Jak pielęgnować tuje? Poradnik krok po kroku

Efektownie prezentuje się w ogrodach i na tarasach, zachowując zielony kolor przez cały rok. Dodatkowo słynie z niezbyt wygórowanych wymagań. Tuja, nazywana także żywotnikiem, od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Choć jej pielęgnacja nie należy do skomplikowanych, warto zapoznać się ze wskazówkami, dzięki którym tuja będzie odporna na choroby i stanie się dumą każdego miłośnika ogrodnictwa.

Tuja pięknie zdobi ogród
Tuja pięknie zdobi ogród123RF/PICSEL

Tuje dla początkujących - co trzeba wiedzieć?

Tuja nie jest bardzo wymagająca w uprawie
Tuja nie jest bardzo wymagająca w uprawie123RF/PICSEL

Żywotnik często wykorzystywany jest do uformowania żywopłotu, pozwalającego zachować odrobinę prywatności - nawet w przypadku posesji, która położona jest przy ruchliwej ulicy. Krzewy rosnące pojedynczo (solitery) też mogą stanowić przykuwającą wzrok ozdobę ogrodu. Bardziej doświadczeni ogrodnicy są w stanie przycinać pędy tak, by tworzyć z nich fantazyjne kształty.

Przed wyborem konkretnego miejsca na zasadzenie tui i zgłębianiem tajników ich pielęgnacji, należy uświadomić sobie, że istnieje wiele gatunków, a każdy z nich ma odmienne przeznaczenie i specyfikę. Do najbardziej cenionych i najczęściej pojawiających się w ogrodach roślin należą:

* żywotnik olbrzymi - osiąga wysokość kilkunastu metrów, bardzo dobrze znosi mrozy, przyjmuje stożkowaty kształt;

* żywotnik wschodni -stosunkowo niski (dorasta do około 10 m), odporny na susze, zimą jego gałązki zmieniają barwę na brązowozieloną;

* żywotnik zachodni - podobnie jak żywotnik olbrzymi, wykorzystywany jest do tworzenia żywopłotów. Zazwyczaj liczy 15 m wysokości, rośnie szybko. Szczególnie popularne odmiany tego gatunku to tuja brabant i szmaragd.

Tuja - jak sadzić i kiedy?

Kluczowe w uprawie tui jest stanowisko
Kluczowe w uprawie tui jest stanowisko123RF/PICSEL

Znalezienie odpowiedniego miejsca ma kluczowe znaczenie dla wzrostu rośliny. Należy wybierać stanowiska osłonięte od wiatru i słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Podłoże to sprawa drugorzędna, jednak żywotnik olbrzymi oraz wschodni najlepiej rozwijają się na glebie kwaśnej, z kolei żywotnik zachodni na glebie wapiennej oraz piaszczysto-gliniastej. Kolejna istotna kwestia dotyczy tego, kiedy sadzić tuje - wiosną czy jesienią? Pod tym względem zasady uprawy są elastyczne. Krzewy nadają się do sadzenia przez cały sezon wegetacyjny. Prace w ogrodzie zacząć można w drugiej połowie kwietnia, a zakończyć późną jesienią - około 6 tygodni przed pojawieniem się pierwszych przymrozków.

Przygotowanie podłoża dla tui

Otoczenie, w którym planowane jest zasadzenie tui, wymaga dokładnego oczyszczenia z chwastów i trawy, które mogłyby ograniczać dostęp rośliny do wody oraz składników mineralnych. Niezbędne jest wykopanie dołka o głębokości 40-50 cm. Precyzyjne wymiary dobierane są na podstawie rozmiaru bryły korzeniowej. Na dnie poleca się umieścić kompost, obornik, torf lub gotowe podłoże do drzew i krzewów iglastych. Jeśli w planach jest zasadzenie kilku żywotników obok siebie, konieczne okazuje się zachowanie między nimi odległości wynoszącej 50 cm. Podobnie w przypadku ogrodzenia.

Wybór miejsca powinien być dobrze przemyślany, ponieważ należy unikać późniejszego przesadzania tui. Końcowym etapem sadzenia żywotników jest obfite podlanie wodą oraz ściółkowanie, czyli wyłożenie ziemi wokół nich korą sosnową lub trocinami z drzew iglastych. Zapobiega to przemarzaniu korzeni, nadmiernemu wysuszaniu gleby i wypłukiwaniu z niej substancji odżywczych, a także zmniejsza ryzyko pojawienia się niepożądanych chwastów.

Nawóz do tui

Tuja wymaga nawożenia
Tuja wymaga nawożenia123RF/PICSEL


Wiadomo już, jak i kiedy sadzi się tuje, ale co z nawożeniem? Czy jest konieczne? Wielu ogrodników-amatorów pomija ten aspekt uprawy, lecz niesłusznie. To jeden z elementów pielęgnacji, dzięki któremu żywotniki rosną szybciej, nie tracą igieł i nie brązowieją. Dobranie odpowiednich środków związane jest z porą roku. Kiedy i jak nawozić tuje? Sezon wiosenny dobrze jest rozpocząć od nawozów azotowych. Z kolei jesienią lepiej sprawdzą się produkty, w których składzie dominują fosfor, potas i magnez.

Podlewanie żywotników

Brak wystarczającej ilości wody lub niewłaściwe podlewanie stanowią najczęstsze, a zarazem najbardziej prozaiczne przyczyny, przez które tuje brązowieją. Regularne dostarczanie wody jest ważne zwłaszcza w pierwszym roku od zasadzenia. Podlewać należy obficie - tak by ziemia wokół tui była wilgotna, ale nie zamieniała się w błoto. Czynność poleca się wykonywać raz w tygodniu, a podczas letnich upałów - dwa razy. Technika podlewania również ma znaczenie. Wodę kierować należy bezpośrednio na podłoże i korzenie rośliny, nigdy na gałązki. Inaczej zaczną żółknąć lub brązowieć, a cały krzew narażony będzie na rozwój grzybów i chorób.

Jak pielęgnować tuje w ogrodzie - przycinanie

Tuja pięknie się formuje
Tuja pięknie się formuje123RF/PICSEL


Manewr ten pozwala zachować estetyczny i zdrowy wygląd krzewów. Zatem kiedy podcinać tuje? Zabiegu nie wykonuje się w pierwszym roku od posadzenia żywotnika. Roślina powinna osiągnąć wysokość przynamniej 1,5 m. Żywopłot najlepiej podcinać dwa-trzy razy w okresie między przełomem marca i kwietnia a sierpniem. Wiosną i latem gałązki skrócić można o 1/3 długości, natomiast przed końcem sezonu maksymalnie o 2 cm. Młode pędy potrzebują czasu, by zdrewnieć przed nastaniem zimy. Dzięki wyeliminowaniu suchych i uszkodzonych części tuje ogrodowe rozwijają się zdrowo, przynosząc satysfakcję zarówno początkującym, jak i bardziej doświadczonym ogrodnikom.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas