Leśnicy zdradzają sposoby na komary. Skuteczne i tanie!
Sezon na komary oficjalnie uznać możemy za otwarty. Te uciążliwe owady potrafią zepsuć urlop nad wodą i wieczorny relaks przy grillu, a ponieważ w Polsce występuje aż 47 gatunków przedstawicieli tej rodziny, to na niektórych terenach ich występowanie może osiągnąć nawet nasilenie plagowe! Większość z nas ma swoje własne sposoby na radzenie sobie z komarami, ale warto skorzystać z rad profesjonalistów. Swoje sprawdzone metody na komary mają bowiem leśnicy!
Komary to tak naprawdę cała duża rodzina owadów z rzędu muchówek, w której wyróżniamy aż 3,5 tys. gatunków! Najbardziej groźne są samice, wysysające krew zwierząt stałocieplnych, która jest im niezbędna do powstania jaj w jajnikach. Komarzyce nie gryzą nas więc z czystej złośliwości, ale dlatego, by rozmnożyć się i przetrwać. Samce żywią się natomiast nektarem kwiatów.
Choć komary postrzegane są przez większość z nas jako szkodniki, przenoszące dodatkowo groźne choroby (np. malarię, dengę czy żółtą febrę), to leśnicy przypominają, że są też pożyteczne. Małymi larwami komarów, które składane są w wodzie żywią się ryby oraz płazy, a dorosłymi osobnikami ptaki oraz ssaki.
Nikt jednak nie zaprzeczy, że komary potrafią zakłócić relaks na świeżym powietrzu, a swędzące i często trudno gojące się rany po ich ugryzieniach nie należą do estetycznych. Większość z nas zna sposoby na radzenie sobie z tymi uciążliwymi owadami - gotowe płyny, pachnące kulki, opaski na rękę czy aerozole to tylko część produktów, które pomogą nam odstraszyć komary i uchronić się przed ich atakiem.
Warto pamiętać jednak także o naturalnych sposobach, które poleca grupa szczególnie narażona na atak komarów - leśnicy. Są one naturalne, pozbawione chemii i naprawdę działają!
Zobacz również: Pozbądź się muszek owocówek. To prostsze niż myślisz!
Leśnicy zdradzają swoje sposoby na komary. Naprawdę działają!
Rośliny, które odstraszają komary
By skutecznie przegonić komary z ogródka, działki lub tarasu, wystarczy posadzić kilka roślin, których te owady wyjątkowo nie lubią. Na ich niechlubnej liście znajdziemy:
- miętę
- kocimiętkę
- rozmaryn
- komarzycę
Doniczki z tymi roślinami warto postawić także na balkonie i w okolicy okien.
Olejki, które skutecznie odstraszają komary
Z atakiem nieproszonych gości dobrze poradzą sobie także olejki eteryczne. Istnieją zapachy, których komary szczególnie nie lubią i trzymają się od nich z daleka. Na tej liście znajdują się:
- wanilia
- lawenda
- mięta
- eukaliptus
Wystarczy wlać olejki do dyfuzora i ustawić go na parapecie lub rozpuścić kilka kropel w wodzie, a powstałą mieszankę wlać do atomizera i spryskać nią firany i zasłony.
W tym miejscu warto dodać, że olejki eteryczne to całkowicie bezpieczne produkty, które możemy nakładać także na ciało. Olejkiem waniliowym możemy więc posmarować się przed wyjściem do ogrodu - komary na pewno będą się wtedy trzymać na dystans!
Zobacz również: