Jak pobudzić pelargonię do kwitnięcia?

Aktualizacja

Każdy, kto ma przyjemność posiadania balkonu, na pewno choć raz w życiu uprawiał na nim pelargonie. Oczywiście to nie tylko jedyne miejsce, które mogą zdobić! Idealnie prezentują się także na tarasach, a także w donicach ustawionych na balkonie. A co zrobić, kiedy nasze pelargonie nie chcą kwitnąć? Na szczęście są sposoby na tę piękną roślinę, po których szybko zawiążą piękne kwiatostany. Zatem, jak pobudzić pelargonię do kwitnięcia? Przekonajmy się!

Pelargonia jest jednym z najczęściej uprawianych roślin na balkonach
Pelargonia jest jednym z najczęściej uprawianych roślin na balkonach123RF/PICSEL

Odpowiednie miejsce

Jeśli chcemy, aby pelargonie w ogóle zakwitnęła, należy znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Ta wdzięczna roślina nie ma specjalnych wymagań uprawowych, ale najlepiej się czuje wtedy, gdy zapewnimy jej dużą dawkę promieni słonecznych. To najlepszy sposób, aby sprawić, by pelargonie wypuszczała duża i atrakcyjne kwiatostany. Warto pamiętać, że odmiany bluszczolistne pelargonii powinny być osłonięte od podmuchów wiatru, który może połamać jej piękne łodygi.

Uważaj na nadmiar wody!

Pelargonie należy podlewać podczas upałów codziennie
Pelargonie należy podlewać podczas upałów codziennie123RF/PICSEL

Pelargonie, zwłaszcza w okresie upałów, potrzebują częstego nawadniania. Niezbędne jest, aby gleba była cały czas wilgotna, dlatego należy roślinie dostarczać wody codziennie wczesnym rankiem. W wypadku, kiedy wysokie temperatury utrzymują się przez kilka dni, warto podlewanie przeprowadzać rano i wieczorem.

A co w wypadku, kiedy mimo to pelargonia nadal nie kwitnie? Powodem może być nagromadzenie wody w bryle korzeniowej spowodowane zbyt obfitym podlewaniem albo zalewaniem przez deszczówkę. Jeśli mamy choć cień podejrzeń zalania pelargonii, warto sprawdzić stan jej ziemi. Jeśli widać zalążki pleśni, warto wymienić podłoże i zaprzestać podlewania na jakiś czas oraz przeniesienia w suche miejsce.

Nawozy

Pelargonia jest jednym z tych gatunków roślin, które bujnie i intensywnie kwitną przez cały sezon wegetacyjny. Dlatego pelargonie musi być zasilana nawozami wieloskładnikowymi minimum raz na dwa tygodnie. Najlepiej takimi, które są specjalnie przeznaczone dla roślin kwitnących, ponieważ to sprawi, że pelargonia łatwiej wytworzy atrakcyjne kwiatostany. Jednak trzeba uważać na nadmiar nawozów zawierających azot! Pierwiastek ten powoduje, że pelargonia wytworzy więcej zielonych liści kosztem pięknych kwiatów.

Pamiętaj o usuwaniu kwiatostanów!

Jeśli chcemy pobudzić pelargonię do kwitnienia trzeba usuwać na bieżąco martwe kwiatostany
Jeśli chcemy pobudzić pelargonię do kwitnienia trzeba usuwać na bieżąco martwe kwiatostany123RF/PICSEL

Pelargonia kwitnie bardzo długo, ale co jakiś czas zamierają jej kwiatostany, by w ich miejscu wyrosły nowe, bardziej okazałe. Należy pamiętać, aby na bieżąco usuwać te, które są marniejsze. Ich nagły brak jest sygnałem dla rośliny, że trzeba je uzupełnić, więc pelargonia w tym miejscu szybciej wytworzy nowy kwiatostan. Usunięcie tych starych zapobiegnie także chorobom grzybowym oraz atakom szkodników, które mogą czaić się na osłabione części pelargonii.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas