Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Te rośliny skutecznie go odstraszą!
Walka z kretami w ogrodzie bywa naprawdę wyczerpująca. Choć to niewielkie stworzenia, są w stanie wyrządzić spore szkody w naszej przestrzeni. Co prawda ich obecność ma pewne zalety, lecz większość ogrodników stara znaleźć się skuteczne sposoby na przepędzenie niechcianych gości. Zamiast używać drastycznych metod, polecamy sprawdzić, jakie rośliny odstraszają krety. W ten sposób nie tylko przepędzisz szkodnika, ale też urozmaicisz i upiększysz swoje rabaty oraz grządki.
Spis treści:
- Kret w ogrodzie: Dlaczego jest problemem?
- Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Postaw na rośliny
- Aksamitka jako sposób na kreta w ogrodzie
- Rącznik pospolity na krety
- Jak odstraszyć kreta w ogrodzie? Sięgnij po bazylię pospolitą
- Jak pozbyć się kreta w pięknym stylu, czyli szachownica cesarska
- Krety w ogrodzie: Zwalczanie czosnkiem
Kret w ogrodzie: Dlaczego jest problemem?
Niestety, większości ogrodników zwierzę nie kojarzy się wyłącznie z sympatycznym bohaterem popularnej czeskiej kreskówki. Mimo że żywi się ślimakami i innymi szkodnikami glebowymi (w tym wszystkożernymi pędrakami), stanowi też duże utrapienie.
Kret w poszukiwaniu swoich przysmaków drąży długie podziemne korytarze, przez co bezpośrednio wpływa na uszkodzenie systemu korzeniowego kwiatów ozdobnych i roślin uprawnych. Nadmiar ziemi wypycha na zewnątrz, tworząc kopce, których widok doprowadza do szewskiej pasji wszystkie osoby starające się utrzymać w swoim ogrodzie piękną i zdrową murawę.
Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Postaw na rośliny
W sklepach ogrodniczych można znaleźć mniej lub bardziej wymyślne akcesoria, których celem ma być wytępienie kreta z ogrodu. Ogrodnicy sami również starają się tworzyć różnego rodzaju odstraszacze na szkodniki, ale rezultaty bywają różne. Część z nich z desperacji sięga po dość drastyczne środki, lecz nie jest to konieczne.
Prezentujemy rośliny, które odstraszają krety. Ich właściwości, zwłaszcza zapach, działają drażniąco na te stworzenia. To zdecydowanie bardziej humanitarny sposób, by zniechęcić niewielkie drapieżniki do wizyt w naszych ogrodach.
Aksamitka jako sposób na kreta w ogrodzie
Aksamitki bywają określane mianem śmierdziuszek. To już wiele nam mówi na temat ich niezbyt przyjemnego aromatu. Bardzo dobrze sprawdzają się w odstraszaniu kretów, ale także nornic. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie każda odmiana wydziela ten charakterystyczny zapach. Szczególnie polecana jest aksamitka rozpierzchła.
Warto wiedzieć: Rośliny te nie tylko pięknie wyglądają i odstraszają krety. Sadzenie aksamitek w ogrodzie sprzyja prawidłowemu wzrostowi pomidorów, truskawek, malin, marchwi i pomidorów.
Rącznik pospolity na krety
To jedna z najbardziej okazałych roślin jednorocznych, jakie możemy wprowadzić do ogrodowej aranżacji. Rącznik bardzo dobre prezentuje się jako soliter lub może posłużyć do zasłonięcia niezbyt reprezentacyjnych części ogrodu. Poleca się jego sadzenie przy murkach i ogrodzeniach. Stworzy skuteczną barierę chroniącą przed kretami, nornicami i myszami. Pomoże również obronić inne rośliny przed inwazją turkucia podjadka.
Na to uważaj: Rącznik jesienią wytwarza torebki nasienne, których zawartość może być niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. To ważna informacja dla rodziców małych dzieci oraz opiekunów czworonożnych pupili.
Jak odstraszyć kreta w ogrodzie? Sięgnij po bazylię pospolitą
Uprawa tego zioła z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom aromatycznych potraw inspirowanych śródziemnomorskimi recepturami. Wysiewać ją można wiosną, gdy tylko minie ryzyko występowania przymrozków. Dla nas jej aromat jest bardzo przyjemny i przywodzi na myśl wyśmienitą ucztę, lecz krety mają inne zdanie. Tak samo zresztą jak komary, więc zastosowanie bazylii w ogrodzie jest naprawdę wszechstronne i praktyczne.
Jak pozbyć się kreta w pięknym stylu, czyli szachownica cesarska
Kwiat z rodziny liliowatych wydziela charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach i z powodzeniem zaliczyć go można do roślin odstraszających krety. Stanie się przy okazji piękną ozdobą, ponieważ sztywna łodyga szachownicy cesarskiej może osiągać nawet metr wysokości, a jej kwiatostany występują w kolorach pomarańczowym i żółtym.
Bez rękawic ani rusz! Niestety, minusem rośliny są silnie trujące właściwości. Wszelkie prace związane z jej pielęgnacją należy więc wykonywać, mając na sobie rękawiczki ochronne. Jej obecność w ogrodzie ponownie trzeba przemyśleć pod kątem dzieci i zwierzaków domowych.
Krety w ogrodzie: Zwalczanie czosnkiem
Niektórzy umieszczają rozgniecione ząbki czosnku bezpośrednio w krecich korytarzach. Ostry zapach działa na szkodnika drażniąco, lecz jest to metoda dość pracochłonna. Tymczasem posadzenie czosnku między innymi roślinami przynosi bardzo dobre efekty w walce z kretem. Nornice także nie przepadają za jego aromatem. Wybierać możemy wśród różnych gatunków. Sprawdzi się zarówno czosnek pospolity, jak i ozdobny czy niedźwiedzi.
To cię zainteresuje: Właściwości czosnku warto wykorzystywać jako naturalny środek ochrony roślin. Posadź go w sąsiedztwie truskawek i porzeczek, a znacznie ograniczysz ryzyko pojawienia się żerujących na nich roztoczy.
Polecamy: