Jak pobudzić storczyka do kwitnienia?

Storczyki nazywane są „klejnotami dżungli”, ponieważ zachwycają swoimi oryginalnymi kwiatami. Choć w naturalnych warunkach rosną w klimacie wilgotnym i ciepłym, w naszych domach ich uprawa nie sprawia większego kłopotu. Jeśli będzie się je odpowiednio podlewało, zraszało oraz aplikowało odżywki, kwiaty mogą zdobić roślinę przez kilka miesięcy. Storczyki, a szczególnie najpopularniejsza ich odmiana – Phalaenopsis – po kilku tygodniach spoczynku, znów wypuszczają nowe kwiatostany. Niestety, czasem dzieje się tak, że po przekwitnięciu przez wiele tygodni nie pojawiają się nowe. W takim przypadku najczęściej wystarczy kilka prostych zabiegów, aby pobudzić roślinę do bujnego wzrostu. Co należy mu zapewnić? Jak wykorzystać do tego znany trik ogrodników?

Kwitnący storczyk
Kwitnący storczyk ©123RF/PICSEL

Odpowiednie warunki dla storczyków

Przycinanie pędów
©123RF/PICSEL

Storczyki w naturalnych warunkach rosną w klimacie tropikalnym, więc nie straszne im są wahania temperatur. Jeśli po zrzuceniu kwiatów przez wiele tygodni nie zawiązują się nowe, powodem może być zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w pomieszczeniu. Większość storczyków preferuje temperaturę oscylującą wokół 25 stopni w ciągu dnia i około 18 stopni w nocy. Choć nawet w sezonie grzewczym łatwo jest zapewnić takie warunki, należy postarać się ochłodzić pomieszczenie nocą. Jeśli na zewnątrz nie ma ujemnych temperatur, można rozszczelnić okna (jednak storczyki nie mogą być wtedy ustawione na parapecie, aby nie zmarzły) albo po prostu przenieść je do innego pokoju.

Zadbaj o stanowisko

Aby rośliny prawidłowo się rozwijały, muszą mieć dostęp do światła słonecznego. Ta zasada obejmuje również storczyki. Jesienią i zimą promienie słońca docierają do mieszkania w mniejszej ilości, dlatego można je ustawić nawet na południowym oknie. Natomiast latem najlepsze miejsce to parapet wschodni albo zachodni. Należy również pamiętać o odpowiednim oświetleniu latem. Zbyt intensywne promienie słońca mogą poparzyć liście storczyka i osłabić jego kondycję, a także zaprzestać tworzeniu nowych kwiatów. W takim wypadku roślinę należy ustawić około półtora metra od południowego okna, a nocą ustawiać go na balkonie.

Podlewanie i nawożenie

Zawiązywanie pąków
©123RF/PICSEL

Woda jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu roślin, dlatego trzeba je regularnie podlewać. Nie inaczej jest ze storczykiem. Można wlewać wodę wprost do doniczki lub zanurzać cały pojemnik w misce na 10 minut, a później wyciągnąć (należy pamiętać, aby z podstawki odlać nadmiar wody). Storczyki lubią dużą wilgotność powietrza, dlatego kwitnącą roślinę trzeba codziennie zraszać. Jednak należy pomijać kwiaty, gdyż wtedy mogą szybciej odpaść. Nie wolno zapominać również o nawożeniu naszych storczyków. Najlepiej zaopatrzyć się w przeznaczone dla nich specjalistyczne preparaty. Warto zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania dotyczącej dawkowania nawozu. Zbyt duża ilość składników odżywczych może spowodować, że storczyk zamiast kwiatów, będzie wytwarzał więcej dużych liści.

Zapewnij mu odpoczynek

Kiedy storczyk przekwitnie, powinien być w stanie spoczynku po to, aby zregenerować siły niezbędne do wypuszczenia nowych kwiatów. Taki okres powinien trwać około dwóch miesięcy i wtedy należy otoczyć roślinę mniejszą niż zwykle opieką. Zaprzestajemy całkowicie nawożenia i podlewania, a całą doniczkę przenosimy do chłodnego i jasnego miejsca. Należy równocześnie go doglądać i sprawdzać, czy podczas spoczynku nie atakują go choroby grzybicze i pasożytnicze. Jeśli tak, warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty.

Odpowiednie cięcie

Dorodne kwiaty
©123RF/PICSEL

Storczyk po przekwitnięciu powinien zostać odpowiednio przycięty. Niektóre z odmian po okresie spoczynku tworzą nowe kwiaty na tych samych pędach. Niektórzy profesjonaliści polecają wtedy odcięcie cielonego pędu tuż nad trzecim oczkiem (łatwo je wyczuć, gdyż mają wypustki). Jednak warto zostawić cały zielony pęd, gdyż często zdarza się tak, że z niego wyrasta nowy, który pokrywa się dużymi kwiatami. Warto pamiętać, że większość pędów zamiera – jeśli robią się suche, wystarczy poczekać, aż całkowicie zżółkną i dopiero wtedy się ich pozbyć.

Przydatny trik

Storczyk po okresie spoczynku zaczyna wypuszczać nowe korzenie powietrzne, a po jakimś czasie wyrasta spomiędzy nich nowy pęd kwiatowy. Zdarza się, że po jego wypuszczeniu przez wiele tygodni nie pojawiają się nowe kwiaty, mimo że jest regularnie nawożony i podlewany. W takim wypadku można się ich w ogóle nie doczekać, dlatego można zastosować sprawdzony trik ogrodników. Wystarczy przygotować nawóz na bazie czosnku. Należy kilka ząbków zmiażdżyć, przerzucić do słoika oraz zalać litrem zimnej wody. Całość odstawić w ciepłe miejsce na całą dobę. Tak przygotować mieszanką trzeba podlewać storczyka, a niebawem wypuści dużo, pięknych kwiatów.

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas