Jak pielęgnować pieniążka?

Pilea, zwana potocznie pieniążkiem, to popularna roślina doniczkowa. Szczególnym uznaniem cieszy się wśród amatorów. Wynika to z faktu, że pilea jest łatwa w pielęgnacji i nie wymaga dużo uwagi. Ponadto roślinę tę wyróżnia intensywny kolor oraz ciekawy kształt liści. Jak pielęgnować pieniążka? Poniżej podpowiadamy.

Pilea to roślina, która ma liście, przypominające monety, stąd potoczna nazwa "pieniążek"
Pilea to roślina, która ma liście, przypominające monety, stąd potoczna nazwa "pieniążek"123RF/PICSEL

Co to jest pilea peperomiowata?

Pilea to roślina, która osiąga około 30 centymetrów wysokości, a jej znakiem rozpoznawczym są liście. Swoim kształtem przypominają monety, stąd potoczna nazwa rośliny - pieniążek. W naturalnym środowisku roślinę tę można spotkać na terenach Azji, a dokładniej w Chinach. Pieniążek do prawidłowego wzrostu potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Ponieważ jest łatwy w uprawie, świetnie nadaje się nawet dla laików.

Stanowisko dla pieniążka

Pilea najlepiej czuje się na stanowisku z rozproszonym światłem
Pilea najlepiej czuje się na stanowisku z rozproszonym światłem123RF/PICSEL

Pilea ceni sobie jasne pomieszczenia z dużą ilością rozproszonego światła. Właśnie w takim miejscu będzie czuła się najlepiej: to bardzo ważny aspekt w pielęgnacji pieniążka. Kiedy narazisz go na zbyt ostre promienie słoneczne, jego liście mogą zostać poparzone. To sprawi, że roślina zwiędnie lub stanie się bardziej podatna na atak szkodników, albo chorób grzybowych. Odpowiednia temperatura to około 20 stopni Celsjusza, natomiast zimą dobrze jest ustawić w pokoju nawilżacz powietrza.

Uprawa i pielęgnacja

Pieniążek potrzebuje odpowiedniej gleby, która zapewni mu prawidłowy wzrost. Podłoże musi być żyzne, lekko kwaśne oraz przepuszczalne. Najlepszym wyborem będzie uniwersalna ziemia do roślin, którą możesz zmieszać z perlitem.

Jak często podlewać pieniążka? Wszystko uzależnione jest od pory roku: latem wystarczy dwa razy w tygodniu, zimą natomiast raz na tydzień, a nawet rzadziej. Pilea o wiele lepiej znosi przesuszenie, niż przelanie, ponieważ zbyt duża ilość wody często doprowadza do gnicia systemu korzeniowego. Od czasu do czasu możesz przetrzeć liście pieniążka za pomocą wilgotnej szmatki.

Nawożenie pilei

Jeśli zapewnisz pieniążkowi podstawowe potrzeby pielęgnacyjne, nie będzie on wymagać dodatkowego nawożenia. Wystarczy, że dwa razy do roku podasz roślinie uniwersalny, płynny nawóz organiczny, zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta. Jest to preparat przeznaczony do nawożenia roślin zarówno domowych, jak i ogrodowych. Dzięki temu zabiegowi pilea będzie rosła bujniej i szybciej.

Niebezpieczne rośliny. Uważaj na spacerze!Interia.tv

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas