Jak pozbyć się mchu z trawnika? Wykonaj ten zabieg, a przestanie panoszyć się w ogrodzie

Równo przystrzyżony trawnik w kolorze soczystej zieleni prezentuje się w ogrodzie niczym ozdobny dywan. Marzy ci się taki efekt, podejmujesz pewne działania, ale twoja murawa nie wygląda korzystnie? Dużym problemem w pielęgnacji jest pojawianie się mchu na trawniku. Radzić sobie z nim można przy pomocy oprysków, ale kluczowa jest praca u podstaw. Jak pozbyć się mchu z trawnika? Część zabiegów pielęgnacyjnych zaplanować trzeba jeszcze przed nadejściem wiosny.

Jak dbać o trawnik, by wiosną i latem wyglądał zjawiskowo?
Jak dbać o trawnik, by wiosną i latem wyglądał zjawiskowo?123RF/PICSEL

  • Dbanie o trawnik nie sprowadza się wyłącznie do koszenia trawy i grabienia liści, które lądują na murawie.
  • Bez podstawowych zabiegów i dobrego planu, w naszym ogrodzie szybko pojawią się chwasty oraz mech.
  • Konkurują one z ozdobną trawą o substancje odżywcze. Nie dopuść do tego, by twój trawnik był przerzedzony. Istnieją zabiegi, które pozwolą cieszyć się widokiem pięknej zieleni w przydomowym ogrodzie.

Mech w trawie: Skąd się bierze? Jakie warunki mu sprzyjają?

Posiadanie własnego ogródka to duża radość, ale i duża odpowiedzialność. By móc beztrosko się w nim relaksować w wolne dni, patrząc na zdrowo rozwijającą się roślinność, najpierw trzeba włożyć w jego pielęgnację sporo pracy. Zabiegów w ogrodzie nie można robić po omacku. Jak dbać o trawnik? Zanim przejdziesz do działania, musisz poznać czynniki, które sprzyjają rozwojowi mchu na murawie.

  • Częstym problemem jest zbyt niskie pH gleby, co oznacza, że podłoże jest kwaśne. Trawnik najlepiej rozwija się w warunkach neutralnych.
  • Ciężkie, gliniaste i nieprzepuszczalne podłoże również może okazać się dużym problemem.
  • Błędy w koszeniu trawnika, zwłaszcza zbyt niskie cięcie, niejednokrotnie skutkują rozwojem mchu na murawie.
  • Zakładanie trawnika w mocno zacienionych miejscach stanowi duże wyzwanie. Musisz wiedzieć, że w takich warunkach trudno będzie uzyskać soczystą zieleń i bujnie rozrastające się źdźbła.
  • Zaniedbania w zakresie podstawowej pielęgnacji - pozostawianie resztek skoszonej trawy czy opadających z drzew liści to kolejny błąd, przez który z uprawą trawnika mamy pod górkę.

Na szczęście istnieją zabiegi ogrodnicze, dzięki którym z większością tych utrudnień będziemy w stanie sobie poradzić.

Co daje wapnowanie trawnika?

W pierwszej kolejności warto przeprowadzić badanie pH ziemi w ogrodzie. Można wykonać je za pomocą dostępnych w sklepach ogrodniczych testów i kwasomierzy. Jeśli okaże się, że podłoże na naszym terenie jest kwaśne (a musisz wiedzieć, że w polskich ogrodach jest to częste zjawisko), konieczne będzie wykonanie wapnowania trawnika. Zabieg zneutralizuje odczyn, stwarzając korzystniejsze warunki do wzrostu trawy. Jednocześnie znacząco ograniczy możliwości pojawiania się mchu.

Kiedy wapnować trawnik? Zabieg wykonać można już w styczniu. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ zaleca się, aby czynność tę planować poza okresem wzrostu murawy. Z innymi przydatnymi wskazówkami możesz zapoznać się w naszym poradniku na temat wapnowania trawnika.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Wykonaj niezbędne czynności dla utrzymania trawnika w dobrej kondycji
Wykonaj niezbędne czynności dla utrzymania trawnika w dobrej kondycji123RF/PICSEL

Z tymi dwoma pojęciami musi być dobrze zaznajomiony każdy ogrodnik. Są to jedne z podstawowych zabiegów wykonywanych wiosną. Wspierają regenerację trawnika po zimie i poprawiają strukturę gleby. Kolejnym terminem ich wykonywania jest późne lato lub wczesna jesień.

  • Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni. W ten sposób łatwiej jest usunąć martwe źdźbła, pojawiający się mech oraz chwasty. Zabieg w dalszej perspektywie ułatwia transport składników odżywczych do systemu korzeniowego.
  • Z kolei celem aeracji trawnika jest rozluźnienie i spulchnienie podłoża. Lepsze napowietrzenie stwarza korzystniejsze warunki do zagęszczenia trawy, jednocześnie zmniejszając szanse mchu na opanowanie powierzchni.

Oprysk na mech na trawie

Doraźnym działaniem na widok mchu na trawniku jest wykonywanie oprysków. Stosować je można również profilaktycznie - co kilka tygodni w ciągu całego sezonu. Specjalistyczne preparaty bazują na siarczanie żelaza, który z jednej strony zwalcza mech i zapobiega jego pojawianiu się w przyszłości, a z drugiej strony wzmacnia system odpornościowy trawy.

Konieczne jest zachowanie dużej ostrożności podczas stosowania, ponieważ jego kontakt z kostką brukową czy betonowymi konstrukcjami może skutkować rdzawymi przebarwieniami. Przez tydzień od zastosowania oprysku na mech trzeba również przypilnować, by zwierzęta domowe nie miały z nim styczności.

Czy istnieją domowe sposoby na mech na trawniku? Zwolennicy naturalnych metod z dobrymi efektami stosują oprysk, będący roztworem wody i octu. Trzeba wziąć pod uwagę, że jest to środek mniej inwazyjny dla środowiska, ale jego działanie w porównaniu do chemicznych oprysków będzie mniej spektakularne.

Jak pielęgnować trawnik w zacienionym miejscu?

Cień i dłużej utrzymująca się wilgoć sprawiają idealne warunki do rozwoju mchu na trawniku. Jednocześnie trudno jest znaleźć prosty i skuteczny patent, który jak poradziłby sobie z tym problemem jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. W tej sytuacji lepiej jest myśleć nieszablonowo i postawić na pewną modyfikację aranżacji ogródka.

Z problemami w uprawie trawnika poradzić sobie można na różne sposoby
Z problemami w uprawie trawnika poradzić sobie można na różne sposoby123RF/PICSEL

Zamiast prowadzić nierówną walkę z mchem na trawie rosnącej w cieniu, w tej lokalizacji lepiej postawić na posadzenie roślin okrywowych. Będą bardzo ciekawym akcentem, a ich uprawa z pewnością okaże się mniej frustrująca niż próby uratowania trawnika. Funkia, bluszcz pospolity, fiołek wonny czy konwalia majowa to przykłady gatunków, które staną się idealnym wyjściem z sytuacji.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas