Jak pozbyć się gołębi z balkonu?
Problem gołębi w mieście jest bardzo poważny. Te ptaki są pod częściową ochroną gatunkową, dlatego szybko się mnożą i pozostawiają swoje odchody na parapetach oraz balkonach domów. Ich obecność jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka, ponieważ są siedliskiem groźnych chorób, takich jak ornitoza, salmonelloza, robaczyca oraz borelioza. Poza tym tworzone przez nie gniazda to raj dla insektów i larw. Nie ma jednej recepty na pozbycie się ptaków, dlatego najlepiej jest zastosować kilka metod jednocześnie. Jak skutecznie pozbyć się gołębi z balkonu? W czym okażą się pomocne płyty CD? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
Porządek
Porządek na balkonie to jeden z pierwszych kroków, który należy podjąć, żeby gołębie nie stworzyły gniazda. Ptaki poszukują dla siebie spokojnego azylu, a rzeczy zgromadzone na balkonie sprzyjają w znalezieniu odpowiedniego dla nich miejsca. Jeśli pod naszą nieobecność zauważymy gniazdo z jajami, nie możemy go już zniszczyć.
Nie dokarmiaj gołębi
Osiedla mieszkaniowe to raj dla różnych zwierząt. W pobliżu dużych skupisk ludzkich mają pożywienia pod dostatkiem, dlatego nie muszą się wysilać w poszukiwaniu pokarmu. Jeśli masz tendencję do ich dokarmiania, zaprzestań rzucania ziaren i chleba ptakom. Poproś sąsiadów, by dla wspólnego dobra również starali się inaczej gospodarować odpadami.
Siatka zabezpieczająca
Najprostszą metodą uchronienia balkonu przed gołębiami jest zakup siatki, przez którą ptaki nie wlecą do środka. Koszt jej zakupu nie jest wysoki, aczkolwiek trzeba dokładnie ją zainstalować na hakach wwierconych w ścianę. Należy pamiętać, aby przeszkoda była szczelna, w przeciwnym razie gołębie wykorzystają każdą lukę, by się zagnieździć. Jeśli balkon ma nietypową konstrukcję i montaż siatki jest utrudniony, lepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy.
Proste elementy odstraszające
Gołębie są płochliwymi ptakami, dlatego można wykorzystać proste sprzęty, które będą je odstraszać. W tej funkcji mogą się sprawdzić kolorowe wiatraczki, dzwoneczki oraz rozwieszone na żyłce płyty CD, które odbijają światło słoneczne. Dodatkowo można rozwiesić na balustradzie worki foliowe; powiewając na wietrze będą wydawały nieprzyjemny dla nich dźwięk. Jednak trzeba pamiętać, że gołębie to inteligentne zwierzęta i szybko przyzwyczajają się do różnych konstrukcji, dlatego szybko okazują się nieskuteczne.
Kolce
Metoda wydaje się mało humanitarna, co jest oczywiście błędem. Przeszkody takie zapobiegają lądowaniu i przesiadywaniu ptaków na płaskich powierzchniach, a kolce, dzięki swojej konstrukcji, nie ranią ich. Są niezwykle cenione za swoją wysoką skuteczność, dlatego są stosowane na budynkach mieszkalnych oraz tych użyteczności publicznej. Montaż konstrukcji nie jest skomplikowany; wystarczy przykleić ją do wcześniej przygotowanej balustrady oraz parapetu. Jeśli populacja gołębi jest liczna, poproś administratora budynku, aby umieścił je również np. na gzymsie albo dachu budynku.
Imitacje drapieżników
Gołębie mają swoich naturalnych wrogów w postaci drapieżnych ptaków. Dlatego można na balustradzie zainstalować imitację sowy, jastrzębia albo sokoła. Można też włączać nagrania, które zawierają sygnały dźwiękowe nielubianych przez nie zwierząt.
Kompozycje zapachowe
Nie tylko mole nie cierpią zapachu naftaliny. Okazuje się, że można ją wykorzystać, by szybko pozbyć się gołębi. Ich wyczulony węch sprawia, że można wykorzystać przeciwko nim szereg naturalnych kompozycji zapachowych. Można je zakupić w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych. Najczęściej występują one w postaci aerozolu, który jest przyjazny dla środowiska.