Jak pisać pamiętnik?
Pisanie pamiętnika jest formą wyrażania siebie bez zastanawiania się nad tym, co pomyślą o nas inni. Tworzymy go przede wszystkim z myślą o sobie. Niezależnie od tego, jak często będziesz opisywał swoje przeżycia, emocje, kluczowe momenty i w jakiej formie będziesz je utrwalał - w specjalnym zeszycie, notesie, w telefonie czy na komputerze, zyskasz czas dla siebie i uporządkujesz wszystko to, co się dzieje w twoim życiu i wokół ciebie.
Czy warto pisać pamiętnik?
Gdy zastanawiasz się nad tym, czy pisać pamiętnik, zapewne dzieje się w twoim życiu coś, co skierowało twoje myśli, w stronę ich zapisywania. Spisywanie wszystkiego, co przyjdzie ci do głowy, nawet rzeczy nic nieznaczących czy mało ważnych, może być bardzo oczyszczające i pomocne. Prowadzenie pamiętnika pozwala bowiem radzić sobie z problemami, podejmować trudne decyzje życiowe, a nawet stać się osobą bardziej otwartą i kreatywną.
Jak pisać pamiętnik?
Najpopularniejszym sposobem tworzenia pamiętnika jest forma pisana, do prowadzenia której będziesz potrzebować zeszytu i długopisu. Zwykły zeszyt może z powodzeniem zastąpić notes, kalendarz lub organizer i planer. Dobrze, by były one wielokartkowe, ponieważ w pamiętniku zazwyczaj dużo się pisze.
Pamiętnik pisany na komputerze
Dla tych, którzy nie cierpią pisać odręcznie, męczy ich to i nudzi, znakomitym rozwiązaniem może być pamiętnik elektroniczny, a więc taki, który pisany jest na tablecie, laptopie, komputerze lub w telefonie. Nieważne, czego używasz do pisania swojego pamiętnika, ważne jest, abyś podczas spisywania swoich myśli i przeżyć czuł się komfortowo.
Znajdź spokojne miejsce. Może to być twój pokój, sypialnia, ławka w ogrodzie - innymi słowy miejsce, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał lub czytał przez ramię. Najlepiej pisz w miejscu, w którym nikt cię nie zobaczy, a tym samym nikt nie będzie wiedział, że prowadzisz pamiętnik. Unikniesz pytań, ciekawości, a może nawet i drwiny. Pamiętaj, że pisanie pamiętnika to twoja decyzja, niekoniecznie dobrze odbierana i zrozumiana przez innych.
Zasady pisania pamiętnika
Gdy siadasz do spisywania swoich myśli lub opisywania dnia czy jakiegoś wydarzenia, w rogu kartki wpisz datę. Gdy sięgniesz do swoich zapisków za kilka lat, będziesz wiedział, co i w jakim roku myślałeś, czułeś, przeżywałeś. Ma to ogromną wartość sentymentalną i emocjonalną. Niektórzy z nas, pisząc pamiętnik, tworzą coś w rodzaju listu. Tak, jakby pamiętnik był adresatem ich wyznań. Zaczynają od słów np. "drogi pamiętniku, to znowu ja". Albo: "dzisiaj chcę ci opowiedzieć". Ty również możesz tak prowadzić swoje zapiski. Będziesz miał wtedy wrażenie, że z kimś rozmawiasz i nie jesteś samotny.
Gdy już zaczniesz pisać, wspominaj o wszystkim, co się wydarzyło. O ludziach, których spotkałeś, o wydarzeniach, w których brałeś udział, o ocenach, jakie otrzymałeś i o uczuciach, które towarzyszyły ci podczas całego dnia. Pisz o wszystkim, co tylko zwróciło twoją uwagę. Tworząc pamiętnik, staraj się być prawdomównym. W swoich zapiskach bądź po prostu uczciwy. Opisuj to, co się faktycznie wydarzyło i to, co czułeś. Nie pisz fikcji - nie tworzysz książki.
Dane osobowe w pamiętniku
W pamiętniku opisujemy wszystko, co się wydarzyło, ale nie tylko. Wspominamy również o osobach, które nam towarzyszyły i z którymi przeżywaliśmy ważne chwile. Jeśli opisujesz kogoś w swoim pamiętniku, możesz użyć pełnego imienia i nazwiska. Pamiętaj jednak, że w przypadku, kiedy twój pamiętnik wpadnie w niepowołane ręce, wszyscy mogą się dowiedzieć, kogo i jak opisywałeś. Bezpiecznie jest używać inicjałów, przezwisk, ksyw lub kodów, które tylko tobie pozwolą zidentyfikować osobę opisywaną.
Jak często pisać pamiętnik?
Gdy prowadzisz pamiętnik, prowadź go regularnie. Codziennie prowadzony nazywa się dziennikiem. Ale jeśli nie zawsze chcesz opisywać swoje dni, zachowaj regularność prowadzonych zapisków. Jeśli czujesz dużą potrzebę pisania, możesz to robić nawet kilka razy dziennie. Do pamiętnika możesz wklejać zdjęcia, bilety wstępu, zaproszenia, dyplomy itp. Możesz też tworzyć ilustracje przedstawiające wydarzenia lub po prostu ozdabiać strony.
Przechowywanie pamiętnika
Gdy skończysz pisać, schowaj swój pamiętnik w bezpieczne miejsce - tak, aby nikt go nie znalazł. Jeśli piszesz na komputerze, stwórz oddzielny plik, zaszyfruj dane lub załóż hasło. Twój pamiętnik jest tylko dla ciebie. To, jak długo będzie skrywany i nikomu o nim nie powiesz, zależy tylko od ciebie.