Reklama

Reklama

Seniorze - sprawdź konto. Niektórzy otrzymają ponad 1200 zł

Wypłata 14.emerytury rozpocznie się już w czwartek, 25 sierpnia 2022 r. Kolejni seniorzy na dodatkowe pieniądze poczekają do września. W sumie, jak informuje ministerstwo, czternastki trafią do około 9 mln osób. - Pierwsze wypłaty świadczeń ruszyły zgodnie z planem. Na wypłatę z ZUS w terminie 25 sierpnia dla 1,6 mln emerytów i rencistów przeznaczyliśmy ok. 2,0 mld zł - podała dla PAP prezes ZUS.

Czternasta emeryturę - na rękę wyniesie 1217, 98 zł 

Czternasta emerytura to kolejne dodatkowe pieniądze, które otrzymają seniorzy. Pierwsze wypłaty czternastek rozpoczną się 25 sierpnia 2022 r. Świadczenie w pełnej wysokości wyniesie 1217,89 zł na rękę. Taką kwotę otrzyma według ministerstwa ok. 7,7 mln osób, czyli osoby, które pobierają emerytury lub renty do 2900 zł brutto. 

 - W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł - czytamy na stronie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Kiedy wypłaty 14.emerytury?

A co z następnymi wypłatami świadczenia? Kolejni seniorzy 14. emerytury otrzymają wraz z wrześniowym świadczeniem. W ZUS terminy wypłaty czternastek to oprócz 25 sierpnia:

Reklama

  • 1 września
  • 5 września
  • 6 września
  • 10 września
  • 15 września
  • 20 września

- W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS - wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc - otrzymają "czternastkę" w październiku - tłumaczy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Czytaj równieżDodatek do emerytury po 65. roku życia. Te osoby dostaną więcej pieniędzy

14. emerytura 2022: Kto otrzyma dodatkowe pieniądze?

Czternasta emerytura trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln świadczeniobiorców ZUS.  ZUS podczas wypłaty dodatku weźmie pod uwagę wszystkich seniorów, którzy nabędą prawo do świadczenia do dnia 24 sierpnia 2022.  Około 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln - w wysokości pomniejszonej. W 2022 r. na ten cel przeznaczono ok. 11,4 mld zł.

Oszustwa na 14. emeryturę. "Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów"

Przed zbliżającą datą wypłat 14. emerytury zaczęły napływać zgłoszenia o oszustach, którzy odwiedzają domy seniorów i proponują im pomoc przy wypełnianiu wniosków. ZUS apeluje i ostrzega, aby nie dać się nabrać. 

- Apel o rozwagę jest uzasadniony, bo pseudousługi "na pracownika ZUS" mogą skutkować wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego - czytamy w oficjalnym komunikacie ZUS. 

Przypominamy, że aby otrzymać 14. emeryturę, nie trzeba składać żadnych pism, formularzy czy wniosków. - Oferta pomocy w wypełnieniu wniosku, żądanie danych osobowych lub bankowych powinny być sygnałem ostrzegawczym. Jeśli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości, to najlepiej powiadomić o tym policję i najbliższą placówkę ZUS - apeluje rzecznik prasowy. Dodaje także, że przedstawiciele ZUS nie odwiedzają klientów w domach lub w miejscu pracy. - Wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich i wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową lub z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o takiej wizycie. Nie pobieramy również żadnych opłat i nie żądamy żadnych gratyfikacji finansowych. 
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy