Jak pielęgnować rośliny doniczkowe jesienią?

Jesienią większość roślin w ogrodzie przekwita albo przechodzi w stan spoczynku, by wiosną odrodzić się na nowo – podobnie jak okazy doniczkowe w domach. Jesienią rośliny mają ograniczony dostęp promieni słonecznych, są też bardziej narażone na ataki szkodników. Należy wtedy otoczyć rośliny większą troską – to sprawi, że nie zmarnieją oraz będą okazałe. Wydaje się, że trzeba do tego wyjątkowych umiejętnych umiejętności i zdolności. Jednak okazuje się, że wystarczy kilka prostych zabiegów, aby rośliny przez okres zimowy były bujne i zdrowe. Jak je przygotować do nadchodzącej zimy? Jak je pielęgnować? Podpowiadamy.

Paproć
Paproć ©123RF/PICSEL

Promienie słoneczne

Liście potrzebują światła
©123RF/PICSEL

Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują promieni słonecznych. Niektóre z nich, np. egzotyczne, potrzebują go zdecydowanie więcej niż np. paprocie czy skrzydłokwiaty. Jesienią słońca nie jest pod dostatkiem, promienie są mniej intensywne, a dzień robi się coraz krótszy. Dlatego w tym czasie większość roślin z nich marnieje. Liście się wybarwiają i zostaje zahamowany ich wzrost. Jeśli ustawione są w głębi pomieszczeń, jesienią należy je przenieść bliżej okna. Dobrym pomysłem jest ustawienie ich na parapecie od strony wschodniej i południowej, ponieważ tam będą miały światła pod dostatkiem, a promienie nie poparzą ich liści.

Podlewanie

Niższe temperatury jesienią sprawiają, że roślin nie trzeba podlewać tak często, jak latem. Nie potrzebują tyle wody, ponieważ przechodzą w stan wegetacji i raczej nie wypuszczają nowych liści i łodyg. W tym okresie należy dostosować częstotliwość nawadniania, najlepiej robić to raz na dwa tygodnie. Trzeba pamiętać, że rośliny lepiej znoszą krótkotrwałą suszę niż przelanie. Nadmiar wody w doniczce może spowodować gnicie korzeni, wystąpienie trudnych do usunięcia chorób grzybiczych, a także szybkiego więdnięcia.

Pamiętaj o kurzu

Przecieranie liści
©123RF/PICSEL

Rośliny doniczkowe są siedliskiem kurzu, który szybko osiada na liściach. Może on blokować dostęp do promieni słonecznych, a także zatykać aparaty szparkowe, które są niezbędne w procesie fotosyntezy. Rośliny trzeba odkurzać regularnie (najlepiej co tydzień). Większe liście nie sprawiają kłopotu, wystarczy przecierać je nawilżoną wodą szmatką. W przypadku mniejszych dobrze spisuje się miotełka albo delikatny podmuch sprężonego powietrza. Kaktusy i wrażliwe na dotyk liście można w łatwy sposób wyczyścić pędzelkiem.

Temperatura

W okresie spoczynku rośliny powinny mieć niższą temperaturę niż dotychczas. Idealnie byłoby, aby oscylowała wokół 18-20 stopni Celsjusza. Niestety, trudno jest stworzyć takie warunki w mieszkaniach. Rozwiązaniem może być przeniesienie doniczek do innych pomieszczeń, takich jak piwnica z oknem albo ganek. Jednak lepiej rośliny ustawić po prostu na parapecie i od czasu do czasu rozczelniać okna tak, aby zimne powietrze delikatnie je owiewało. Należy pamiętać, że większość roślin źle znosi przeciągi, dlatego przed otwieraniem okien zimą, należy je przenieść.

Szkodniki

Należy ograniczyć podlewanie
©123RF/PICSEL

Rośliny doniczkowe jesienią częściej podatne są na ataki szkodników. Wśród nich najpowszechniej żerują przędziorki (tworzą małe pajęczynki, czerwce (małe pajączki z czerwonymi odwłokami) lub wełnowce (owady z postrzępionym białym ciałkiem). Walka z nimi jest bardzo trudna, ponieważ szybko atakują roślinę i wysysają z nich sok komórkowy. Na szkodniki mogą pomóc preparaty kupione w sklepie ogrodniczym, które często wykonane są na naturalnych i biodegradowalnych składnikach. Można również samodzielnie stworzyć środek przeciwko insektom. Wystarczy główkę czosnku posiekać drobno, wrzucić do słoika i zalać wodą. Za jego zamknięciu należy całość odstawić na minimum dobę. Po tym czasie wystarczy miksturę odcedzić i przelać do butelki ze spryskiwaczem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas