usuwać przekwitające kwiaty bratków, ponieważ roślina nie straci sił na zawiązywanie nasion. W zamian za to będzie wytwarzać nowe pąki kwiatowe. Obrywaj również obumierające liście: mogą pojawiać się na nich bakterie lub grzyby. Dzięki temu zabiegowi jesteś w stanie uchronić roślinę przed rozwojem infekcji oraz chorób grzybowych. Warto też stosować regularnie opryski, ale nie można wykonywać ich w pełnym słońcu. Aby zabezpieczyć roślinę przed chwastami, rozsyp pomiędzy bratkami korę drzew iglastych. Dodatkowo zatrzymuje ona wilgoć w glebie i zakwasza ją.
Ochrona przed szkodnikami
Bratki jak reszta roślin, narażone są na atak szkodników. Największym ich wrogiem są ślimaki, które należy natychmiast usuwać. Innym nieprzyjacielem fiołków ogrodowych jest mączniak prawdziwy, a także choroby grzybowe. Jeśli opryski nie pomogą w zwalczeniu intruzów, jedyne wyjście to wykopanie i całkowite usunięcie chorych bratków. W przeciwnym razie rośliny znajdujące się w ich sąsiedztwie będą narażone na zarażenie.
Zobacz też: