Jak planować swoje wydatki?
Racjonalne gospodarowanie budżetem, to dla Ciebie problem? Uspokajamy – wystarczy podejść do tego z głową.
Niezależnie jakimi motywami kierujemy się planując własne wydatki, musimy pamiętać o kliku bardzo ważnych, racjonalnych zasadach, które pomogą nam przejść suchą stopą przez trwający kryzys finansowy. Przede wszystkim należy zacząć od stworzenia domowego budżetu. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że należy w taki sposób zaplanować budżet miesięczny, aby wydatki były niższe niż miesięczne przychody.
Plan to podstawa
Bardzo ważne jest, aby nauczyć się planować wszystkie wydatki i nie dokonywać przypadkowych zakupów. Jeżeli stanowi to dla nas problem, zacznijmy od zastosowania bardzo prostych mechanizmów, które pomogą nam w usystematyzowaniu wydawania pieniędzy. Podstawą jest stworzenie planu miesięcznego budżetu. Zapiszmy wszystkie sztywne koszty, z których nie jesteśmy w stanie zrezygnować. Są to między innymi: rata kredytu, czynsz, rachunek za prąd, gaz, czy multimedia.
Ile "na życie?"
Skonfrontujmy sumę tych wydatków z kwotą naszego miesięcznego budżetu i sprawdźmy ile pieniędzy zostaje nam "na życie". Jeżeli kwota, którą możemy przeznaczyć na nieplanowane wydatki jest niewielka, pamiętajmy o tym, aby unikać zakupów w przypływie emocji i pod wpływem zewnętrznych impulsów. Planując miesięczne wydatki starajmy się oszczędzać maksymalnie na rzeczach, które nie są niezbędne, a bez których możemy się obejść.
Wydawaj to, co masz
I najważniejsze: nie zadłużajmy się! Jeżeli nie mamy pewnego źródła dochodu, które pozwoli nam spłacić w terminie zaciągnięte zobowiązania. Planując swój budżet, bierzmy pod uwagę jedynie realne dochody. Nawet jeśli oczekujemy podwyżki lub nagrody, starajmy się nie uwzględniać ich w naszym budżecie. Budżet domowy ma nam zapewnić stabilizację finansową, dlatego umieszczajmy w nim jedynie realne, czyli pewne przychody.
- Działania prewencyjne, które zwrócą uwagę na problem występowania zalegania z płatnościami są bardzo ważne. Chcemy, żeby jak najmniej osób wpadało w długi, bo jak pokazują liczby, trudno się później z nich wydostać - mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. - Poza tym w, dzięki nowej ustawie o Biurach Informacji Gospodarczej, konsumenci zyskali wiele nowych uprawnień, w tym możliwość przekazywania danych o przedsiębiorcach do Rejestrów Dłużników BIG. Za pośrednictwem profilu BIG.pl chcemy dotrzeć z tą informacją do jak najszerszego grona Polaków, którzy jeszcze nie mieli możliwości zapoznania się ze swoimi uprawnieniami.
Jak wpadamy w długi
- Dokonujemy nieprzemyślanych zakupów
- Wszystkie dochody wydajemy na bieżąco
- Przestajemy płacić w terminie podstawowe zobowiązania
- Nieumiejętnie posługujemy się kartami kredytowymi
- Nadmiernie korzystamy z kredytów gotówkowych i samochodowych
- Zaciągamy nowe długi na spłatę starych
5 kroków wyjścia z długów
- Ułóż plan
- Ustal priorytety
- Powiedz rodzinie o swojej sytuacji
- Zmniejsz liczbę kredytów
- Skontaktuj się z bankiem/doradcą/firmą windykacyjną
Materiał powstał w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-społecznej "Wydatki kontrolowane". Celem programu jest zwiększanie społecznej świadomości finansowej oraz poprawa umiejętności zarządzania budżetem domowym i osobistym. Kampania obejmie cykl publikacji ekspertów z zakresu finansów, bankowości i psychologii oraz praktyczne warsztaty edukacyjne. Warsztaty są bezpłatne. Więcej szczegółów na stronie Wydatki Kontrolowane.