Jak pielęgnować storczyki po przekwitnięciu? Odrodzą się z nową mocą
Co zrobić ze storczykiem po przekwitnięciu? Mimo że nie zachwyca już wyglądem, nadal potrzebuje ogrodniczej opieki. Jeśli zajmiesz się nim umiejętnie, ponownie rozkwitnie i oczaruje cię dorodnymi kwiatami. Obserwuj go uważnie, zapewnij odrobinę chłodu i w razie potrzeby chwyć za ostry nóż. Podpowiadamy, jak pielęgnować storczyki po przekwitnięciu, by mogły skutecznie się zregenerować.
Spis treści:
Kiedy kwitną storczyki?
Odpowiadając na to pytanie, trudno byłoby sztywno trzymać się ram kalendarza. Czas kwitnienia storczyków zależy od różnych czynników, w tym odmiany orchidei, stopnia nasłonecznienia, częstotliwości podlewania, a także temperatury i wilgotności pomieszczenia, w którym stoi doniczka.
Niektóre okazy są w stanie kwitnąć przez cały rok, u innych ten barwny okres trwa tylko kilka miesięcy. Najczęściej jednak rozwój kwiatów storczyka możemy podziwiać od października, przez całą zimę, aż do wiosny. Objawy przekwitania orchidei zwykle obserwowane są w marcu i kwietniu.
Co zrobić z przekwitłym storczykiem?
Przede wszystkim wstrzymaj się od radykalnych kroków na rzecz obserwacji. Nie odcinaj pędu od razu po zrzuceniu wszystkich kwiatów. Często zdarza się, że po upływie kilku tygodni roślina wytwarza pędy boczne, z których rozwijają się barwne kwiaty. Jeśli jednak zauważysz, że końcówka pędu wiotczeje bądź usycha, możesz z pełnym przekonaniem go skrócić. W takich warunkach nie ma szans na ponowne kwitnienie.
Jak obcinać storczyki po przekwitnięciu? Do zabiegu przygotuj czysty, najlepiej zdezynfekowany i ostry nóż albo mały sekator. Cięcia łodygi dokonaj w jej najgrubszym miejscu tuż przy liściach. Jednocześnie uważaj, aby ich nie naruszyć.
Przesadzanie storczyków
Zakończenie kwitnienia jest dobrym momentem na przesadzenie storczyka. Nie musisz jednak robić tego za każdym razem, gdy roślina traci kwiaty. Zwykle storczyki przesadza się co dwa lub trzy lata, kiedy dotychczasowa doniczka staje się mała.
- Roślinę ostrożnie wyjmij z pojemnika i dokonaj kontroli systemu korzeniowego.
- Usuń fragmenty, które są uszkodzone, noszą ślady gnicia albo symptomy chorób.
- Oczyść korzenie ze starego podłoża.
- Nowa ziemia do storczyków powinna być przepuszczalna. Dobrze, by podłoże składało się także z kory sosnowej, torfu, piasku, keramzytu i włókien kokosowych.
Storczyki będą kwitły jak szalone, jeśli pozwolisz im odpocząć
Po okresie bujnego kwitnienia rośliny potrzebują okresu spoczynku, by się zregenerować. To nieodzowny etap, jeśli zależy nam na ponownym uzyskaniu spektakularnych kwiatów. Wprowadzenie roślin w stan uśpienia pozwala uzyskać lepsze efekty w dalszej uprawie. Na czym to polega?
- Kiedy usuniesz już pędy i masz pewność, że w najbliższych tygodniach storczyk nie wypuści nowych kwiatów, zaprzestań nawożenia okazu.
- Należy również ograniczyć podlewanie i zraszanie. Wodę w niewielkich ilościach dostarczaj storczykowi, gdy podłoże w doniczce przeschnie. Zwykle wystarczy podlewać storczyka nie częściej niż raz na 10 dni.
- Doniczkę z rośliną przenieś do chłodniejszego pomieszczenia z rozproszonym światłem. Temperatura powinna mieścić się w przedziale 16-20°C.
- Zadbaj o to, by storczyk nie był narażony na przeciągi. W takich warunkach powinien spędzić od dwóch do czterech miesięcy.
Jak wybudzać storczyka? Roślina sama daje znać, że jest gotowa do ponownego rozkwitu. Zauważysz to na podstawie wypuszczania młodych pędów i korzeni. W tym momencie doniczkę przenieś do cieplejszego pokoju i zwiększ częstotliwość podlewania. Jest to dobry czas na wznowienie nawożenia. Możesz postawić na naturalne metody, np. odżywianie storczyków skórką z banana.
Polecamy: