Jak posadzić miętę w doniczce? Na co mięta pomoże?
Mięta to niepozorna roślina, która skrywa w swoich listkach całą gamę nietuzinkowych zalet. Każdy, kto zmaga się z chorą wątrobą lub cierpi z powodu dolegliwości jelit bądź uporczywych bólów brzucha, doskonale wie, że przyrządzony na jej bazie napar przynosi oczekiwaną ulgę. Dlatego choćby z tych przyczyn warto mieć miętę zawsze w zasięgu ręki, posadzić w doniczce i uprawiać na parapecie. Zadanie jest proste w wykonaniu i przynosi same korzyści!
Mięta błyskawicznie się rozmnaża
Mięta to bardzo wdzięczna w uprawie roślina, dlatego można ją często spotkać w ogrodach. W zasadzie wystarczy zapewnić je wilgotną glebę i lekko zacienione stanowisko, a odwdzięczy się pięknym wzrostem. Błyskawicznie się rozmnaża, zatem bardzo szybko można pozyskać dodatkowe egzemplarze rośliny. Wystarczy oderwać jedną gałązkę z listkami i umieścić w naczyniu z wodą, a po kilku dniach pięknie się ukorzeni. Tak przygotowaną sadzonkę należy zasadzić w odpowiednio przygotowanej glebie. Zabieg w warunkach domowych można przeprowadzić w zasadzie o każdej porze roku. Pozyskanie mięty z nasion to znacznie dłuższy i bardziej skomplikowany proces, dlatego zaleca się rozmnażanie z sadzonek rozłogowych.
Mięta uprawiana w domu wymaga drenażu i dużej doniczki
By mięta rosła bujnie i szybko w doniczce na parapecie, wystarczy zapewnić jej warunki zbliżone do tych, jakich potrzebuje w naturze. Gleba, w której rośnie, powinna być zawsze wilgotna, a stanowisko częściowo zacienione. Dobrym rozwiązaniem jest podłoże uniwersalne z domieszką piasku. Dno doniczki warto wyłożyć warstwą drenującą, najlepiej keramzytem i zadbać o to, aby były w niej otwory. Mięta wymaga regularnego nawadniania, ale woda nie powinna zalegać na dnie, gdyż prowadzi to do szybkiego gnicia korzeni, a w dłuższej perspektywie do obumarcia rośliny. Równie istotna jest wielkość doniczki. Mięta łatwo i silnie się ukorzenia, dlatego wymaga odpowiednio dużego miejsca. Gdy "lokum" dla mięty zostanie już odpowiednio przygotowane, wystarczy umieścić w nim sadzonkę rośliny.
Jeśli nie przesadzisz mięty kupionej markecie, szybko obumrze
Warto w tym miejscu zatrzymać się na chwilę i wspomnieć o bardzo popularnym błędzie. Jeśli mięta zostanie zakupiona w supermarkecie, również wymaga przesadzenia i odpowiedniego dopasowania gleby i doniczki. Gdy pominie się ten zabieg, szybko zmarnieje i obumrze. Doniczkę z sadzonką mięty najlepiej umieścić na parapecie wychodzącym na zachodnią bądź wschodnią stronę.
Jak pielęgnować miętę w doniczce?
Do bujnego wzrostu mięta w doniczce potrzebuje regularnego podlewania. Przy czym należy pamiętać, aby woda nie stała w doniczce, bo zalewania nie cierpią korzenie rośliny. Nadmiar wody należy regularnie usuwać z podstawki. Zimą, gdy powietrze jest nadmiernie suche z powodu ogrzewania, warto roślinę co jakiś czas zraszać. Glebę, w której mięta rośnie, warto co jakiś czas zasilać nawozem przeznaczonym do roślin zielonych. Równie cenne jest regularne robienie sadzonek i "dosadzanie" ich do doniczek. W ten sposób zapewniona jest ciągłość w uprawie mięty.
Nigdy nie obrywaj samych listków mięty
Mięta jest bardzo doceniana w kuchniach świata, bo doskonale wzmacnia smak potraw - zwłaszcza pieczonych i duszonych mięs oraz surówek, sałatek, twarogów, zapiekanek i deserów. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby roślina, z której czerpiemy, szybko nie obumarła, należy zawsze ścinać górne części gałązek rośliny. W ten sposób mięta będzie się ładnie rozkrzewiać. Obrywanie samych listków mięty to najgorsze rozwiązanie.
Mięta stymuluje pracę jelit i pomaga, gdy choruje wątroba
Nietuzinkowe właściwości mięty rozsławia i szeroko wykorzystuje medycyna naturalna. Zawarte w roślinie substancje biologicznie stymulują pracę układu pokarmowego, a zwłaszcza regulują pracę jelit. Po napar na bazie mięty warto sięgnąć, gdy choruje wątroba, szwankują drogi żółciowe bądź dokuczają uporczywe bóle brzucha, wzdęcia, mdłości, wymioty czy biegunka. Sprawi też, że szybciej znikną toksyny z organizmu, gdyż działa moczopędnie i udrażnia drogi moczowe. Z zalet mięty czerpały także pełnymi garściami nasze babcie i prababcie. Wykorzystywały ją w walce z migrenami, bólami reumatycznymi, dolegliwościami uszu, przeziębieniem, a nawet kacem. (Inhalacja z wykorzystaniem olejku miętowego udrażnia drogi oddechowe, oczyszcza oskrzela i gardło; pozwala też pozbyć się kataru). Jako ciekawostkę dodać warto, że kiedyś wierzono, iż liść mięty umieszczony pod poduszką zapewni wierność małżonkom śpiącym na łóżku.
Mięta ułatwia walkę z trądzikiem, eliminuje bakterie i pielęgnuje skórę
Miętę wysoko pozycjonuje branża kosmetyczna. Dzieję się tak za sprawą jej zdolności antybakteryjnych, pielęgnujących oraz odkażających. Dodawana jest do kremów, balsamów, past do zębów i preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry; gdyż ułatwia walkę z trądzikiem, zaskórnikami, wągrami, łupieżem i opuchlizną. Poza tym uelastycznia i rozjaśnia skórę.
Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>