Jak pielęgnować paproć?

Paproć jest jednym z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Spotkamy ją w wielu polskich domach. Warto wiedzieć, że paprotki są nie tylko piękną ozdobą naszych domów, ale także roślinami oczyszczającymi powietrze. By służyły nam długo, należy je prawidłowo pielęgnować. Podpowiadamy najważniejsze zasady pielęgnacji paproci.

article cover
©123RF/PICSEL
Jak poprawnie pielęgnować paprotkę w domu?Interia DIY

Podłoże oraz światło

©123RF/PICSEL

Większość rodzajów paproci pochodzi z dolnych partii lasów, dlatego ich wymagania dotyczące pielęgnacji są do siebie zbliżone. Paprocie zazwyczaj zasiedlają półcieniste dno lasu. Rosną w wilgotnym, próchniczym podłożu, stąd potrzebują również podobnych warunków w uprawie domowej. W mieszkaniach paprocie najlepiej rosną w miejscach widnych, ale jednocześnie osłoniętych przed bezpośrednio świecącym słońcem. Na pewno niekorzystnie czują się na południowym oknie, ponieważ ich delikatne liście są bardzo wrażliwe na poparzenia.

Jeśli chodzi o podłoże, paprocie najlepiej rosną w żyznej glebie o lekko kwaśnym odczynie pH. Najlepiej sprawdzi się ziemia kompostowa z dużym wkładem torfu oraz próchnicy. W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć ziemię przeznaczoną specjalnie do uprawy paproci.

Podlewanie i wilgotność powietrza

©123RF/PICSEL

Paprocie należy systematycznie podlewać, ponieważ to kwiaty wrażliwe na przesuszenie podłoża. Pamiętajmy jednak, by nie przelewać paproci, gdyż to też nie wyjdzie im na dobre. W celu zabezpieczenia paproci przed nadmierną ilością wody warto umieścić na dnie doniczki warstwę drenażu.

Przejdźmy do kwestii temperatury oraz wilgotności powietrza. Paprocie najlepiej rosną w temperaturze pokojowej (od 19 do 22 stopni Celsjusza), a także w pomieszczeniach,w których panuje podwyższony poziom wilgotności powietrza. To dlatego ciężkim okresem dla paproci jest zima. W ogrzewanych pomieszczeniach jest wtedy bardzo ciepło i sucho. W efekcie paprotki mogą chorować lub zwyczajnie usychać, dlatego w okresie niskich temperatur o paprotki należy dbać szczególnie. W okresie zimowym paprotki należy umieścić jak najdalej od kaloryfera, a podstawkę wypełnić wodą i kulkami keramzytu. Paproć można postawić również blisko nawilżacza powietrza lub odkrytego akwarium, by samodzielnie czerpała wodę. Warto pamiętać, że paprotki lubią regularne zraszanie.

Nawożenie i przesadzanie

©123RF/PICSEL

Paprotkę, podobnie jak inne rośliny, najlepiej przesadzać na wiosnę. Z kolei w okresie od marca do sierpnia paproć wymaga regularnego nawożenia, ale nie częściej niż raz w miesiącu. Zaleca się stosować specjalistyczne nawozy, które zawierają mniejsze stężenie składników pokarmowych niż nawozy uniwersalne. W zimie większość paproci przechodzi tak zwany okres spoczynku. Należy wówczas ograniczyć nawożenie, a także nie podlewać paproci zbyt obficie.

Choroby paproci

Jeśli mamy w domu paprotki, warto wiedzieć, jakie choroby mogą je dopaść. Paprocie często zapadają na choroby fizjologiczne, które są efektem ich nieodpowiedniej pielęgnacji w domu. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Przede wszystkim zamieranie brzegów oraz wierzchołków liści paproci. Brązowiejąca i zamierająca tkanka paproci jest zazwyczaj oznaką zaburzeń fizjologicznych, które wynikają z nieprawidłowej pielęgnacji. Inną przyczyną może być również zbyt obfite podlewanie paproci, które może powodować gnicie korzeni. Jeśli zauważymy takie objawy, należy usunąć chore liście paproci przy samej podstawie, a następnie zacząć pielęgnować ją w prawidłowy sposób.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas