Jak podlewać storczyka?

Storczyki to jedne z najpopularniejszych roślin kwitnących, które uprawiamy w domu. Zachwycają egzotycznymi, dużymi kwiatami w różnych kolorach i intensywnie zielonymi liśćmi. Niestety ich pielęgnacja może przysparzać kłopotów. Jak podlewać storczyki, by długo kwitły, a ich liście nie żółkły? Czy storczyki trzeba moczyć lub zraszać?

Jak prawidłowo podlewać storczyka?
Jak prawidłowo podlewać storczyka? ©123RF/PICSEL
Jak dbać o storczyki w domu?Interia DIY

Jaką wodą podlewać storczyka?

Żółknięcie liści storczyka
©123RF/PICSEL

Większość odmian storczyka nie toleruje wody z kranu – przeważnie jest dla nich zbyt twarda i sprzyja żółknięciu liści. Najlepszym rozwiązaniem jest gromadzenie deszczówki i przechowywanie jej w temperaturze pokojowej. Jeśli jednak jest to dla nas kłopotliwe, warto używać odstanej wody z kranu i mieszać ją z wodą destylowaną.

Błędy w podlewaniu storczyków

Zraszanie storczyka
©123RF/PICSEL

Nieprawidłowe podlewanie storczyków to najczęstsza przyczyna chorób tych egzotycznych roślin. Podstawowym błędem jest zbyt rzadkie lub zbyt częste podlewanie. Zabieg ten należy dostosować przede wszystkim do wielkości i rodzaju doniczki, a także miejsca, w którym stoi storczyk. Jeśli roślina znajduje się w standardowej plastikowej doniczce o średnicy 12 cm, to storczyka wystarczy nawadniać raz w tygodniu. Im doniczka jest większa, tym podlewanie może być rzadsze (np. raz na dwa tygodnie). Warto przede wszystkim kierować się wyglądem korzeni – jeśli są zielone i błyszczące, podlewanie nie jest konieczne. Gdy korzenie stają się białe i wysuszone, storczyka należy nawodnić.

Nieprawidłowe zraszanie storczyka to także częsty błąd w pielęgnacji. Warto wiedzieć, że niektóre gatunki tego nie tolerują, inne z kolei potrzebują. Zawsze jednak zraszać należy spód liści, a nie ich wierzchnią stronę.

Jak podlewać storczyka?

Podlewanie storczyka
©123RF/PICSEL

Storczyki należy podlewać po całkowitym przeschnięciu podłoża. Najlepszym sposobem jest zanurzenie doniczki w naczyniu (misce lub garnku) z odpowiednio przygotowaną wcześniej wodą. Roślinę wyjmujemy, gdy całe podłoże zostanie nawodnione. Zawsze sprawdzamy też, czy nadmiar wody wydostał się z doniczki – korzenie nie powinny się znajdować w wodzie, bo prowadzi to do ich gnicia i zamierania rośliny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas